خانه | خبر | اخبارجهان

روسيه و چين بار ديگر قطعنامه عليه سوريه را وتو کردند

پنجشنبه, 1391-04-29 20:04
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

برای سومين بار از آغاز اعتراضات مردمی در سوريه مسکو و پکن در نشست شورای امنيت در رابطه با سوريه قطعنامه عليه حکومت اين کشور را وتو کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نشست شورای امنيت سازمان ملل برای بررسی قطعنامه پيشنهادی از سوی بريتانيا، آلمان، فرانسه، پرتغال و آمريکا عليه حکومت بشار اسد با يک روز تأخير امروز پنج‌شنبه ۱۹ ژوئيه (۲۹ تيرماه) برگزار شد.

قطعنامه تهيه‌شده سومين قطعنامه‌ای بود که کشورهای عضو شورای امنيت به‌منظور افزايش فشار بر حکومت سوريه در طول ۱۶ ماه اعتراضات مردمی در اين کشور مورد بررسی قرار می‌دادند.

پيش از اين در ماه‌های اکتبر ۲۰۱۱ و فوريه سال جاری ميلادی نيز دو قطعنامه ديگر تهيه شده بود که با حساب نشست امروز در هر سه بار دو کشور روسيه و چين، هم‌پيمانان اصلی حکومت سوريه، مانع از تصويب آن شده‌اند.

هم‌زمان با وتوی روسيه و چين در سازمان ملل درگيری‌های شديد ميان مخالفان مسلح و نيروهای حکومتی در دمشق به‌شدت ادامه دارد

سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه روز گذشته گفته بود که کشورش به اين قطعنامه رأی منفی خواهد داد.

در نشست امروز از ۱۵ عضو شورای امنيت سازمان ملل ۱۱ کشور به اين قطعنامه رأی مثبت، دو کشور رأی منفی و دو کشور نيز رأی ممتنع دادند.

مارک ليال گرانت، سفير بريتانيا در سازمان ملل با محکوم کردن روسيه و چين از اين اقدام دو کشور اظهار تأسف کرد و گفت: "آن‌ها منافع ملی خود را برتر از جان ميليون‌ها سوری می‌دانند."

برپايه قطعنامه ارائه شده به شورای امنيت، در صورتی که حکومت سوريه ظرف ۱۰ روز استفاده از سلاح‌های سنگين عليه مخالفان را قطع نمی‌کرد، تحريم‌های اقتصادی عليه دمشق تشديد می‌شد.

همچنين قطعنامه مأموريت ۳۰۰ ناظر سازمان ملل در اين کشور را به مدت ۴۵ تمديد می‌کرد. ناظران سازمان ملل از ماه گذشته به دليل ادامه يافتن درگيری‌ها مأموريت خود را به حالت تعليق در آورده‌اند.

اين نيروها با پايان يافتن مأموريت ۹۰ روزه خود بايد پيش از عصر جمعه از سوريه خارج شوند.

هم‌زمان با وتوی روسيه و چين در سازمان ملل درگيری‌های شديد ميان مخالفان مسلح و نيروهای حکومتی در دمشق به‌شدت ادامه دارد.

اين درگيری‌ها در منطقه اخلاص که نزديک به مقر دولت است و همچنين مناطق مزه و کفر سوسه همچنان ادامه دارد.

تلويزيون سوريه اعلام خطر کرد که نيروهای مسلح مخالف با لباس گارد حکومت در محله‌های مختلف ديده می‌شوند و مخالفان نيز گفته‌اند گارد حکومتی در محله ميدان واقع در جنوب دمشق مستقر شده‌اند.

درگيری دمشق از يکشنبه گذشته آغاز شده است و مخالفان مسلح آن را عمليات "آزادی دمشق" ناميده‌اند.

به گفته يک منبع حکومتی در سوريه بشار اسد همچنان عمليات را از دفتر خود در دمشق هدايت می‌کند اين در حالی است که منابع نزديک به مخالفان و يک ديپلمات غربی گفته‌اند اسد پايتخت را ترک گفته و به لاذقيه رفته است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با این وتو روسیه و چین در دامی افتادند که غرب براشان تدارک دیده بود. اگر اینطور نمیشد می شد گمان کرد که شاید جایگاهی برای روسیه و چین بعد از سرنگونی بشار وجود داشته باشد اما با این وتو خاتمه ی این درگیریها حتما بسود غرب تمام خواهد شد. ****

باید کار سوریه با حمله یکجانبه اردن و آمریکا و انگلیس یکسره بشود. دنیا باید از شر سوریه که دست نشانده ایران است راحت شود. بعد هم لبنان را باید از شر حزب الله نجات داد. بعد احتمالن ایران مصل یک اسب رام میشود و به جامعه جهانی احترام می گذارد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما