خانه | خبر | اخبارافغانستان

آزادی خبرنگاران فرانسوی پس از ۵۴۷ روز اسارت

پنجشنبه, 1390-04-09 19:08
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

هروه دکی‌ئر و استفان تپونيه خبرنگاران فرانسوی و رضا، همکار افغان آن‌ها پس از ۵۴۷ روز اسارت نزد طالبان، آزاد شدند.

 

عبدالحکيم آخوندزاده، فرماندار تگاب گفت که اين دو خبرنگار و مترجم آن‌ها بعد از ظهر چهارشنبه هفتم تيرماه آزاد شدند.

 

اين دو خبرنگار شبکه سوم تلويزيون فرانسه و سه همکار آنان که شهروندان افغانستان بودند هشتم دی‌ماه ۱۳۸۸( ۲۹ دسامبر ۲۰۰۹) از شهرک تگاب ولايت کاپيسا در شمال افغانستان ربوده شدند.

 

آنان طی بيش از ۱۸ ماه اسارت، دست‌کم در دو نوار ويدئويی که از سوی طالبان در دسترس رسانه‌ها قرار گرفت از مقامات فرانسوی تقاضا کردند تا برای آزادی‌شان اقدام کنند.

 

گزارش‌های تاأيد نشده‌ای وجود داشت که طالبان از دولت فرانسه خواسته بودند تا در مقابل آزادی اين دو خبرنگار با فشار بر دولت افغانستان دست‌کم دو تن از فرماندهان آنان را آزاد کنند.

 

تا کنون چگونگی آزادی اين افراد مشخص نشده است اما شماری از رسانه‌ها به نقل از آلن ژوپه، وزير امور خارجه فرانسه گفته‌اند که به‌خاطر رهايی اين افراد «هيچ امتيازی» داده نشده است.

 

وزير خارجه فرانسه تأييد کرده است که پيش از اين دو همکار افغان اين تيم خبری آزاد شده بودند اما به دليل پيشبرد برنامه رهايی ديگر گروگان‌ها، اين موضوع از رسانه‌ها مخفی نگه داشته شد.

 

نيکلا سارکوزی، رئيس جمهور فرانسه طی بيانيه‌ای از حامد کرزی، رئيس جمهور افغانستان برای «مديريت اين بحران و ديگر افرادی که برای آزادی اين گروگان‌ها سهيم بودند»، تشکر کرده است.

 

مرکز حمايت از خبرنگاران افغانستان نيز با ستايش از تلاش‌های انجام شده برای آزادی اين تيم رسانه‌ای اعلام کرد که با وجود پيشرفت‌های قابل ملاحظه افغانستان در عرصه فعاليت آزاد رسانه‌ای، هنوز هم اين کشور يکی از خطرناک‌ترين کشورها برای خبرنگاران می‌باشد.

 

به گفته اين نهاد خبرنگاری، طی ساليان گذشته در موارد متعددی خبرنگاران در مناطق مختلف کشور به‌ويژه ولايات جنوبی از سوی افراد وابسته به طالبان و ديگر گروه‌های مسلح ربوده شدند و حتی به قتل رسيده‌اند.

 

سال گذشته کزوکه تسونئوکا، خبرنگار ژاپنی از سوی طالبان در شمال افغانستان ربوده شد و پس از پنج ماه اسارت در شرايط سخت و طاقت‌فرسا با تلاش دولت ژاپن آزاد شد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما