خانه | خبر | اخبارایران

پيام ۵۰ تن از زندانيان سياسی سابق به اصغر فرهادی

پنجشنبه, 1390-12-11 19:24
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در پی پيام تبريک گروهی از زندانيان سياسی ايران، ۵۰ نفر از زندانيان آزادشده نيز به‌مناسبت موفقيت فيلم اصغر فرهادی در اسکار امسال از اين فيلم‌ساز سپاس‌گزاری کردند.

در اين بيانيه که نسخه‌ای از آن به‌دست راديو زمانه رسيده، اين زندانيان سياسی سابق در پيام کوتاهی از اصغر فرهادی، کارگردان فيلم موفق "جدايی نادر از سيمين" و برنده جايزه اسکار، به‌دليل "بخشيدن نور اميد و شادی" به دل‌های زندانيان تشکر کرده‌اند.

"جدايی نادر از سيمين" ساخته اصغر فرهادی بامداد دوشنبه هشتم اسفند (۲۷ فوريه) به وقت ايران برنده اسکار بهترين فيلم غير انگليسی زبان در هشتاد و چهارمين دوره اين جوايز شد. اين نخستين بار در تاريخ سينمای ايران بود که يک فيلم ايرانی در اسکار جايزه می‌گيرد.

امضاکنندگان نامه به اصغر فرهادی که وی را "کارگردان جهانی سينمای ايران" خطاب کرده‌اند، نوشته‌اند: "از اين‌که لبخند بر لبان ملتی نشانديد و نام نامی ايران و مردمانش را بر بلندای معتبرترين قله‌های هنری جهان ياد کرديد، صميمانه سپاس‌گزاريم."

آن‌ها گفته‌اند که خبر موفقيت اين فيلم‌ساز ايرانی زندانيان سياسی در زندان‌های اوين، رجايی‌شهر، متی‌کلا، بهبهان، اهواز و... را "لبريز از غرور و اميد به آينده اين سرزمين" کرده است

آن‌ها گفته‌اند که خبر موفقيت اين فيلم‌ساز ايرانی زندانيان سياسی در زندان‌های اوين، رجايی‌شهر، متی‌کلا، بهبهان، اهواز و... را "لبريز از غرور و اميد به آينده اين سرزمين" کرده است.

زندانيان سياسی سابق که در ميان آن‌ها روزنامه‌نگاران و حقوق‌دانان مطرح به‌چشم می‌خورند، از پيام اصغر فرهادی در مراسم اسکار نيز قدردانی کرده و نوشته‌اند: "به‌راستی که پيام دوستی مردم کشورمان با همه فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را به خوبی رسانديد و نماينده شايسته‌ای برای مردم ايران بوديد."

اصغر فرهادی پس از دريافت اسکار گفته بود: "در اين لحظه بسياری از ايرانيان در سراسر جهان ما را تماشا می‌کنند. فکر می‌کنم که آن‌ها بسيار خوشحال هستند، آن‌ها فقط به دليل اين جايزه مهم يا يک فيلم يا فيلم‌ساز خوشحال نيستند بلکه آن‌ها از اين‌که در اين هنگامه‌ای که بين سياست‌مداران از جنگ و تهديد و حمله سخن گفته می‌شود، اين‌جا از فرهنگ کشورشان سخن گفته می‌شود، خوشحال هستند."

کارگردان "جدايی نادر از سيمين" افزوده بود: "من با افتخار اين جايزه را به مردم سرزمين‌ام تقديم می‌کنم، مردمی که به همه فرهنگ‌ها و تمدن‌ها احترام می‌گذارند و با خشونت سازگاری ندارند."

امضاکنندگان نامه که از زندانيان دستگيرشده در رويدادهای پس از انتخابات بحث‌برانگيز دهمين دوره رياست جمهوری در سال ۸۸ بودند، نوشته‌اند: "به پاس تقديم اين جايزه به مردم و هم‌چنين بخشيدن نور اميد و شادی به دل‌های برادران و خواهران صبور و بردبارمان در زندان را پذيرا باشيد."

روز دوشنبه هشتم اسفندماه ۵۴ تن از زندانيان سياسی ايران به مناسبت موفقيت فيلم "جدايی نادر از سيمين" در اسکار پيام تبريکی فرستادند و شادمانی خود را ابراز داشتند.

همچنين در روزهای گذشته پيام‌های تبريک بسياری از سوی شخصيت‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و سياسی ايران؛ و حتا احزاب و سازمان‌های سياسی با گرايش‌های گوناگون، در رابطه با موفقيت اصغر فرهادی منتشر شده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

تمامی سینماگران بنام جهان موقعی که پیروزی بزرگی بدست می آورند از موقعیت استفاده کرده و پیام های ارزنده ای داده و می دهند. چاپلین در جنگ جهانی دوم در پارکی در نیویورک پیام مهمی داد که از رادیو پخش شد هیتلر در این رابطه به او گفته بود « تو دیگه خفه شو٬ خفه اش کنید» فرسوا تروفو و جان لوکا گدار همین طور٬ زیلافسکی لهستانی با پیام های کوبنده اش کمونیسم لهستانی را فلج کرد و به سولی دارنچس قوت بخشید٬ ایلماز گونی در ترکیه ضربات سهمگینی بر پیکر فاشیسم ترکی وارد کرد٬ مایکل مور در افشاگری دولت و سیستم آمریکا از هیچ گفته و کرده ای پرهیز نکرد٬ یوسف شاهین در پرده دری فاشیسم هم اسلامی و هم مبارکی از هیچ کوششی دریغ نکرد٬ میلیوس فرمن فیلمساز یونانی از بس حرف زد و افشا کرد و فیلم ساخت دولت فاشیست یونان را دیوانه کرد... لیست بسیار بلند است به همان اندازه که سینما گران ما تا کنون قدشان کوتاه بوده. شما کیارستمی را نگاه کنید با آن نامه ی به سیدمحمود احمدی نژاد٬ شما فتوای قتل سروش را نگاه کنید توسط مجیدمجیدی٬ شما کارها و نوشته ها و موضع گیریهای مخلملباف را در ابتدای کارش نگاه کنید٬ شما سازنده ی قیصر و همکاریش را با وزارت اطلاعات نگاه کنید٬ شما شرکت داریوش مهرجویی و کسان دیگری را نگاه کنید که از دست خونین وزارت ارشاد که تحت تسلط مافیای خونیندهان و خونین دندان سپاه پاسداران است جایزه می گیرند و... در هر حال امروز روزی ست که فردا روز انتخابات است اگر این آقای اصغر فرهادی دلش در گرو ایران است می تواند با یک یادداشت کوچک به هممیهنانش بگوید که در انتخابات این نظام کریمه فاشیستیه قرآنیه شرکت نکنند. این پیام می تواند او را از یک فیلمسازی که جایزه گرفته در حد یک انسان مسئول و دوراندیش و میهندوست و هنرمندی والا و خصوصا در این موقعیت ضد جنگ بالا برد. دوست عزیز برادر هممیهن این گوی و این میدان فراخ گزارشات و اطلاعات و خبر و تاثیر حیرت انگیز پیام تو! بفرما!! دارا شکرکی از تهران

کاشکی فرهادی که حالا اینهمه قدرت تبلیغاتی داره یک کلام هم در مورد انتخابات بگه!! اگر من جاش بودم به مردم می گفتم مثلا من فردا رای نمی دم!

دوست عزیز شکرکی دارا از تهران!! سلام منم از تهرانم و روزگارم سیاه است به همان سیاهی ای که تو خودت آنرا قرآنیه نامیده ای و چه خوش نوشته ای برادر! اما متاسفانه اسلام مثل سل همه ی ما را فرا گرفته وقتی که فیلسوفمان سروش و شایگان باشند و حتا سید جواد طباطبایی که هر چه می نویسند و بنویسند و خواهند نوشت در مدح اسلام راستین است: پس دیگر چه داری چشم**** ز دست دوستان دور یا نزدیک*** هوا بس ناجوانمردانه مسموم است *** نفیر بانگ یا الله می آید*** زبام هر حسینیه٬ زبام مسجد نکبت*** زبام نکبت مسجد*** به گوش هر هنرمندی *** بگوش سینماچی*** یا گوش فیلسوف و شاعر و استاد دانشگاه*** این سم کشنده جای خوش کرده*** نگو بیهوده می گویم*** نگه کن دور خود را٬ هم بر بازار هر فرقه***و یا هر کسب و هر حرفه! تماما مست و مسمومند٬ از این اسلام بد فطرت** همه در رخوت تریاک زهرآگین٬ قاتل مسلک٬ پر دود و وحشتناک این اسلام دربندند*** نگو افسانه می گویم٬ نگه کن باز کن چشمت***

مجید مجیدی در یک تریبون عمومی فتوای قتل سروش را صادر کرده بود با انتشار پیامی به اصغر فرهادی در مراسم اسکار فتوای دیگری داد و این جایزه را برای یک کشور اسلامی دانست. این مردک احمق که دهانش بوی خون تازه و کهنه می دهد ببینید چطور افسار گسیخته و داد سخن می دهد. ایکاش فرهادی این پیام تبریک را پس بفرستد. خبر را که من از جای دیگری کپی کرده ام بخوانید.
به گزارش خبرگزاری مهر در متن این پیام آمده است:

برگزیده شدن فیلم "جدایی نادر از سیمین" در مراسم اسکار را که به عنوان بهترین فیلم خارجی زبان برنده جایزه شده است، اولاً به اصغر فرهادی و همه عوامل فیلم و سپس به اهالی سینمای ایران تبریک می‌گویم. امید است این دست‌آورد بزرگ هنری را پاس بداریم و به آن به‌عنوان یک اتفاق ملی نگاه کنیم.

یک اثر، چه در حوزه علمی و چه هنری، وقتی جهانی می‌شود، دیگر از قالب فردی خارج و به‌عنوان یک کلیت دیده می‌شود که آن هم نام عزیز کشور اسلامی ایران است.

ضمناً نباید فراموش کنیم که این فیلم اتفاقاً جزو فیلم‌های معدودی بود که ابتدا در جشنواره فیلم فجر درخشید و برنده 5 سیمرغ بلورین شد و با مخاطب داخلی ارتباط گسترده‌ای پیدا کرد و سپس در محافل جهانی نیز درخشید. این خود، دست‌آوردی بزرگ برای سینمای ملی است.

من با نویسنده ی بالا موافقم چرا ایرانیان خارج از کشور کسانی همچون مجید مجیدی را که آدمکش است رسوا نمی کنند٬ چرا فتوای آدمکشی او بر ملا و ترجمه نمی کنند. مگر کاری دارد. آنها که زبان بلدند باید کاری بکنند!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما