خانه | خبر | اخبارایران

عفو‌بین‌الملل خواهان اجازه برگزاری تظاهرات ۲۵ بهمن شد

شنبه, 1390-11-22 18:07
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه، ۲۱ بهمن ماه در بیانیه‌ای خواستار آن شد که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران با احترام به حق آزادی اجتماعات، به راهپیمایی مسالمت‌آمیز ۲۵ بهمن در ایران اجازه برگزاری بدهند.

 
سازمان عفو بین‌الملل در این بیانیه با یادآوری اتفاقات دو سال گذشته، ابراز نگرانی کرده است که نیروهای دولتی علیه شرکت‌کنندگان در این تجمع دست به خشونت بزنند.
 
شورای هماهنگی راه سبز امید، در روزهای گذشته طی فراخوانی از «همراهان جنبش سبز» خواسته است که در اعتراض به حبس خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، سه تن از رهبران مخالفان دولت که از ۲۵ بهمن سال گذشته در حبس هستند، در راهپیمایی سکوت شرکت کنند.
 
سازمان عفو بین الملل در این بیانیه‌ای از افزایش سرکوب‌ها در آستانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی انتقاد کرده است

۲۵ بهمن ماه سال گذشته پس از انتشار فراخوان تظاهرات از سوی میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای حمایت از قیام مردم مصر و تونس، مقامات امنیتی اقدام به حبس خانگی این دو رهبر مخالفان دولت و همسرانشان کردند.

 
برگزاری این راهپیمایی اعتراضی در تهران و برخی شهرستان‌های کشور، منجر به کشته شدن چند تن از معترضان و بازداشت گسترده مردم و فعالان سیاسی شد.
 
سازمان عفو بین الملل در این بیانیه‌ای از افزایش سرکوب‌ها در آستانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی انتقاد کرده است. بر اساس این گزارش در یک ماه اخیر، دست‌کم ۴۹ نفر از معترضان عرب زبان در استان خوزستان دستگیر شده‌اند.
 
دیده‌بان حقوق بشر تعداد بازداشت‌شدگان شهرهای شوش، حمیدیه و اهواز را ۶۵ نفر عنوان کرده است. به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، محمد کعبی ۳۴ ساله و ناصر آلبوشوکه درفشان ۱۹ ساله در زندان‌های شوش و اهواز "ظاهرا بر اثر شکنجه جان خود را از دست داده‌اند."
 
علت بازداشت شهروندان و فعالان عرب فعالیت و شعارنویسی برای تحریم انتخابات مجلس نهم عنوان شده است.
 
سازمان عفو‌بین‌الملل همچنین نسبت به امکان اجرای حکم اعدام برخی متهمان سیاسی محکوم به اعدام در آستانه انتخابات هشدار داده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

دخالت بی جای عف بین الملل در امور سیاسی ایران نشان از توطعه مجدد اجنبی است و نتیجه ای جز تحریک موافقان نظام و دستگاه امنیتی کشور را ندارد.ضمنا این درخواست سیاسی عفو بین الملل مغایر اساسنامه و منشور سازمان عفو بین الملل است.

«نابینا،ناشنوا، لال»

یکی نیست از این اقایان متخصص و کار ازموده و چه و چه سوال کند که از کی تا حالا قرار شده که برای اعتراض به «قتل- شکنجه- و تجاوز سیستماتیک در زندانها » از مسببین این اعمال کسب اجازه کرد برای اعتراض به اعمال جنایتکارانه انها ؟ حالا اگر رژیم ادمخوار اسلامی موافقت نکرد چه‌ ؟ بنظر من قبل از شرکت در فراخوان راه سبز امید باید از اقایان پرسید چطور شما ببهانه حفظ امنیت خودتان از افشای اعضای تشکلتان سر باز میزنید اما گسیل مردم به خیابان و روبرو شدن مردم بی دفاع با همانهایی که شما را بپنهان کاری وادار کرده اند هیچ احساس مسولیتی را در شما بر نمی انگیزد!!!
سالها اعتراض مردم بیانگر خواست مردم مبنی بر حق مردم در داشتن یک حکومت سکولار مبتنی بر اعلامیه جهانی حقوق بشر است نه بازگشت به دوران طلایی خمینی و اجرای بی تنازل قانون اساسی اسلامی!!
خانمها و اقایان راه سبز امید و ... ایا میدانید در همین غربی که زندگی میکنید حکومتهای سکولار بر مبنای جدایی دین از حکومت و دولت برقرار است و شواهد هم نشان میدهد که حضرات شرایط موجود را پسندیده اید حال سوال اینجاست که چرا این راحتی و امنیت اجتماعی و رفاه حداقلی را بر مردم ایران نمیپسندید؟ قربان برم خدا را ....یک بام و دو هوا را

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما