خانه | خبر | اخبارایران

تهران و هشدارهایی درباره خطر زلزله

دوشنبه, 1391-05-23 11:44
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بهرام عکاشه که از او به عنون "پدر علم زلزله‌شناسی ايران" ‌ياد می‌شود، می‌گويد تهران منتظر وقوع زلزله‌ای به قدرت هفت درجه در مقياس ريشتر است که می‌تواند ميليون‌ها کشته به دنبال داشته باشد.

 
دکتر عکاشه ۲۲ مرداد ۱۳۹۱ به تارنمای "شهرنوشت" گفت: "۱۸۰ سال پيش آخرين زلزله هفت ريشتری در تهران اتفاق افتاده است و بازگشت دوباره آن ۱۵۰ ساله است و اگر زلزله‌ای در تهران اتفاق بيفتد، پايتخت به مدت ده سال تعطيل می‌شود."
 
وی که معتقد است زلزله‌های اخیر همه با هم مرتبط است و زلزله بزرگ تهران ۳۰ سال تاخیر دارد، افزود: "من ايمان دارم چنانچه زلزله‌ای با بزرگی هفت ريشتر در تهران اتفاق بیفتد چه در جنوب شهر و چه در شمال، کشته‌ها ميليونی خواهد بود."
 
این متخصص زلزله‌شناسی و زمین‌شناسی گفت: "گسل ری و شمال تهران و گسل‌های اوشان فشم و گسل‌های زير ساختمان‌های تهران فعال هستند و در طول ۲۲۵ سالی که تهران پايتخت بوده و به اشتباه پايتخت شده انتظار زلزله وجود داشته است و ما بايد پايتخت را به جاهای ديگر منتقل کنيم."
 
وی افزود: "من منتظر زلزله‌ای هفت ريشتری در تهران، قزوين، تالش، گلستان و خراسان رضوی هستم. اين برداشت شخصی نيست بلکه بر مبنای يکسری مطالعات تخصصی است."
 
بر پايه بررسی آماری و زمين‌لرزه‌هايی که پيش از اين در ناحيه ری و تهران ثبت شده، به طور ميانگين هر ۱۵۸ سال، زمين‌لرزه‌ای ويرانگر در اين ناحيه رخ داده است.
 
آخرين زلزله مرگبار در تهران، ۱۷۲ سال پيش اتفاق افتاد. استان تهران در حال حاضر بيش از ۱۳ ميليون جمعيت دارد.
 
ايران از جمله کشورهای زلزله‌خيز جهان است. ۹۰ درصد خاک اين کشور، روی نوار زلزله واقع شده است. بر اساس تخمين کارشناسان، در صورت بروز زلزله در تهران، بين ۲۰ تا ۵۰ درصد بيمارستان‌های اين شهر به کلی تخريب خواهد شد. این در حالی است که بيمارستان‌های تهران به لحاظ فنی و سازه‌ای، ضريب ايمنی بالايی در برابر زلزله ندارند و مقاومت برخی از آن‌ها حتی در برابر زلزله شش ريشتری نيز اندک است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

اگر 90% مساحت ایران زلزله خیز است راستی پایتخت را به کجا میتوان منتقل کرد که از دست زلزله 7 ریکتری در امان باشد!؟ یابد ان 10% هم توی خلیج پارس باشد و بایستی شهری شناور ساخته شود تا از گزند زمین لرزه در امان باشد!
پس میبینیم که منتقل کردن پایتخت به جایی دیگر کاری بیهوده و عبث است. اما پراکنده کردن جمعیت و کمکردن تراکم جمعیت میتواند به پایین آوردن میزان تلفات زلزله احتمالی 7 ریکتری کمک کند.
یک مشاهده دیگر هم اینست که زمین های بین قم تا تهران و دامنه های البرز با یک شیب نسبتا ملایم که به تدریج نتدتر و تندتر میشود به گونه ای هسند که فشارهای جانبی وارده از جنوب و غرب را جذب میکنند و شیب زمین تدریجا بیشتر و بیشتر میشود. اگر ساختمانی- چند ساله با ارتفاع 20 -30 متر در منطقه موجود باشد میتوان کج شدن انرا به سمت شمال و غرب دال بر وقوع این فشار ها دانست. اما همین شیب زمین های تهران خود حکایت از حرکت تخته های زمین به سمت شمال و تعییر شیب انها دارد که وقوع زلزله را به تعویق می اندازد.

یک مشاهده امیدوارکننده هم اینست که وقتی زمینی در منطقه زلزله خیز مثل تهران شیبدار است فشارهای وارده به صورت تغییر شیب زمین بروز میکنند و وقوع زمین لرزه ها هم با فاطله زیاد زمانی صورت میگیرد. به احتمال فراوان این شیبی که امروزه در زمین های اطراف تهران میبینیم حاصل هزاران سال فشارهای جانبی است که بر زمین وارد شده است و میشود.

یک مشاهده امیدوار کننده دیگر هم اینست که هرگاه زلزله ای در نواحی دیگر اتفاق می افتد از میزان فشار ها بر زمین های تهران به طور موقتی کاسته میشود. به این ترتیب میتوان به دلیل طولانی بودن فاصله زمانی بین زلزله های با ریکتر بالا را درک کرد.

ابراهیمیان

توضیح:

ظاهرا در نوشته تاریخ 05/24/1391- 34:04 عبارت "چند ساله" در (اگر ساختمانی- چند ساله با ارتفاع 20 -30 متر) به اشتباه به جای "چند صد ساله" نوشته شده است. با عرض پوزش تشکر از زمانه برای درج اصلاح. الف الف

به نظر من اصفهان بهترین جا برای انتقال پایتخت است. پتانسیل بالا برای برای پایتخت شدن. احتمال وقوع زلزله بسیار پایین. دسترسی به نقاط خاص و کلیدی کشور...

اگه پایتخت بره اصفهان اصفهان بره کجا!!

زلزله همون سی سال پیش اومد پس لرزه هاش هم قطع نشده و هنوز داره کشته میده . خدا مهربونتر از اونه که رویهم زلزله بندازه. همون که اومد دلش برامون سوخت.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما