خانه | خبر | اخبارجهان

رئيس پيشين سی‌آی‌ای می‌دانست حمله بنغازی به القاعده ربط دارد

جمعه, 1391-08-26 19:34
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ديويد پترائوس، رئيس پيشين سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا (سی‌آی‌ای) پس از گذشت يک هفته از استعفايش، در نخستين حضورش در مجامع عمومی، در برابر کميته‌های امنيتی مجلس نمايندگان و سنا گفت در رويداد حمله به کنسولگری ايالات متحده در بنغازی بلافاصله فهميده است که نيروهای نزديک به القاعده در آن دست داشته‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ديويد پترائوس، رئيس پيشين سی‌آی‌ای امروز جمعه ۲۶ آبان‌ماه (۱۶ نوامبر) در کنگره آمريکا در برابر کميته‌های امنيتی مجلس نمايندگان و سنا قرار گرفت و در مورد رويداد حمله به کنسولگری ايالات متحده در بنغازی شهادت داد.

 

پترائوس ۹ نوامبر جاری به‌دليل فاش شدن رابطه‌ای که با پائولا بردول، بيوگرافی‌نويس‌اش داشت استعفا داد. 

 

پترائوس که شهادتش در کنگره آمريکا تمام پيش از ظهر امروز را در بر گرفت، از در پوشيده‌ای وارد کنگره شد تا با انبوه روزنامه‌نگاران مواجه نشود.

 

در روز ۱۱ سپتامبر سال جاری چهار آمريکايی از جمله کريستوفر استيونس، سفير آمريکا در ليبی در حمله به سفارت ايالات متحده در بنغازی کشته شدند.

 

به‌گفته پيتر کينگ، نماينده جمهوری‌خواهان، پترئوس در نشست امروز "بسيار حرفه‌ای و قوی" ظاهر شد و از رسوايی رابطه خود با پائولا بردول که منجر به استعفای وی شد، اظهار تأسف کرد

گفته می‌شد اين حمله در اعتراض به نمايش فيلم ضد اسلامی "بی‌گناهی مسلمانان" صورت گرفته است.

 

جمهوری‌خواهان آمريکا به شدت مديريت دولت باراک اوباما، رئيس‌جمهور ايالات متحده را در ماجرای بنغازی مورد انتقاد قرار داده و گفتند دولت اوباما سعی در پنهان‌سازی آن دارد.

 

پيتر کينگ، نماينده جمهوری‌خواهان که در شهادت پترائوس حضور داشت گفت از آغاز روشن بود که تروريست‌ها در حمله بنغازی دست داشتند.

 

کينگ در مورد سخنان ديويد پترئوس اظهار داشت: "وی گفت گزارش‌های اطلاعاتی (مختلفی) وجود داشت اما او همواره فکر می‌کرده که اين يک اقدام تروريستی مهم است."

 

پيتر کينگ افزود: "من به‌خاطر نمی‌آورم که روز ۱۴ سپتامبر وی همين موضوع را گفته باشد." اشاره کين به اظهارات پترئوس در برابر مسئولان پارلمانی آمريکاست.

 

اين نماينده جمهوری‌خواه تأکيد کرد که رئيس پيشين سی‌آی‌ای در جلسه امروز پيش از پاسخ به سئوالات نمايندگان که يک ساعت و ۱۰ دقيقه طول کشيد، بيانيه‌ای را به‌مدت ۲۰ دقيقه خواند.

 

به‌گفته وی پترئوس در نشست امروز "بسيار حرفه‌ای و قوی" ظاهر شد و از رسوايی رابطه خود با پائولا بردول که منجر به استعفای وی شد، اظهار تأسف کرد.

 

مذاکرات امروز بر لحظه‌ای متمرکز بود که مسئولان آمريکايی از دخالت شبه‌نظاميان اسلام‌گرا در حمله به سفارت آمريکا در بنغازی آگاه شدند و دريافتند که اين حمله به تظاهرات عليه انتشار فيلم ضداسلامی بر روی اينترنت ربطی ندارد.

 

نمايندگان جمهوری‌خواه پيش از اين باراک اوباما را متهم ساخته بودند که در پی پنهان ساختن ماهيت تروريستی اين اقدام بوده است تا از اين طريق مانع از خدشه‌دار شدن کارنامه مبارزه دولت بر عليه القاعده در آستانه انتخابات رياست جمهوری آمريکا شود.

 

پس از حمله به سفارت آمريکا در بنغازی، ديويد پترائوس به ليبی رفت تا در اين‌باره به تحقيق بپردازد.

 

نمايندگان دمکرات نيز همچون جمهوری‌خواهان برای پاسخگويی دولت و سی‌آی‌ای در مورد اين ماجرا خواستار شهادت پترئوس شده بودند.

 

به‌گفته پيتر کينگ، نشست امروز به موضوع رسوايی رابطه خارج از خانواده ديويد پترئوس نپرداخت.

 

سی‌آی‌ای که ژنرال پترئوس به‌مدت ۱۴ ماه رهبری آن را بر عهده داشت روز گذشته اعلام کرد پرونده‌ای اداری در رابطه با اين موضوع تشکيل داده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما