خانه | خبر | اخبارایران

مانور نظامی اسرائيل در جولان و رژه نظامی در ايران

جمعه, 1391-06-31 15:07
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

هم‌زمان با شدت يافتن تنش‌های لفظی ميان مقام‌های ارشد ايران و اسرائيل، تحرکات نظامی دو کشور نيز در دو روز گذشته افزايش يافته است.

 

خبرگزاری رويترز از برگزاری مانور ناگهانی ارتش اسرائيل در بلندی‌های جولان در مرز سوريه خبر داده است و خبرگزاری‌های داخلی در ايران نيز رژه نيروهای مسلح و اظهارات فرماندههان نظامی جمهوری اسلامی مبنی بر آمادگی ايران برای نابودی رژيم اسرائيل را به صورت گسترده پوشش داده‌اند.

 

سخنگوی ارتش اسرائيل روز چهارشنبه با تأييد خبر برگزاری مانور نظامی اين کشور در بلندی‌های جولان، گفته است که اين مانور بخشی از مانور‌های عادی ارتش اسرائيل است.

 

اما خبرگزاری رويترز در اين‌باره نوشته است به نظر می‌رسد اين سخنان برای کم‌رنگ کردن گمانه‌زنی‌ها درباره آغاز جنگ احتمالی اسرائيل با ايران و يا سوريه ايراد شده است.

 

ارتش اسرائيل نيز در بيانيه‌ای اعلام کرد که اين مانور به دستور رئيس ستاد مشترک ارتش اسرائيل و به‌منظور "آزمايش توان و آمادگی واحدهای ارتش" برگزار شده است.

اميرعلی حاجی‌زاده فرمانده نيروی هوافضای سپاه پاسداران: اگر تنگه هرمز منافعی برای ما نداشته باشد، قطعأ ديگر کشورها را نيز از منافع تنگه هرمز محروم خواهيم کرد

در ايران نيز در حاشيه رژه نيروهای مسلح ارتش و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ايران که به مناسبت سالگرد جنگ هشت ساله ايران و عراق برگزار شد جمعی از فرمانده‌هان نظامی اين کشور از آمادگی ايران برای از بين بردن رژيم اسرائيل در صورت وقوع جنگ خبر دادند.

 

فرمانده نيروی هوافضای سپاه پاسداران در واکنش به احتمال حمله نظامی اسرائيل عليه اين کشور، "آغازکننده درگيری" را اسرائيل دانست اما تأکيد کرد که "سطح برخورد و نقطه انتهايی جنگ" را جمهوری اسلامی ايران تعيين خواهد کرد.

 

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ايران، در حاشيه اين رژه نظامی، اميرعلی حاجی‌زاده فرمانده نيروی هوافضای سپاه با تکرار ادعاهای مقام‌های ارشد نظام گفت که "اگر رژيم صهيونيستی دست به اقدام نظامی بزند، ديگر چيزی به نام رژيم صهيونيستی وجود نخواهد داشت."

 

وی با تأکيد بر اين ‌که امنيت تنگه هرمز توسط ايران تأمين می‌‌شود، اعلام کرد "اگر تنگه هرمز منافعی برای ما نداشته باشد، قطعأ ديگر کشورها را نيز از منافع تنگه هرمز محروم خواهيم کرد."

 

محسن کاظمينی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ نيز نام عمليات احتمالی ارتش و سپاه ايران عليه اسرائيل را "الی بيت‌المقدس" و رمز اين عمليات را "لااله الاالله محمد رسول‌الله" اعلام کرد.

 

در ادامه حسن فيروزآبادی، رئيس ستاد کل نيروهای مسلح در حاشيه رژه ۳۱ شهريور در جمع خبرنگاران از "تحولاتی جدی در ساختار نيروهای مسلح جمهوری اسلامی ايران" خبر داد و گفت: "ما گزارش‌های سه ماهه از وضعيت هر نيرو را تهيه و در اختيار رهبری قرار می‌دهيم."

 

روز گذشته نمايندگان ايران و اسرائيل در نشست سالانه آژانس بين‌المللی انرژی اتمی، يکديگر را به "تهديد هسته‌ای امنيت منطقه" متهم کردند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، علی‌اصغر سلطانيه، نماينده ايران در اجلاس سالانه نمايندگان ۱۵۵ کشور عضو آژانس بين‌المللی انرژی هسته‌ای اعلام کرد که اسرائيل بايد کنوانسيون منع اشاعه تسليحات هسته‌ای، ان‌پی‌تی، را بپذيرد.

 

اهود آزولای، نماينده اسرائيل در آژانس بين المللی انرژی هسته‌ای، نيز در واکنش به گفته‌های سلطانيه اعلام کرد: "مهم‌ترين تهديد برای پيمان منع گسترش تسليحات هسته‌ای آنها [ايران و سوريه] هستند که زير پوشش عضويت در پيمان ان‌پی‌تی، برنامه ساخت سلاح هسته‌ای خود را دنبال می‌کنند."

 

اتهام‌های متقابل ايران و اسرائيل عليه يکديگر، اميد‌ها به کنفرانس ۲۰۱۲ در فنلاند در راستای ايجاد منطقه خاورميانه عاری از سلاح هسته‌ای را هرچه بيشتر در ترديد فرو برده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما