خانه | خبر | اخبارجهان

اعتراض زنان اندونزی به طرح ممنوعیت مینی‌ژوپ

پنجشنبه, 1391-01-10 18:28
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کمیسیون حقوق زنان در اندونزی امروز پیشنهاد یکی از وزرای این کشور را مبنی بر ممنوعیت پوشیدن مینی‌ژوپ محکوم کرد. این پیشنهاد بر مبنای قانونی جنجالی که پیش‌تر علیه پورنوگرافی در این کشور به‌تصویب رسیده، مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سوریادهارما علی، وزیر شئون دینی اندونزی روز گذشته در خلال بحث گسترده‌تری که حول موضوعات آزادی بیان و دین درگرفته بود، اعلام کرد که دامن‌هایی که بلندی آن‌ها تا بالای زانو می‌رسد، باید به‌عنوان پورنوگرافی تعریف شوند.

مسروچه، نایب رئیس کمیسیون ملی پی‌گیری موارد خشونت علیه زنان، اظهار داشت: "این کشور دارد به سمت عقب گام برمی‌دارد. ملت اندونزی ملتی دموکرات است و دولت باید این حق را که هر فردی بتواند آزادانه خود را ابراز کند به‌رسمیت بشناسد. این چیزی است که در قانون اساسی اندونزی تضمین شده است."

سال گذشته فاوضی باوا، فرماندار جاکارتا دامن‌های کوتاه قربانیان تجاوزهای جنسی را دلیل اصلی تجاوزهایی دانست که در وسایل نقلیه عمومی رخ می‌دهد

این کمیسیون از نظر قانونی مستقل است اما با این حال بودجه‌ای را از دولت اندونزی دریافت می‌کند.

مسروچه افزود: "این کشور باید نگاه خود به مقوله بدن و لباس زنان را تغییر دهد و آن را عامل تحریک مردان و بهانه‌ای برای تجاوز جنسی نداند. "

سال گذشته فاوضی باوا، فرماندار جاکارتا دامن‌های کوتاه قربانیان تجاوزهای جنسی را دلیل اصلی تجاوزهایی دانست که در وسایل نقلیه عمومی رخ می‌دهد.

این سخن و مشابه آن که برخی دیگر از دولت‌مردان اندونزیایی بیان کرده‌ بودند باعث واکنش‌های بسیاری در جامعه زنان اندونزی شد.

در سال ۲۰۰۸ نیز قانونی علیه پورنوگرافی در اندونزی به‌تصویب رسید که تمام حرکات بدنی و فعالیت‌ها - اعم از هنر، رقص، موسیقی و شعری - را که "شهوت‌انگیز، وقیح و در تناقض با اخلاق عمومی" به‌نظر برسد، ممنوع اعلام کرده بود.

این قانون با انتقاد گسترده‌ای روبه‌رو شد و بسیاری از فعالان حقوق بشر در اندونزی آن را قانونی بی‌رحمانه و تبعیض‌آمیز علیه زنان نامیدند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

جهان در چند سال گذشته مدام عقب گرد کرده. این از خاور میانه ، آنهم از اندونزی ؛ اروپا هم که ....

مسئله اين است که اين حکايات به همين جا بسنده نمى کند و بعد از آن سر يک وجب بالاى مينى ژوپ دعوا خواهد بود

لابد دامن کوتاه پوشیدن هم نشانه دموکرات بودن و پیشرفته بودنه ?!!!! اینکه پا رو تا نزدیک باسن لخت و عور کنند اگه نشانه دعوت به مسائل جنسی نیست پس نشانه چیه ؟! اصلا ربطی هم به برابری نداره .مگه مردها غیر از کنار دریا در جای دیگه ای اینقدر بدن نمایی می کنند ؟! مینی ژوپ پوشیدن یک جور بدن نماییه و زنی که دامن کوتاه می پوشه داره به مردان چراغ سبز نشون میده که من یه چیز جنسی ام . پس اگه اتفاقی هم براش بیافته اول تقصیر خودشه چون از اول خودش رو به عنوان یه بدن معرفی کرده نه یه انسان .

بابا چی میگی !!؟؟
یکم سفر خارج بری بد نیستا !!
فلسفه اصلی پوشیدن لباس کوتاه گرمای هواست ، مرد و زن هم نداره برو کشورهای استوایی هم مرد هم زن شلوارک میپوشن خیلی کوتاه
بعدشم کی گفته پوشیدن مینی ژوپ یک جور بدن نماییه ؟ مثل اینکه تو 3000 سال پیش داری زندگی میکنی ها

آقای بهنام فکر میکنم اختیار زندگیت دست "چیزت" هست. کمی انسان بودن هم گهگاهی بد نیست. امتحان کن!

خیلی زنها اصلا لباسهای بدن نما می پوشند مثلا دامن کوتاه تنگ یا شلوارک بسیار کوتاه ... اصلا هوا هم زیاد گرم نیست و این کار را می کنند ... بدن نمایی با پوشیدن لباسهای کم در فصل گرما فرق می کند کاملا ... جاهایی هست که مردها کاملا پوشیده هستند اما زنها نیمه عریانند . هیچ ربطی هم به گرما ندارد . در ضمن اگر این جور لباس پوشیدن در فرنگ جا افتاده بود این همه تجاوز در امریکا و اروپا رخ نمی داد .

بهروز خان من کاملا انسانم و بر عکس بسیاری از مردان در ایران عادت به چشم چرانی ندارم ولی سوالی دارم که چرا زنها در همه حال و همه جا دوست دارند بدن نمایی کنند و از طرف دیگر اعتراض می کنند چرا ما را فقط به شکل بدن می بینید ؟! خیلی جاها نیازی به نیمه عریان بودن نیست ولی زنهای زیادی لباسهای کوتاه و باز می پوشند...در ایران دختران به دانشگاه می آیند تا آرایش و لباسشان را به رخ همگان بکشند و آخر ترم با استاد مربوطه روی هم بریزند و ازش نمره بگیرند! خوب اگر زنها انسان هستند پس چرا اینقدر لباسهای تنگ و کوتاه که بدنشان را در مرکز توجه قرار می دهد؟! چرا اینقدر جراحی پلاستیک و آرایش ؟ بعد فیمینیست جماعت می نشیند غر می زند که چرا از بدن زنها در تبلیغ کالاها استفاده می شود . من که فکر می کنم تقصیر خودشان باشد. در ضمن با این جور حرف زدنها که اختیارت دست چیزت است یا به غرب سفر کن من مرعوب نمی شوم جانم! من نه مثل شما فکر می کنم هر اتفاقی که در غرب می افتد درست است و ما باید کورکورانه و برده وار به دنبال غرب برویم و نه چشم چرانم. ولی حق دارم بدانم چرا بسیاری از زنها همه کار می کنند تا بدنشان در مرکز توجه باشد بعد غر می زنند که چرا به من نگاه بد می شود یا تجاوز می شود یا به عنوان بدن و کالا نگاه می شود...

جناب کاربر مهمان توصیه می کنم به جای کامنتهای**** که می گذاری یه سر به تحقیقات تاریخی بزنی و ببینی اتفاقا در چند هزار سال پیش لخت و عور گشتن بسیار عادی بوده بعدها تمدنها لباسها را به وجود آوردند عزیز جان! اشکال شما جماعت غرب زده اینه که فوق العاده سطحی و مقلد هستید و هر چی انسانهای موبور و چشم آبی بگویند به سرعت اطاعت می کنید. پیشرفت هم از نظرتان یعنی همین به صورت سطحی و ظاهری شبیه غربیها شدن ! این نگاه سطحی هم از دوران ناصر الدین شاه وجود داشته و چیز جدیدی نیست . من به حجاب سرتاسری اعتقادی ندارم ولی از این بدن نمایی بیمار گونه هم که از طرف رسانه های غربی تبلیغ می شود و توسط ایرانیهای جوزده و مقلد هم روی هوا زده می شود بدم می اید .

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما