بشنوید

 

◄استعفای معاذالخطیب، رهبر ائتلاف مخالفان رژیم دمشق و اختلاف میان گروه‌های مخالف بشاراسد

گفت‌وگوی ایرج ادیب‌زاده با مهرداد خوانساری، کارشناس سیاسی منطقه‌ی خاورمیانه

◄ایران در سالی که گذشت و چشم انداز سال ۹۲ در سه حوزه اقتصاد، سیاست و اجتماعی

گفت‌وگوی پانته‌آ بهرامی با کوروش عرفانی

◄تصویب طرح ممنوعیت کاربرد يورو در معاملات با ايران در سنای آمریکا

گفت‌وگوی سراج‌الدین میردامادی با رضا تقی زاده، کارشناس اقتصادی در گلاسکو

◄اشاره‌ها و نشانه‌های انتخاباتی در سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای در مشهد

◄نوروز در زندان های دهه ۶۰ ایران، چند خاطره نوروزی از آن دوران

 

عکس روز و گالری

زم‌تون

Monday, March 23, 2020 09:58

دریافت خبرنامک روزانه

ایمیل خود را وارد کنید

خانه

نوروز در ترکمنستان بیش از همه یک جشن روستایی و جشن کشاورزانی‌ست که در کناره‌های آمودریا و در دامنه کوه «کپ داغ» با تلاش‌شان غذای مردم را تأمین می‌کنند. در این کشور طبق رسم قدیم و جدید، دو بار در سال جشن سال نو گرفته می‌شود؛ یکی به استناد تقویم میلادی و دیگری عید نوروز به نشانه احیای دوباره آداب و رسوم دیرینه مردم ترکمنستان.

 

ترکمنان بر این باورند که جمشید به عنوان چهارمین پادشاه پیشدادیان بر تخت سلطنت نشست و آن روز را نوروز نامید.

 

به تصاویر حمید فروتن از نوروز در ترکمنستان می‌نگریم.

امسال هم مثل سال‌های دیگر، در نخستین یکشنبه بهار، زن‌ها از هر ملیت و نژادی و از هر گروه سنی در میدان حقوق بشر پاریس گرد آمدند و با حرکات موزون، به طور گروهی برهنه شدند با این قصد که حساسیت مردم نسبت به سرطان سینه را افزایش دهند.

به اندازه نفس بکش. مزه مزه کن نفس‌هایت را. از این کش و واکش، دهانت طعم خاک می‌گیرد. در چشمانت حجم خاکستری رنگ‌ها بیشتر از معمول است. در درازای زمان، نگرانی‌هایت از ترک خوردگی‌های تنت چکه می‌کند و بخاری می‌شود کدر بر تصویر مبهم بودنت. دهان باز می‌کنی و با تمام وجود هوا را صدا میزنی که برای نفس کشیدن، کم است. عرق چشم‌هایت را می‌سوزاند و یا شاید دلت برای کسی تنگ شده. پاهایت مست ایستادن‌اند. دست‌هایت از تنهایی خواب رفته‌اند. حجمی از چیزی که نمی‌دانی چیست، در گوشه‌ای که نمی‌دانی کجاست جا مانده.

 

فروردین ماه هر سال با فرارسیدن بهار در شمال هندوستان و در دهلی، بیش و کم هم‌زمان با نوروز، بهار جشن گرفته می‌شود. پیش از آغاز جشن بهار در هندوستان که چندین روز هم ادامه دارد، آتش برمی‌افروزند با این قصد که هوا را از ارواح خبیث بیالایند. 

 

مردم یک شب پیش از آغاز جشن بهار بهترین و پاکیزه‌ترین لباس‌شان را به تن می‌کنند و به این شکل به پیشواز جشن بهار می‌روند. اما در نخستین روز، جامه‌های کهنه‌شان را می‌پوشند و به یکدیگر رنگ می‌پاشند.

 

در تهران جشنواره تخم‌مرغ‌های رنگی برگزار شده است. در این جشنواره به هر هنرمند یا گروه هنری، یک عدد تخم مرغ به ارتفاع ۱۵۰ سانتی‌متر از جنس فایبر گلاس و اسپری رنگ‌های متنوع تحویل داده شد تا طرح‌ها و نقش‌های ارائه شده در ابعاد بزرگ روی تخم مرغ‌ها به اجرا در بیاید.

 

اکنون طرح‌های به اجرا در آمده، با جانمایی در نقاط مختلف شهر تهران اکران شده و پس از پایان نوروز، کلیه آثار در یک مکان برای مدت یکسال به نمایش گذاشته خواهد شد و در اسفند ۱۳۹۲، مجدداً در جشنواره بعدی آماده‌سازی و استفاده خواهد شد.

 

حافط می‌فرماید:

 

ز کوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی
از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی
به صحرا رو که از دامن غبار غم بیفشانی
به گلزار آی کز بلبل غزل گفتن بیاموزی

 

هموطنان شیرازی ما هم به رسم هر سال، سال نو را در حافظیه جشن گرفتند. به تصاویری که محمد رضا دهداری از گردهم‌آیی هموطنان شیرازی خوش ذوق ما تهیه کرده می‌نگریم.

 

چراغ دل یکایک شما همواره افروخته باد. نوروزتان پیروز!

با فرارسیدن تعطیلات نوروزی، سفرهای نوروزی هم آغاز شد.

 

سعدی می‌گوید:
برو اندر جهان تفرج کن
پیش از آن روز کز جهان بروی

 

به تصاویری که میلاد علایی تهیه کرده نگاه می‌کنیم و به شما می‌گوییم: سفرتان خوش و نوروزتان پیروز

 

 

نوروز در همه شهرها و روستاهای ایران جایگاهی بس ویژه دارد. پیش از انقلاب آیین‌ها و هنرهای مردمی در جشن هنر شیراز و جشن فرهنگ اصفهان روی صحنه مقابل دیدگان جهانیان قرار می‌گرفت. پس از انقلاب اما این آیین‌ها در محاق افتاد، اما به‌زودی توسط خود مردم احیاء شد و اکنون در حال و هوایی نسبتاً متفاوت در شهرها و روستاهای ایران ادامه دارد.

 

یکی از این آیین‌های نوروزی، آئین ورشرنگ سربداران در سبزوار است.

 

بیژن روحانی در رادیو زمانه می‌نویسد باغ گیاه‌شناسی نوشهر که قدیمی‌ترین باغ‌ گیاه‌شناسی ایران است، ادامه زندگی خودش را در پیچ و خم‌های جاده‌ای جست‌وجو می‌کند که قلب آن را هدف قرار داده است. باغ گیاه‌شناسی نوشهر که به عنوان یکی از مهم‌ترین ذخیره‌گاه‌های گونه‌های گیاهی و یکی از معتبر‌ترین مؤسسات پژوهشی در ایران شناخته می‌شود، به‌سادگی ممکن است قربانی یک طرح جاده‌سازی شود.

 

دومین دور از مجموعه گفت‌وگوهای زمانه با موضوع «چشم‌انداز ایران در سال ۱۳۹۲»  ۲۶ اسفند ۱۳۹۱( ۱۶ مارس۲۰۱۳ ) در آمستردام در هلند برگزار شد. در این میزگرد شهلا فرید، فعال سیاسی و کنشگر حقوق زنان، بهزاد کریمی، فعال سیاسی، علی مزروعی، فعال سیاسی و نماینده سابق محلس در دوران اصلاحات و امین قضایی، نویسنده و مترجم شرکت داشتند.

 

محمدرضا نیکفر، سردبیر رادیو زمانه گرداننده این میزگرد بود.

 

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر در دومین سالگرد آغاز اعتراضات در سوریه، تظاهراتی با عنوان «موج سفید»، در کشورهای مختلف علیه کشتار در سوریه و جنایات علیه غیرنظامیان این کشور بر پا کرد.

 

محسن کاکارش در رادیو زمانه می‌نویسد: «ساعت هشت شب، شهر در خاموشی فرو رفته بود. جاده‌ها پر از جنازه بود. صد‌ها نفر کور شده بودند. جنگند‌ه‌ها از آسمان، هر نوری در شهر را هدف قرار می‌دادند. چراغ ماشین‌ها خاموش بود. در این هنگام اجساد زیر ماشین‌ها قرار می‌گرفتند و له می‌شدند.»

 

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ایران گروهی که خود را «جنبش مردمی مطالبه آرمان‌های انقلاب اسلامی» می‌نامد، اعلام موجودیت کرده. این گروه  از ۱۱ نفر هم که یکی از یکی خوش‌نام‌تر است، برای کاندیداتوری دعوت کرده.

 

در بیانیه «جنبش مردمی مطالبه آرمان‌های انقلاب اسلامی تهران» آمده است: 

 

اغراق نکرده‌ایم اگر ادعا کنیم حکومت اسلامی حکومت تورم‌زاست.

 

سیاست و اقتصاد و فرهنگ و حتی دین و بیش از همه دین در این حکومت، متورم، بادکرده و از ریخت‌افتاده است. اگر در عرصه‌های فرهنگی و در قلمرو دین پیامدهای تورم به‌شکل فروپاشی ارزش‌ها و باورها نمایان می‌گردد، و زندگی فکری یک ملت و دارایی فرهنگی او از بین می‌رود، در عرصه‌های اقتصادی، تورم، زندگی روزانه مردم را مختل می‌کند و آینده جوانان را به خطر می‌اندازد و سرمایه‌های ملی کشور را به باد می‌دهد.

 

دو سال از فاجعه فوکوشیما گذشته است. در این فاجعه در اثر سونامی نیروگاه هسته‌‌ای فوکوشیما منفجر شد. هنوز هم بعد از دو سال میزان آلودگی هسته‌ای در فوکوشیما بیش از ۵۰ برابر آلودگی مجاز است. پس از چرنوبیل، فوکوشیما مهیب‌ترین سانحه هسته‌ای در جهان به‌شمار می‌آید، آن هم در کشوری که از سطح بالایی از دانش و توانایی فن‌آوری و احساس وظیفه‌شناسی و انضباط فرهنگی برخوردار است.

 

سال ۱۳۹۱ را باید سال بحران و تورم خواند. در سایه بحران فراگیر و تورم روزافزون، قیمت کاغذ نیز افزایش یافت و روزنامه‌ها و نشریات مستقل و کتاب‌هایی که از حمایت دولت بی‌بهره مانده بودند، یا انتشار نیافتند و یا اگر هم منتشر شدند با قیمت‌های گزاف روی پیشخان کتاب‌فروشی‌ها قرار گرفتند.

 

تعداد عناوین کتاب‌های منتشر شده کاهش پیدا کرد و چاپخانه‌ها از نظر اقتصادی در وضعی بحرانی قرار گرفتند. ژرفای این بحران به آن حد است که عده‌ای از ناظران آن را چهارمین و گسترده‌ترین بحران کاغذ در تاریخ معاصر ایران خواندند.

 

بخشی از سقف بازار اراک فروریخت.

 

مجسمه‌های بودا در دره بامیان در افغانستان تا همین ۱۲سال پیش، قبل از آنکه به دست طالبان و به فرمان ملا عمر منفجر شوند، بزرگ‌ترین مجسمه‌های بودا در جهان بودند.

سفر احمدی‌نژاد به ونزوئلا و شرکت در تشییع جنازه هوگو چاوز بدون حاشیه نبود.  عکس احمدی‌نژاد که مادر  چاوز را به تسلی در آغوش گرفته، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتاب پیدا کرد و بلافاصله مخالفان احمدی‌نژاد هم واکنش نشان دادند.

 

علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهور حکومت اسلامی متذکر شد: «گویا شما نمی‌توانید تفکیکی بین شخصیت حقوقی و حقیقیتان قائل شوید که اقدام به بغل کردن مادر و دختر رئیس جمهور ونزوئلا می‌کنید.»

 

درخت سرو ۱۲۰۰ ساله خاش در مسیر جاده زاهدان -خاش یکی از کهن‌ترین درختان ایران است.

 

خاش یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران است.

 

سرو در شعر فارسی نشانه‌ای از قامت بلند و سرکشی و غرور است. حافظ می‌سراید:

 

چشم من کرد به هر گوشه روان سیل سرشک
تا سهی سرو  تو را تازه‌تر آبی دارد

 

و در جای دیگری می‌فرماید:

پیش رفتار تو پا نگرفت از خجلت
سرو سرکش که به ناز از قد و قامت برخاست

 

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

حامیان ما

همیاران ما