خانه | خبر | اخبارایران

«وضعيت وخيم جسمانی» دو زندانی سياسی

سه شنبه, 1390-03-17 11:17
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

منابع خبری فعالان حقوق بشری در ايران از «وضعيت وخيم جسمانی» انورحسين پناهی و زهرا جباری، دو زندانی سياسی خبر دادند.

بنا به اين گزارش‌ها، انورحسين پناهی فعال سياسی کُرد که در زندان مرکزی سنندج به‌سر می‌برد، به شدت دچار خون‌ريزی و عفونت کليه شده است.

گفته می شود وی پيش از اين هنگامی که در بازداشتگاه اطلاعات شهر قروه زندانی بود از ناحيه دنده دچار شکستگی شد و مدت سه سال است که دچار عفونت کليه و روده شده است.

انورحسين پناهی با اين‌که چندين بار به بهداری زندان منتقل شده و پزشک بهداری زندان به وی گفته است بايد به بيمارستان منتقل و بستری شود همواره از سوی مسئولان زندان مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

آقای پناهی ۱۵ آبان‌ماه ۱۳۸۶ به اتهام فعاليت سياسی از سوی نيروهای امنيتی بازداشت گرديد. وی شش ماه در اداره اطلاعات قروه به‌سر برد و در اين مدت کسی از وی خبری نداشت.

انورحسين پناهی چندی پيش به اعدام محکوم گرديد اما با تلاش خانواده او و وکيل‌اش و همچنين بر اثر فشارهای بين‌المللی مدافعان حقوق بشر، اين حکم به ۱۶سال زندان کاهش يافت.

سه فرزند انورحسين پناهی مردادماه سال گذشته نامه‌ای سرگشاده خطاب به مجامع حقوق بشری نوشتند و در آن از بی‌گناهی پدر خود گفتند. آن‌ها ضمن اشاره به روزهای دشواری که با خبر اعدام پدرشان از سر گذراندند از عفونت شکستگی دنده وی نوشتند و اعلام کردند که مسئولان زندان از دادن مرخصی به وی خودداری می‌کنند.

از سوی ديگر منابع حقوق بشری از وضعيت وخيم جسمانی زهرا جباری، زندانی سياسی که در زندان اوين به‌سر می‌برد، نوشتند.

بنا به اين گزارش‌ها وی شب‌ها درد بسيار شديدی را در بدن خود احساس می‌کند و با وجود نظر کميسيون پزشکی، هنوز هيچ اقدامی نسبت به انتقال اين زندانی سياسی به بيمارستان، انجام نشده است.

زهرا جباری همچنين از ناراحتی حاد قلبی، رماتيسم شديد و پوکی استخوان رنج می‌برد، طوری که در فروردين‌ماه گذشته پس از آن‌که در زندان به کما فرو رفته بود به بيمارستان منتقل گرديد، اما پس از چند روز بار ديگر به زندان اوين بازگردانده شد.

وی ۲۷ شهریورماه ۱۳۸۸ در تظاهرات روز قدس که در اعتراض به نتايج دهمين دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار شده بود بازداشت گرديد.

زهرا جباری ۳۷ ساله است و یک فرزند دارد. خواهر و دو برادر وی در پایگاه اشرف سازمان مجاهدين خلق در عراق به سر می‌برند و این مسأله باعث ایجاد فشارها و حکم چهار سال زندان برای وی شده است.
وی يک بار موفق شد در روز ۲۹ اسفند ۸۹ از زندان به مرخصی بيايد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما