خانه | گوی‌سياست

خامنه‌ای و روشنگری درباره منطق ضدیت با آمریکا

پنجشنبه, 1391-08-11 16:44
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
علی افشاری

علی افشاری - سخنان رهبر جمهوری اسلامی در جمع دانشجویان و دانش‌آموزان در ۱۰ آبان بار دیگر منطق حکومت در ضدیت با آمریکا را برجسته ساخت. وی در این دیدار کوشید فلسفه و دلایل عدم رابطه و مواجهه خصمانه با غرب به رهبری آمریکا را تبیین کند و تزلزل‌ها و تردیدهای به‌ وجود آمده در اذهان برخی از پایگاه‌های اجتماعی حکومت و بخصوص جوانان را بر طرف سازد. مخاطب سخنان توضیحی وی می‌توانند بخش‌هایی از حاکمیت نیز باشند که نظر موافقی نسبت به مذاکره و عادی‌سازی رابطه با آمریکا دارند.

 

وی در حاشیه سخنانش که در آستانه بیست و سومین سالگرد اشغال سفارت آمریکا ایراد شد به مسئولان ارشد نظام و سران سه قوه هشدار داد که اختلافات را علنی نکنند و به صراحت گفت: «استفاده از احساسات مردم تا روز انتخابات جهت اختلافات خیانت به کشور است.» البته خامنه‌ای مسئولان کشور را زحمتکش و دلسوز خواند اما متذکر شد : «نامه نگاری‌های اخير و مطالب آن به هيچ وجه موضوع مهمی نيست اما اين اختلاف‌نظرها نبايد به ميان مردم كشیده و دست‌مايه‌ای برای جنجال و هياهوی رسانه‌های بيگانه و دشمنان شود. همه بايد متوجه مسئوليت خود و شرايط حساس كنونی باشند.»

 

به نظر می‌رسد مخاطب سخنان وی در درجه اول محمود احمدی‌نژاد است تا به سمت اقدامات تند و غیر متعارف پیش نرود. اما این سخنان در عین حال، دیگر سران قوا و کارگزاران ارشد نظام را نیز در بر می‌گیرد تا از تحریک افکار عمومی برای جلو بردن برنامه‌های سیاسی خود و کنار زدن رقبای درون حکومتی استفاده نکنند. از سخنان خامنه‌ای می‌توان نتیجه گرفت که وی کماکان سیاست مهار و کجدار و مریز با احمدی‌نژاد را دنبال می‌کند و از سوی دیگر از اختلاف میان روسای سه قوه به منظور توازن قوا بهره

می‌جوید.

 

خامنه‌ای مسئولیت روابط خصمانه را بر دوش مقامات دولت آمریکا می‌گذارد. وی همچنین به مساله، بعدی ملیگرایانه هم می‌دهد و مدعی می‌شود که آمریکا ایرانی ضعیف و وابسته می‌خواهد. این تصور بین برخی از نیرو‌های اپوزیسیون و مستقل نیز طرفدارانی دارد. آنها نیز می‌پندارند دولت آمریکا هم و غم خود را روی زمین‌گیر کردن حکومت ایران گذاشته است.

در این راستا علی لاریجانی با نوشتن نامه‌ای علنی به خامنه‌ای کوشید از فرصت استفاده کند و اظهارات وی را به نفع خود و به ضرر رقیب جلوه دهد.

 

سخنان خامنه‌ای در عین حال آشکار می‌سازد که حکومت حاضر به عقب نشینی و مصالحه بر سر بحران هسته‌ای نیست. بنابراین، می‌توان هدف استقبال از مذاکرات اتمی یا آنچه را که برخی منابع کاهش فعالیت‌های حساس اتمی می‌نامند، در چارچوب جلوگیری از گسترش تنش و افزایش تحریم‌ها ارزیابی نمود. به عبارت دیگر رهبر جمهوری اسلامی در صدد دفاع و تثبیت موقعیت کنونی در رویارویی هسته‌ای است و فعلا بنای پیشروی ندارد.

 

اما سخنان نسبتا مبسوط وی، به خوبی روشن می‌سازد که چرا جمهوری اسلامی خواهان حفظ روابط سرد با آمریکا است.

 

صرف‌نظر از موارد تحلیلی او در خصوص وضعیت آمریکا در سی و سه سال گذشته که در اکثر موارد نادرست است ، دو محور اساسی را در گفته‌های وی می‌توان یافت. نخست ذهنیت دشمن‌پنداری است. به باور خامنه‌ای مقامات آمریکایی دشمنان کمر بسته نظام جمهوری اسلامی هستند که در تمامی سی و سه سال گذشته لحظه‌ای از برنامه‌ریزی و توطئه علیه حکومت غافل نبوده‌اند. از این‌رو  امکان هم‌زیستی بین آمریکا و جمهوری اسلامی وجود ندارد. مصالحه و عادی سازی روابط با آمریکا گام گذاشتن در مسیری است که پایان آن سقوط حکومت خواهد بود.

 

خامنه‌ای مسئولیت روابط خصمانه را بر دوش مقامات دولت آمریکا می‌گذارد. وی همچنین به مساله، بعدی ملی‌گرایانه هم می‌دهد و مدعی می‌شود که آمریکا ایرانی ضعیف و وابسته می‌خواهد. این تصور بین برخی از نیرو‌های اپوزیسیون ومستقل نیز طرفدارانی دارد. آنها نیز می‌پندارند دولت آمریکا هم و غم خود را روی زمین‌گیر کردن حکومت ایران گذاشته است.

 

خامنه‌ای شواهد مختلفی را مثال می‌آورد تا پایه‌ای عقلانی برای دفاع از عدم رابطه با آمریکا بسازد. اما در فراز دیگری از سخنان خود می‌کوشد تصویری رو به زوال از آمریکا ترسیم کند. اکثر مواردی که وی به عنوان مستند ارائه می‌دهد یا خلاف واقعیت هستند یا شدت درجه‌شان در آن حدی نیست که ادعا می‌کند.

 

خامنه‌ای با بزرگ‌نمایی، قدرت و اعتبار دولت آمریکا در دنیا را زیر سوال می‌برد و پیش‌بینی می‌کند که به زودی قدرت اول دنیا زمین می‌خورد. این مدعیات متوهمانه، از زاویه‌ای بی‌شباهت با سخنان محمد رضا پهلوی در دهه هفتاد میلادی نیست که در مصاحبه با رسانه‌ها گفت امریکا اکنون حالت یک غول افلیج را پیدا کرده است.

 

مطالب زیادی پیرامون انحطاط ابر‌قدرتی آمریکا در فضاهای روشنفکری و رسانه‌ای وجود دارد و انتقال آنها به رهبر جمهوری اسلامی بسیار محتمل است. طرح چنین نظراتی می‌تواند نشانگر آن باشد که تصمیم‌گیران اصلی جمهوری اسلامی واقعا فکر می‌کنند آمریکا نیز به زودی سرنوشتی مشابه شوروی سابق پیدا خواهد کرد! لذا پرداخت هزینه برای مقاومت و تسلیم‌ناپذیری و تحمل سختی‌ها، سرمایه‌ای ارزشمند برای فردا خواهد بود.

 

مطالب زیادی پیرامون انحطاط ابر‌قدرتی آمریکا در فضاهای روشنفکری و رسانه‌ای وجود دارد و انتقال آنها به رهبر جمهوری اسلامی بسیار محتمل است. طرح چنین نظراتی می‌تواند نشانگر آن باشد که تصمیم‌گیران اصلی جمهوری اسلامی واقعا فکر می‌کنند که آمریکا نیز به زودی سرنوشتی مشابه شوروی سابق پیدا خواهد کرد! لذا پرداخت هزینه برای مقاومت و تسلیم‌ناپذیری و تحمل سختی‌ها، سرمایه‌ای ارزشمند برای فردا خواهد بود.

حال با عنایت به مباحث فوق ، وقتی آمریکا‌ستیزی در بین بنیادگرایان اسلامی یک ارزش محسوب شود، چنین تصوری حکومت را تشویق می‌کند تا به سمت سرمایه‌گذاری بر روی ضدیت با آمریکا برود.

 

این رویکرد به‌خصوص هنگامی تشدید می‌شود که ایدئولوژی و سرشت تمامیت‌خواهانه‌ی نظام سیاسی و مبنای مشروعیت حکومت نیز تقویت کننده چنین تصوری باشد.

 

در عین حال ضدیت با آمریکا به حکومت کمک می‌کند با دشمن سازی و بسیج مرتب پایگاه اجتماعی خود علیه خصم قدرتمند توطئه‌گر ، شکاف‌های داخلی‌اش را تا حدی ترمیم کرده و پوششی برای توجیه ناکارآمدی‌ها فراهم سازد. هم‌چنین هر صدای مخالفی را نیز به هم‌سویی و آلت دست بودن آمریکا متهم سازد.

 

البته در خلال صحبت‌ها، می‌توان ترس و نوعی فقدان اعتماد به نفس در مواجهه با آمریکا را نیز مشاهده کرد. معمولا رهبران ضعیف که به صورت تصادفی جایگاه‌های مهم را قبضه کرده‌اند، از نوعی سوء‌ظن و فقدان قدرت برای تصمیم‌گیری در خصوص امور مهم رنج می‌برند.

 

خامنه ‌ای به شهادت عملکردش، سوء‌ظن شدیدی نسبت به تهدیدات داخلی و خارجی علیه خود دارد. وی نگران است که مصالحه با امریکا و باز شدن دست این کشور در عرصه سیاسی ایران ، بخش‌هایی از حکومت یا جامعه را علیه وی بشوراند. دقیقا بر اساس منطقی مشابه، به‌گونه‌ای عمل شد تا سفارت بریتانیا در ایران بسته شود.

 

بدین ترتیب عواملی چون ترس از مواجهه با آمریکا ، بهره‌برداری سیاسی از آمریکاستیزی، ناامیدی از امکان هم‌زیستی مسالمت‌آمیز با آمریکا، مبانی ایدئولوژیک و ذهنیت دشمن‌ساز و خصومت‌محور ، رهبری جمهوری اسلامی را مصمم به تداوم سیاست تقابل با غرب کرده است .گویی وی هر نوع تفاهم و آشتی‌جوئی در مقطع کنونی را به ضرر نظام سیاسی می‌داند.

 

البته وخامت اوضاع اقتصادی کشور باعث شده که او آهنگ تهاجمی را کاهش داده و بیشتر در اندیشه تثبیت موقعیت کنونی در منازعه هسته‌ای باشد و در عین حال با فرا‌خواندن مردم به تحمل سختی‌ها و توسل به اقتصاد مقاومتی، تاثیرات تحریم‌ها را مهار کند.

Share this
Share/Save/Bookmark

اما تفسیر من از این سخنان ناظر بر این است که او در این مقطع با تکرار مواضع قبلیش ثابت کرد که در باطن به ارتباط با امریکا مشتاق است و این سخنان تنها از آن جهت است که به امریکا و غرب نشان دهد که او کماکان مخالف هر گونه روابط با آنهاست ،و نیز به پیروان خود این نوید را بدهد که کماکان از راه خود بر نگشته.او به دنبال این است که چنانچه در آینده مجبور به پذیرش خواسته های غرب و جامعه جهانی باشد ، همچون خمینی آنزمان که گفت من جام زهر را مینوشم ،با بیان این مطلب یا چیزی شبیه به آن یاد آور همان خاطره باشد و تصویرگر این موضوع شود که برای حفظ نظام و جامعه مسلمین از خطر کفار(به زعم خودشان)همچون مراد خود از سر اجبار و تکلیف الهی آنرا پذیرفته است.او در این بین بطور حتم چانه زنی و رسیدن به خواستهای نظام در برابر غرب را بعهده افرادی چون ولایتی و لاریجانی خواهد گذاشت.و همینکه در این مقطع نظام با دولت آرژانتین در حال مذاکره و بررسی مجدد حادثه انفجار یهودیان در آرژانتین است ناظر به همین مطلب میباشد که آنها سعی دارند تا ولایتی را از لیست تروریست ها و افراد تحت تعقیب بیرون بکشند.آنها او را میخواهند برای مذاکرات احتمالی با امریکا به میدان بفرستند،چرا که او از افراد بسیار نزدیک به خامنه ای میباشد و او به تحلیل های او اعتماد دارد.

((تحلیل سخنان سیدعلی خامنه ای در تاریخ 1391/08/10 در ديدار با دانش آموزان و دانشجویان ))

آقای خامنه ای پیرامون موضوع اعتقادی غدیر خم و دو موضوع روز؛یکی شایعه مذاکره با آمریکا و یکی نامه نگاری ها و اختلافات سران سخن گفت.در باره موضوع اعتقادی گفت که
:(غدير حادثه‌ى مهمى است؛ يك حادثه‌ى اصولى است؛ ناظر به توجه اسلام به مهمترين ركن تشكيل نظام اسلامى و جامعه‌ى اسلامى است. يعنى مسئله‌ى امامت و مسئله‌ى ولايت و زنده نگهداشتن غدير، به يك معنا زنده نگهداشتن اسلام است.) و موضوع روز که قسمت شایعه مذاکره را مهم و نامه نگاری سران را بی اهمیت دانست ، ولی هشدار داد که اگرچه من تا انتخابات ،از سران(احتمالا اشاره به احمدی نژاد) حمایت می کنم ولی آنها هم باید مواظب باشند به کشور خیانت نکنند. اما در رابطه با مذاکره با آمریکا به چند نکته اشاره کرد:
1_آمریکا با "ملت ایران" دشمنی تاریخی دارد با توجه به بازگویی تاریخی این دشمنی
2_ دوستی با آمریکا سرآغاز شکست است با اشاره به کودتای آمریکا علیه دولت مصدق علی رغم دوستی مصدق با آمریکا
3_ ملت ایران تا اینجا پیروز مبارزه ایران/آمریکا است با توجه به فکت هایی که داده است.
از سخنان فوق می توان موارد ذیل را برداشت کرد:
1: مهم حفظ نظام جمهوری اسلامی است به هر قیمتی(نتیجه از بحث اعتقادی غدیر)
2: در مبارزه ایران آمریکا؛در مدت این 32 سال انقلاب، تا این لحظه ایران پیروز شده است.
3:ما باید به دشمنی تاریخی آمریکا با ایران و همچنین عواقب شکست آور دوستی با آمریکا واقف باشیم
4: تنها از طزیق رهبری که به سه اصل فوق کاملا واقف است می توان بحث مذاکره با آمریکا را مطرح کرد و بقیه باید مواظب باشند خیانت نکنند.

و از چهار برداشت فوق می توان تحلیل زیر را نتیجه گرفت:
آقای خامنه ای از موضع قدرت و در شرایطی که نسبت به آمریکا پیروز میدان است و با آگاهی کامل از دشمنی تاریخی آمریکا با ایران و همچنین وقوف کامل به عواقب دوستی با آمریکا و احتیاط در این دوستی جهت حفظ نظام جمهوری اسلامی تنها کسی است که می تواند بحث مذاکره و زمان ومکان و چگونگی این مذاکره را مشخص کند.

و براي مبارزه با دشمنش بمب اتم را ميخواهد و هواپيماي جاسوسي روي اسراييل ميفرستد ! حتي با نابودي مملکت و جنگي ناخواسته ديگر!

راستش در اینکه آمریکا به طور کامل و دربست در حال دشمنی با ما بوده که کسی شک ندارد. من نمی دانم آقای افشاری دیگر چه شاهد و مدرکی می خواهد. اگر می توانید یک مورد دوستی از طرف آمریکا نشان بدهید تا ما هم روشن شویم. و اینکه منافع آمریکا در ضعیف بودن ایران است هم بدیهی است. منافع آمریکا در ضعیف بودن همه کشورهای دیگر است. آمریکا به کمتر از امپراطوری جهان راضی نیست و هر کشور مستقلی مانع این آرمان است.

با سلام. (این جمع که میبینی مگسانند گرد شیرینی!). این اصطلاح را مکرر بکار برده ایم ولی غافل از انکه این مگس که منبع بیماری وفساد است در عسل وانگبین وشهدوشکر تولید مثل وتکثیر نمیکند بلکه بسراغ پهین یا سرگین میرود وهزاران تخم میگذارد ونسل انها چنان تکثیر میشود وچنان محیط را الوده میکنند که جائی برای پرورش گل و تولید شهد باقی نمیماند. من این ازمایش را چندین بار تجربه کرده ام! در بالکن خانه ظرفی از شیرینی گذاشته ام ودر قسمت دیگر مقداری پهین .مگسان بیشمار گرد شیرینی جمع شدند ولی برای بقا وپایداری هم شهد نوشیدند وهم در سرگین تخمهای بیشمار گذاشتتندا! انچنان که من کلافه شده و برای دفع شر انها مایه فساد را به بیرون پرتاب کردم ! امیدوارم سخن شناس باشید وهمه تیر ونشان خودرا متوجه منبع فساد کنید که شده لانه فساد واین لفت ولیسان پس از نوشیدن جان ما مردم به زیر قبای اقا پناه میبرند تا تکثیر نسل بکنند .

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما