خانه | خبر | اخبارایران

انتقاد شديد نمايندگان مجلس از تأخير دولت در ارائه لايحه بودجه ۹۲

یکشنبه, 1391-09-19 16:59
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

تأخير دولت محمود احمدی‌نژاد در ارائه لايحه بودجه سال ۱۳۹۲ به مجلس ايران، واکنش‌های انتقادی نمايندگان مجلس را به‌همراه داشته و به چالشی جديد ميان مجلس و دولت ايران بدل شده است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، بامداد امروز يکشنبه ۱۹آذر ۱۳۹۱، احمد توکلی نماينده تهران در صحن علنی مجلس متنی را توزيع کرد که در آن از تأخير مجدد دولت در ارئه لايحه بودجه و برگزاری جلسه مشترک ميان مجلس و دولت برای بررسی بودجه سال ۹۲ انتقاد کرده است.

 

طبق آيين‌نامه داخلی مجلس ايران، دولت مکلف است که لايحه بودجه سالانه کشور را حداکثر تا ۱۵ آذرماه هر سال به مجلس ارائه کند تا نمايندگان فرصت بررسی و تصويب اين لايحه را پيش از شروع سال جديد داشته باشند.

 

امری که محمود احمدی‌نژاد در طول هشت سال عمر دولت‌های نهم و دهم خود از انجام آن امتناع کرده‌ و تقديم لايحه بودجه همواره با تأخيرهای طولانی روبه‌رو بوده است.

 

اين تأخير در سال گذشته باعث شد که نمايندگان به دليل نداشتن فرصت کافی ناچار شوند برای دو ماه نخست سال، بودجه موقت تصويب کنند تا برای بررسی و تصويب لايحه بودجه زمان داشته باشند.

 

محمود احمدی‌نژاد در طول هشت سال عمر دولت‌های نهم و دهم خود همواره از ارائه به‌موقع لايحه بودجه امتناع کرده‌ است

تأخير همه ساله دولت در ارائه بودجه، با انتقادات شديد نمايندگان مجلس همراه بوده است و امسال نيز نمايندگان هشدار داده بودند "در صورتی که دولت در ارائه لايحه بودجه سال ۹۲ تاخير کند، مجلس از ابزار قانونی استفاده خواهد کرد."

 

برخی از منتقدان دولت محمود احمدی‌نژاد تأخير مکرر دولت در ارائه لايحه بودجه را اقدامی "عمدی" دانسته‌اند که بر اساس آن هدف احمدی‌نژاد، محدود کردن فرصت نمايندگان مجلس برای بررسی و مذاکره درباره لايحه و در نتيجه، جلوگيری از اعمال نظر در خواسته‌های دولت بوده است.

 

روز گذشته جعفر قادری عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس از تشکيل کميته مشترک بين مجلس و دولت در مورد بررسی بودجه سال ۹۲ خبر داده بود.

 

بر اساس گزارش منابع خبری در ايران اين جلسه بامداد امروز با حضور بهروز مرادی معاونت برنامه‌ريزی و نظارت راهبردی رئيس‌جمهوری و شماری از نمايندگان عضو کميسيون اقتصادی مجلس برگزار شد و حاشيه‌هايی را در پی داشت.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، غلام‌رضا تاج‌گردون، نايب رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس با بيان اين‌که  "به‌نظر می‌رسد در ارائه بودجه، تصميم‌گير شخص رئيس جمهور است"، گفت : "در اين جلسه هر قدر درباره زمان ارائه لايحه بودجه ۹۲ به مجلس از معاون رئيس‌جمهور جويا شديم، هيچ جوابی نشنيديم و حتی از احتمال ارائه آن در زمان مشخصی هم سخن نگفتند."

 

تاجگردون با انتقاد از سکوت مسئولان دولتی درباره زمان ارائه لايحه بودجه می‌گويد: "هيچ فردی در دولت در اين‌باره اظهار نظر نمی‌کند و پاسخگو نيست. شايد لايحه آماده باشد و همين فردا به مجلس ارائه شود اما چون رئيس‌جمهور بايد تصميم بگيرد هيچ کدام از مسئولان دولتی در اين‌باره صحبت نمی‌کنند."

 

احمد توکلی، نماینده اصولگرای منتقد دولت که خود در جلسه مشترک دولت و مجلس حضور داشته است، ظهر امروز در جلسه علنی مجلس متنی را در مخالفت با برگزاری این نشست، میان نمایندگان منتشر کرد

احمد توکلی نماينده منتقد دولت نيز که خود در جلسه مشترک دولت و مجلس حضور داشته است، ظهر امروز در جلسه علنی مجلس متنی را در مخالفت با برگزاری اين نشست، ميان نمايندگان منتشر کرد.

 

در اين متن که رسانه‌های داخلی آن را منتشر کرده‌اند آمده است: "افرادی که از مجلس به اين جلسه دعوت شده‌اند، هيچ نمايندگی از طرف مجلس ندارند. به همين دليل حتی اگر در اين جلسه تفاهمی صورت گيرد، تفاهم بين مجلس و دولت نيست، بلکه برای نمايندگان مخالف اين تفاهمات محدوديت ابراز نظر فراهم می‌کند و اختلاف داخلی در مجلس را زمينه‌سازی می‌نمايد."

 

اين نماينده اصولگرای منتقد دولت می‌گويد: "دولت مکلف بوده تا ۱۵ آذر لايحه را تقديم مجلس کند حالا وجود و کارکرد اين جلسه را بهانه تأخير در انجام وظيفه قرار می‌دهد. سابقه دولت از حيث فرافکنی روشن است. حرف‌های چند روز پيش آقای رئيس‌جمهور را در قاجاری خواندن مجلس به خاطر داريد."

 

توکلی در بخشی از متن منتشرشده نوشته است: "تجربه نشان داده دولتيانی که در اين‌گونه جلسات شرکت می‌کنند اختياری ندارند و تفاهماتشان به‌راحتی از طرف رئيس‌جمهور نقض می‌شود و اين باعث آسيب ارتباط مجلس و دولت می‌شود."

 

همچنين غلام‌رضا اسداللهی نماينده تربت جام، تايباد و باخرز با انتقاد از رويه دولت در ارائه بودجه به مجلس گفت: "متأسفانه دولت به وعده خود مبنی بر ارائه لايحه بودجه سال ۹۲ به مجلس شورای اسلامی عمل نکرده است."

 

نمايندگان مجلس می‌گويند تاکنون پاسخ قانع‌کننده‌ای بابت تأخيری که دولت ظرف هفت سال گذشته در ارائه بودجه داشته، دريافت نکرده‌اند.

 

خبرگزاری فارس در اين‌باره نوشته است تلاش‌های اين خبرگزاری برای پاسخگويی لطف‌الله فروزنده، معاون پارلمانی رئيس‌ دولت بی‌نتيجه ماند، به‌گونه‌ای که وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر زمان ارائه لايحه بودجه گفته است: "اين موضوع ارتباطی به ديگران ندارد."

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما