خانه | گوی‌سياست

رونمایی از موشک‌های ایرانی در جنگ غزه

دوشنبه, 1391-08-29 17:18
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
فرهمند علیپور

فرهمند علیپور - برای اولین بار سی سال گذشته بیت‌المقدس (القدس – اورشلیم) و برای اولین بار طی دو دهه اخیر تل‌آویو مورد تهدید موشکی قرار گرفت. آخرین بار ۲۱ سال پیش و زمان فرمانروایی صدام حسین بر عراق بود که این کشور چندین موشک به سمت تل‌آویو شلیک کرد. در تمام این سال‌ها تل‌آویو به عنوان قلب اقتصادی اسرائیل همچون تافته‌ای جدابافته از سایر مناطق این کشور، منطقه‌ای امن برای جمعیت بزرگ ساکنان خود بود. اما راکتی که این دو شب خواب را از چشم شهروندان تل‌آویو و رهبران این کشور گرفت، موشکی ایرانی است.

 

گرچه موشک موسوم به فجر ۵ تاکنون به هیچ هدفی اصابت نکرده و تلفاتی در پی نداشته، اما تاثیر گسترده‌ای از لحاظ روانی به جای گذاشته است. ارتش اسرائیل روز جمعه با ساخت ویدئویی، موشک‌های فجر ۵ را خطری برای ۳ و نیم میلیون شهروند اسرائیلی معرفی کرد.

 

 اسرائیل واجد یکی از پیشرفته‌ترین و مجهز‌ترین ارتش‌های جهان است. صد‌ها هواپیمای جنگنده پیشرفته، پرنده‌های بدون سرنشین، ماهواره‌های پیشرفته جاسوسی، تانک‌های قدرتمند، کشتی‌های جنگی، نیروی زمینی مدرن و از همه مهم‌تر زرادخانه اتمی دارد. در عوض دشمنان اصلی اسرائیل یعنی فلسطینی‌ها، دارای یکی از ضعیف‌ترین و عقب افتاده‌ترین ساختارهای نظامی در جهان هستند.

 

اسرائیل واجد یکی از پیشرفته‌ترین و مجهز‌ترین ارتش‌های جهان است. صد‌ها هواپیمای جنگنده پیشرفته، پرنده‌های بدون سرنشین، ماهواره‌های پیشرفته جاسوسی، تانک‌های قدرتمند، کشتی‌های جنگی، نیروی زمینی مدرن و از همه مهم‌تر زرادخانه اتمی دارد. در عوض دشمنان اصلی اسرائیل یعنی فلسطینی‌ها، دارای یکی از ضعیف‌ترین و عقب افتاده‌ترین ساختارهای نظامی در جهان هستند.

 آنها از هیچ‌گونه هواپیمای نظامی، تانک، نیروی زمینی مدرن و حتی سلاح‌های سبک مدرن برخوردار نیستند. در دو قیام انتفاضه نیز که سال‌ها به طول کشید، فلسطینی‌ها با سنگ به مقابله با ارتش مجهز اسرائیل رفتند.

 

موشک‌های فجر ۵ می‌توانند ۹۰ کیلوگرم مواد منفجره را به فاصله ۷۵ کیلومتری شلیک کنند. این در حالی است که موشک‌های دست‌ ساز قسام بین ۴ تا ۱۳ کیلومتر برد دارند. موشک‌های قسام در سه نوع هستند که پیشرفته‌ترین مدل آن موشک قسام ۳ می‌تواند ۲۰ کیلوگرم مواد منفجره را تا مسافت ۱۳ کیلومتری شلیک کند.

 

بر اساس برخی از گزارش‌ها هزینه ساخت هر کدام از موشک‌های قسام چیزی در حدود ۳۰۰ دلار است. موشک‌های قسام از پیچیدگی خاصی برخوردار نیستند، به طوری که به گزارش اشپیگل آنلاین یک گروه ۱۲ نفره می‌تواند در عرض ۲۴ ساعت ۱۰۰ فروند از این موشک‌ها را بسازد.

 

موشک‌های ایرانی فجر ۵ گرچه نتوانسته‌اند اهداف مورد نظر فلسطینی‌ها، از جمله کنست (پارلمان اسرائیل در بیت‌المقدس) را مورد هدف قرار دهند؛ اما در مقایسه با آنچه تاکنون فلسطینی‌ها داشتند یک تحول چشمگیر به حساب می‌آید. سید حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان در اظهاراتی که از طریق ویدئو کنفرانس پخش می‌شد، موشک‌های فجر را "تحولی بزرگ در در نبرد تاریخی با صهیونیست‌ها" خواند و گفت که "رژیم صهیونیستی" از قدرت موشکی گروه‌های مقاومت فلسطینی غافلگیر شده است.

 

طی یکی دو سال اخیر گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر این‌که افرادی از حزب‌الله لبنان از طریق صحرای سینا وارد نوار غزه شده‌اند و به فلسطینی‌ها در ساخت موشک‌ها و سلاح‌هایی با قابلیت‌هایی بهتر کمک می‌کنند. در برخی از این گزارش‌ها حتی گفته شده بود که نیروهای نخبه‌ای از سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران نیز در نوار غزه فعال هستند.

ایران بزرگ‌ترین حامی حزب‌الله لبنان و جنبش حماس در نوار غزه است. دو گروهی که خود را در خط مقاومت می‌دانند و مبارزه با اسرائیل را اصلی‌ترین دلیل حیاتی خود می‌دانند. جمهوری اسلامی که دشمنی آشکاری با اسرائیل دارد، همواره حمایت‌های خود از این دو گروه را آشکارا اعلام کرده است. این موضوع خشم ایالات متحده را در برداشته تا ایران را حامی بزرگ تروریسم معرفی کند.

 

ایران گرچه توانسته که شاخه نظامی حزب‌الله لبنان موسوم به جنبش مقاومت اسلامی را از لحاظ ادوات نظامی تجهیز کند، اما به علت محاصره دریایی، زمینی و هوایی غزه نتوانسته است گروه‌های مورد حمایت خود در این منطقه را نیز همچون حزب‌الله تجهیز کند.

 

طی یکی دو سال اخیر گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر این‌که افرادی از حزب‌الله لبنان از طریق صحرای سینا وارد نوار غزه شده‌اند و به فلسطینی‌ها در ساخت موشک‌ها و سلاح‌هایی با قابلیت‌هایی بهتر کمک می‌کنند. در برخی از این گزارش‌ها حتی گفته شده بود که نیروهای نخبه‌ای از سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران نیز در نوار غزه فعال هستند.

 

پیوند دوباره ایران و حماس؟

 

ناآرامی‌های مصر بر اثر بهار عربی، کنترل ضعیف مصر بر روی بخش اعظم صحرای سینا و روابط بادیه‌نشینان صحرای سینا با فلسطینیان ساکن نوار غزه فرصتی را فراهم کرد تا حماس بتواند کمک‌های بیشتر نظامی دریافت کند. کمک‌هایی که هم از سوی ایران دریافت می‌شد و هم از انبارهای به غارت رفته ارتش معمر قذافی در لیبی می‌رسید.

 

حماس که از زمان روی کار آمدن احزاب اخوان‌المسلمین در جهان عرب صاحب موقعیتی بسیار بهتر از گذشته شده است، کمتر خود را نیازمند حمایت تهران می‌دید. در این میان گسترده‌تر شدن اختلافات کشورهای عربی با ایران از یکسو و اختلاف ایران و حماس بر سر خونریزی‌های سوریه نیز منجر شد تا حماس فاصله خود را با تهران بیشتر کند.

 

کشورهای عربی هم تلاش کردند تا از این فرصت بهره گیرند و روابط خود را با حماس گسترش دهند. علاوه بر اردن و مصر که روابطی متفاوت‌تر از گذشته با رهبران حماس در پیش گرفتند حتی امیر قطر در سفری تاریخی به غزه وعده صدها میلیون دلار کمک مالی به فلسطینی‌ها داد.

 

از آنجا که کشورهای عربی از یکسو به خاطر مناسبات با آمریکا و از سوی دیگر گزاف بودن هزینه رویارویی با اسرائیل، نیازهای تسلیحاتی حماس را تامین نخواهند کرد و کمک‌های خود را فرا‌تر از اقدامات بشر دوستانه نخواهند برد؛ احتمالا حماس بار دیگر ناچار خواهد بود درصدد نزدیکی بیشتر با ایران برآید. کشوری که سخاوتمندانه گروه‌های موسوم به مقاومت را تجهیز می‌کند.

 

پیام تهران به تل آویو؟

 

موشک فجر ۵ که ایران در اختیار حماس گذاشته است، موشکی است که دو دهه پیش و در دوران جنگ ایران و عراق، تولید آن در ایران آغاز شده بود. این موشک ابتدا بر اساس موشک‌های چینی ساخته شد و سپس بومی‌سازی شد و توانایی‌هایش ارتقاء یافت.

 

با وجود این‌که ایران در سال‌های گذشته پیشرفت‌های چشمگیری در صنایع و توان موشکی خود داشته است، اما به نظر می‌رسد تاکنون تنها نسل‌های قدیمی، پرخطا و با توانایی اندک را در اختیار حماس گذاشته است. موضوعی که در خصوص پهپاد حزب الله لبنان نیز صادق است.

 

با وجود این‌که ایران در سال‌های گذشته پیشرفت‌های چشمگیری در صنایع و توان موشکی خود داشته است، اما به نظر می‌رسد تاکنون تنها نسل‌های قدیمی، پرخطا و با توانایی اندک را در اختیار حماس گذاشته است. موضوعی که در خصوص پهپاد حزب الله لبنان نیز صادق است.

چندی پیش حزب الله لبنان بک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی را روانه سرزمین‌های اسرائیل کرده بود، هواپیمایی از نسل مهاجر و متعلق به دوران جنگ ایران و عراق. ایران در سال‌های اخیر در زمینه هواپیماهای بدون سرنشین نیز پیشرفت‌هایی داشته، اما ترجیح داده بود تا هواپیمای بدون سرنشین نسل قدیمی خود را در اختیار حزب لله لبنان بگذارد.

 

به نظر می‌رسد ایران که این روز‌ها خود را در آستانه یک تهاجم نظامی خارجی و تهدیدهای نظامی اسرائیل می‌بیند، تلاش دارد با دست زدن به چنین مانورهایی، این پیام را برای اسرائیلی‌ها ارسال کند که اگر مقامات ایرانی تشخیص دهند، می‌توانند بازوهای نظامی خود، همچون حزب‌الله، حماس و جهاد سلامی را فعال و به سلاح‌های پیشرفته‌تر مجهز کنند و معادله و توازن قوای اسرائیل با گروه‌های موسوم به مقاومت را دچار خدشه سازند و از این طریق اسرائیل را با مشکلات جدی امنیتی رو به رو کنند.

 

عکس:

در نزدیکی تل‌آویو، سربازان اسرائیلی نظاره‌گری دودی هستند که ناشی از پدافند اسرائیلی‌ها در برابر موشک‌های شلیک شده از نوار غزه است.

Share this
Share/Save/Bookmark

بيچاره حماس که برای نجات اسد موردی بازی حکومت اسلامی قرار گرفت و باعث کشته شدن دهها نفر بيگناه شد.

با سلام. یکهفته است که منهم از اینهمه قساوت وتوحش قلبم به درد امده وارزو میکنم بعد چند هزار سال جنگ وخصومت قبل از مرگم یک صلح پایدار بین این دوقبیله ببینم !. ولی یک سئوال مرتب توی مغزم تکرار میشود؟ باریکه غزه مساحتی کمتر یک سوم تهران دارد که از سه طرف با یک دیوار بتنی مجهزبه سیستمهای فوق مدرن محصوراست وازبخش دیگربه دریا که حتی یک قایق ماهیگیری قادر نیست نزدیک ساحل شود! فقط یک دروازه به صحرای برهوت دارد وانهمه کنترل. اینهمه راکت وموشک کوتاه وبلند چگونه و ازکجا وبچه طریق وارد غزه میشود؟!. که تاحالا بیش از هزار عدد ان شلیک شده وصدها هم روی زمین منهدم شده اندوظاهرا چند هزاردیگر اماده شلیک هستند! لطفا نفرمائید انها بصورت قطعات منفصله واز طریق تونل ویا از اسمان تقدیم مردم غزه میشود! ویا یک میلیون هفصدهزار نفوس غزه شبانه روز توی خانه های خود مشغول ساختن ان هستند! اگر درودروازه غزه اینهمه گل وگشاد است چرا برای انها وسایل بیمارستانی وتجهیزات برق رسانی وکارخانجات تولیدی و....ارسال نمیشود؟! من که چشمم اب نمیخورد! ویک همکاری نزدیک بین اسرائیل ودشمنانش میبینم! که این ملت را قربانی مصالح ومطامع خود میکنند.

کاربر مهمان نادر جان ....قربون اون تجزیه و تحلیلت بشم من ....ای که گل گفتی ....!! اگر فرستادن یه ماچ از طریق اینترنت مقدور بود اون ماچ رو میزدم وسط پیشونیت !!!هم برنامه اتم بازی ملاهای ایران و هم برنامه موشک سازی شون و امکان صادر کردن به حماسی ها از طرف غربی ها و اسرائیل از پیش طراحی شده که بدین وسیله جنگی را حماسی ها شعله ورکنند و غربی ها و اسرائیل به عنوان آتش نشانان وارد منطقه شده و سعی کنند آن را خاموش کنند و بخاطر اینکه دوباره شعله ور نشود همانجا ماندگار شوند...اسرائیلی ها بلاخره آن منطقه را صاحب خواهند شد !!!درست شبیه بازی یازده ستپامبر در امریکا و افغانستان !!! در حقیقت ایران با اسرائیل همکار و همگام در بیرون ریختن و کشتن فلسطینی هاست !!

پس از اعلام آتش بس ، بچه های فلسطينی از شانس که جلوی حمله زميني اسراييل را گرفتند.به شادی و پايکوبی پرداختند.
خليفه دست از صدور موشک و بمب و ترور و جنگ بر دار.

اره با دوتا موشک پوگیده که قبل از رسیدن تل آویو توی هوا منفجر می شوند اسرائیل وحشت سرتا پاش را گرفته این حرفها شبیه همان حرفهای خمینی است که می گفت آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند ولی آخر سر جام ذهر را جنان سر کشید که تا جالا پیروانش تا آن را به یاد می آورند ماتحتشون درد می گیره .و یا حماس که فریاد پیروزی سر داده ولی 160کشته و کلی ویرانی روی دست مردم بی گناه فلسطین باقی گداشته .آخه با کدام تکنولوزی می خواهید با اسرائیل بجنگید به جز مردم بی گناه را گوشت دم توپ مشتی اسرائیلی بی رحم می کنید .نه خیر آقا ایران اگر با اسرائیل در افتاد از اینکه می بینید بدترش بر سر مردم بی گناه ایران خواهد آمد .بی خود دل خودت و مشتی به اصطلاح چپ هوادار روسیه را که عمری است به جای دفاع از منافع ملت های مظلوم و ستم کشیده در پی اهداف روسیه هستید خوش نکن این حکومت آخوندی هیچ ***نیست اگر جنگی در گرفت این ایرانیان هستند که دسته دسته به کام مرگ کشیده خواهند شد .اگر هم هدفت ترسندن اسرائیل هست باید بهت بگم اشتباه می کنی اسرائیلی ها از این حرفها با هوشترند خیلی بهتر از تو و دوستان هوادار روست می دانند که ایران چه خبر است .بی خود ایرانیان را دل خوش نکن .لاف ***

باسلام. حقیقت جوی مهربان ماچ شما دریافت شد.دوشب و سه روز گذشته را در بیمارستان بودم هنوزهم حال خوشی ندارم! تمام بدنم را از نوک پا تا کاسه سرم را با سیمهای رنگارنگ وچسب شبکه کرده بودند! امروز صبح دکتر فرمود: شما هیچ مشکل بالینی نداری وبگواه این نوارها ونمودارها شما سالم هستید ومرخصید ولی خودت بگو چرا درحد سکته مغزی رفته بودی؟! عرض کردم احساس خریت میکنم ! توی ائینه که نگاه میکنم بخودم میگویم تو(جیگری)!. توضیح دادم که چند سال پیش کله خرترین برادران فلسطینی را جداکردند ودر نوار غزه محصور شدند جمهوری اسلامی واسرائیل همکاری کردند ویک مقدار فشفشه به انها دادند وحالا زن وبچه بیگناه بخار میشوند! وبعد نوبت جنوب لبنان است! که که در بیروت شده عشرتکده خاورمیانه ودرجنوب باهمکاری این دو یاردیرینه عنقریب اتشفشان خواهد شد! والبته بعد این دویار قدیمی برای تقسیم غنائم باهم ستیز خواهند کردکه جنگ دوبرادر دودمانها را به باد خواهد داد. ودکتر فرمود: تو واقعا یک جیگر هستی !!.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما