خانه | خبر | اخبارایران

سخنگوی خانه سینما: دولت دنبال تشکیل هیات موسس برای خانه سینما نباشد

یکشنبه, 1391-08-28 19:37
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سخنگوی خانه سینما از تشکیل صنوف سینمایی جدید انتقاد کرد و گفت: اینکه دولت در مسیر تاسیس اصناف دخالت کند و با هر ترفندی از تطمیع تا راه‌های دیگر دنبال تشکیل هیات موسس باشد درست نیست”.

 

فرهاد توحیدی، سخنگوی خانه سینما امروز یکشنبه ۲۸ آبان ماه به خبرگزاری کار ایران (ایلنا)  گفت که اساسنامه‌ ارائه شده به عنوان تشکیل یک صنف جدید از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نه تنها مشخصات صنف ندارد بلکه فقط منجر به تاسیس یک انجمن فرهنگی می‌شود.

 

توحیدی توضیح داد: هدف گروهی از مدیران فرهنگی این است که یک گزارش آماری به مدیران بالایی خود بدهند به همین دلیل کار تاسییس صنوف را به جد پیگیری می‌کنند فارغ از اینکه صنوف واقعی سینماگران در جای دیگر با مقبولیت و مشروعیت فعالیت می‌کنند.”

 

خانه سينمای ايران نهادی صنفی با بيش از پنج هزار عضو است که با بالا گرفتن اختلاف‌های مسئولان آن با وزارت ارشاد، در دی‌ماه سال ۱۳۹۰ تعطيل شد.  

سخنگوی خانه سینما: هدف گروهی از مدیران فرهنگی این است که یک گزارش آماری به مدیران بالایی خود بدهند به همین دلیل کار تاسییس صنوف را به جد پیگیری می‌کنند فارغ از اینکه صنوف واقعی سینماگران در جای دیگر با مقبولیت و مشروعیت فعالیت می‌کنند ” 

سخنگوی خانه سینما با اشاره به اینکه خانه سینما  هیچگاه مورد معامله مدیران قرار نگرفته است، تاکید کرد: هرگز مساله احیای خانه سینما منهای نقش اصلی آن یعنی حمایت و حفاظت از اهالی سینما و صنوف سینمایی مدنظر ما نبوده است.

 

توحیدی با انتقاد از بعضی سخنان پیرامون تبدیل خانه سینما به یک باشگاه فرهنگی افزود: تعجب می‌کنم کسانی که در دوره‌ای دنبال انحلال خانه سینما بودند و طرف مشورت قرار می‌گرفتند حالا مدافع خانه سینما شده‌اند.”

 

وی به سخنان علی‌رضا سجادپور، معاون امور فعاليت‌های سينمايی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره دارد که مهرماه سال جاری به باشگاه خبرنگاران گفته بود: خانه سينما يا هر نام ديگری که در آينده تشکيل شود نه به‌عنوان يک صنف بلکه در حد محلی به‌عنوان پاتوق فعاليت‌های فرهنگی تشکيل خواهدشد.”

 

سخنگوی خانه سینما در ادامه گفت: فارغ از این رفتارهای ضد و نقیض و تناقضی که در عملکرد بعضی مدیران است به تفاهمی که در دیدار با رئیس جمهورداشتیم پایبند هستیم و اساسنامه اصلاح شده رابرای دفتر رئیس جمهور ارسال می‌کنیم و با دفتر ایشان در ارتباط هستیم.

 

آنچه برخی از رسانه‌ها به‌عنوان خروجی جلسه ديدار اعضای هيئت مديره خانه سينما با محمود احمدی‌نژاد منتشر کردند بيانگر دو شرط احمدی‌نژاد برای بازگشايی خانه سينما يعنی استعفای دسته‌جمعی هیأت مديره و بازنويسی اساسنامه است، شرط‌هايی که در همان جلسه با موافقت اعضای هیئت مديره خانه سينما همراه شد. پس از گذشت دوهفته، وزير ارشاد نيز تأييد کرد که با نگارش اساسنامه جديد، خانه سينما می‌تواند بازگشايی شود.

 

منحل شدن خانه سينما از سوی وزارت ارشاد به دليل ايراد در اساسنامه‌ اين مجموعه صنفی اعلام شد و با وجود مخالفت ديوان عدالت اداری با اين تصميم، هيئت رسيدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت ارشاد، در رأی نهـايی خود، خانه سينما را به‌طور دائم تعطيل اعلام کرد و اصرار بر ادامه فعاليت آن را غير قانونی دانست. 

 

در همین زمینه:

خانه سينما در حد "پاتوق فرهنگی" تشکيل خواهد شد

"احمدی‌نژاد وعده حل مشكلات خانه سینما را داده است"

شمقدری: فعاليت خانه سينما پس از تأييد اساسنامه جديد آغاز می‌شود

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما