خانه | گوی‌سياست

گزارش آمانو، دستاویز حمله به ایران

یکشنبه, 1390-08-15 18:51
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
کامبیز غفوری

با وجود اینکه هنوز چندروزی به موعد انتشار گزارش جدید یوکیا آمانو، دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای مانده، محتویات این گزارش توسط رسانه‌های بین‌المللی فاش شده و موارد مربوط به برنامه جنجالی هسته‌ای جمهوری اسلامی، به‌همراه گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال اقدام نظامی علیه ایران در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار گرفته است. همزمان مقامات اسرائیلی در اظهارات اخیر خود با صراحت بیشتری از احتمال حمله نظامی این کشور به تأسیسات اتمی ایران سخن گفته‌اند.

 
گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
 
گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای که مفاد آن توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات‌های مستقر در وین فاش شده است، ظاهراً دربردارنده اطلاعات تازه‌ای است که تردیدهای جدی‌تری را درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران مطرح می‌کنند. گزارش مذکور به مدل کامپیوتری کلاهک هسته‌ای طراحی شده توسط ایران و ساخت محفظه‌های فولادی مخصوص برای آزمایش انفجارهای اتمی با قدرت بالا اشاره می‌کند. در این زمینه به‌طور مشخص به مجتمع نظامی پارچین واقع در سی‌کیلومتری جنوب‌ شرق تهران اشاره شده و ضمیمه‌ای دوازده صفحه‌ای به اسناد و عکس‌های ماهواره‌ای مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای- نظامی ایران اختصاص یافته است. گفته می‌شود اطلاعات مندرج در این گزارش نسبت به سابق جدی‌تر و قابل توجه‌تر هستند.
 
تهدید به اقدام نظامی علیه ایران
 
مقامات اسراییل در روزهای اخیر سخنان تهدیدآمیزی در پیوند با اقدام نظامی برضد ایران بیان کرده‌اند. اظهارات شیمون پرز، رئیس‌جمهور اسرائیل مبنی بر نزدیک بودن زمان حمله به ایران و اظهارات مشابه نتانیاهو و ایهود باراک، نخست‌وزیر و وزیر دفاع این کشور تنها تهدیدی نیست که علیه ایران ابراز شده است. چندروز قبل روزنامه گاردین گزارشی مبنی بر آمادگی نیروهای بریتانیایی برای هدف قرار دادن تأسیسات اتمی ایران و آرایش جدید رزمناوها و زیردریایی‌های مجهز به موشک تاماهاوک این کشور در خلیج فارس منتشر کرد و همزمان نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهور فرانسه اظهار کرد که کشورش در برابر تهدید موجودیت اسرائیل دست‌به‌سینه به تماشا نخواهد نشست. شدت تهدیدهای لفظی به کار گرفته شده در روزهای اخیر توسط مقامات اسراییل و برخی کشورهای غربی علیه ایران کم سابقه بوده و طبل بدآوای جنگ دوباره در حال نواخته شدن است.
 
آیا تهدیدها عملی می‌شوند؟
 
اسرائیل نشان داده است که برای حفظ موجودیت و منافع ملی خود از به‌کارگیری هیچ خشونتی ابا ندارد و در این موارد به موازین بین‌المللی نیز چندان پای‌بند نیست. این کشور حمله به رآکتور هسته‌ای اوسیراک عراق به سال ۱۹۸۱ و همچنین بمباران تأسیسات اتمی مخفی سوریه را به سال ۲۰۰۷ در کارنامه خود دارد. انجام عملیاتی مشابه در مورد ایران اما به سادگی عراق و سوریه نیست. فاصله جغرافیایی دو کشور و مشکل در استفاده از حریم هوایی ترکیه یا عراق، تعدد و پراکندگی سایت‌های هسته‌ای ایران و از همه مهم‌تر، واکنش احتمالی ایران به این حمله فرضی و تبدیل شدن آن به یک جنگ تمام‌عیار، مواردی هستند که تاکنون اسرائیل را از تک‌روی در اقدام نظامی برحذر داشته‌اند. اسرائیل برای عملی ساختن چنین حمله‌ای، نخست می‌بایست همراهی قدرت‌های بزرگ جهانی و متحدان خود را به دست آورد و اظهارات اخیر مقامات غربی نشان می‌دهد چنین اتحادی در حال شکل‌گیری است. البته چنین اقدامی بدون شک هزینه‌های هنگفتی را برای طرفین درگیری به جا خواهد گذاشت و بیش از همه، مردم بی‌گناه ایران تاوان آن را خواهند پرداخت.
 
واکنش جمهوری اسلامی
 
مقامات جمهوری اسلامی نیز ظاهراً تهدیدها را جدی گرفته‌اند. محمود احمدی‌نژاد روز پنجشنبه سوم نوامبر در یک گردهمایی با حامیان خود از "نزدیک شدن به برخورد نهایی" خبر داد و سرلشکر فیروزآبادی، فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی نیز با اشاره به تهدیدهای اخیر گفت که روزی دوبار بیشتر خدا را شکر می‌کند، زیرا به شهادت نزدیک‌تر شده است! رهبر جمهوری اسلامی غرب و اسراییل را از همیشه ضعیف‌تر خواند و آنها را به برخورد قاطع ملت ایران تهدید کرد.
 
آیت‌الله خامنه‌ای اما در مسند ولی‌فقیه و تصمیم‌گیرنده نهایی نشسته است. سیاست‌های به کار گرفته شده توسط جمهوری اسلامی در دوران رهبری وی نشان داده است که مصالح ملی هرگز برای او چندان مهم نبوده‌اند، لیکن حفظ نظام که بنا به گفته سلف ایشان "از اوجب واجبات" است، ممکن است در تصمیم‌گیری‌های کلان رهبری تأثیرگذار باشد. تسلیم شدن به خواست بین‌المللی درباره مسئله هسته‌ای و نوشیدن جام زهری دیگر از یک سو و پافشاری بر موضع کنونی و قرار دادن کشور در معرض تهدید خارجی از سوی دیگر، گزینه‌های رهبر جمهوری اسلامی دربرابر تهدیدهای اخیر هستند. 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

روزی دوبار بیشتر خدا را شکر می‌کند، زیرا به شهادت نزدیک‌تر شده است
ایا این اقای اسلامگرا بیمار نیست ملیونها ایرانی نمیخواهند شهید بشوند تکلیف انها چیست هرچند ما میدانیم این اقا دروغ میگوید و هیچ وقت در جنگ درگیر نمیشود جز یکسری فریب خورده که فریب این اسلامگرا و خامنه ای را میخورند و در نهایت ایران را ویران میکنند

"مقامات اسراییل در روزهای اخیر سخنان تهدیدآمیزی در پیوند با اقدام نظامی برضد ایران بیان کرده‌اند. اظهارات شیمون پرز، رئیس‌جمهور اسرائیل مبنی بر نزدیک بودن زمان حمله به ایران و اظهارات مشابه نتانیاهو و باراک اوباما، نخست‌وزیر و وزیر دفاع این کشور تنها تهدیدی نیست که علیه ایران ابراز شده است.
"ایهود باراک" نه "باراک اوباما". ویراستار ندارید؟

من بعنوان یک ایرانی با هر گونه تهدید یا حمله به کشورم از طرف هر بیگانه ای مخالفم وتاپای جانم از وطن عزیزم دفاع می کنم.آمریکا و اسراییل هم باید وجود و استقلال دیگر مردم دنیا و احترام به آنها را بپذیرند.ایران مثل عراق یا افغانستان نیست بلکه ژاپن یا آلمان دیگریست که ققنوس وار از خاکستر خودش متولد شده ودمار زورگویان را در خواهد آورد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما