خانه | خبر | اخبارایران

فشار بر دو زندانی سياسی زن برای گرفتن اعتراف

جمعه, 1391-12-04 12:14
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دو زن زندانی سياسی کُرد به نام‌های اوين مولود شيخو ۲۸ ساله تبعه‌ سوريه و قديسه قادری ۲۵ ساله تبعه‌ ترکيه که در زندان اروميه زندانی هستند، برای گرفتن اعترافات تلويزيونی و همکاری با وزارت اطلاعات تحت فشار قرار دارند.

 

تارنمای کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران به‌نقل از يک منبع محلی مدافع حقوق بشر، نوشته است اين دو زن زندانی پيش از اين به اتهام همکاری با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) که در ترکيه فعاليت می‌کند، به هفت سال زندان قطعی محکوم شده‌اند.

 

به‌گفته اين منبع، اين دو زندانی سياسی در طول سال جاری به صورت مستمر از سوی بازجويان اداره‌ اطلاعات به حفاظت زندان احضار شده و هر بار اقدام به بازجويی مجدد آن‌ها در رابطه با همکاری سابق آن‌ها با اين حزب کُردی می‌کنند.

 

همچنين آن‌ها را تحت فشار قرار داده‌اند تا با وزارت اطلاعات برای شناسايی تشکيلات و هواداران پ.ک.ک در مناطق مرزی همکاری کنند که برخی مواقع اين بازجويی‌ها همراه با بی‌احترامی و تهديد به پرونده‌سازی مجدد همراه بوده است.

 

آن‌ها را تحت فشار قرار داده‌اند تا با وزارت اطلاعات برای شناسايی تشکيلات و هواداران پ.ک.ک در مناطق مرزی همکاری کنند که برخی مواقع اين بازجويی‌ها همراه با بی‌احترامی و تهديد به پرونده‌سازی مجدد همراه بوده است

اين فعال حقوق بشر گفته است، اوين مولود شيخو شهروند کُرد ساکن شهر عفرين کردستان سوريه در بهمن‌ماه سال ۸۷ در شهر اروميه توسط نيروهای اداره‌ اطلاعات اين شهر بازداشت شده و به مدت نزديک به سه ماه در بازداشتگاه ستاد خبری اداره‌ اطلاعات اروميه تحت بازجويی و "شکنجه‌ روحی و حتی ضرب و شتم" قرار گرفته است.

 

پس از اين مدت و انتقال او به بند نسوان زندان مرکزی اروميه دادگاه انقلاب شهر اروميه به اتهام همکاری با پ.ک.ک او را بدون حق داشتن وکيل به هفت سال زندان محکوم کرده است. اين حکم پس از اعتراض در دادگاه تجديدنظر استان آذربايجان غربی تأييد شد.

 

همچنين قديسه قادری ۲۵ ساله شهروند کُرد ساکن وان کردستان ترکيه نيز در بهار سال ۹۰ در شهر اروميه بازداشت شده و برای بيش از دو ماه در بازداشتگاه ستاد خبری اطلاعات نگهداری شده است.

 

اين منبع آگاه گفته است بازجويان اداره‌ اطلاعات برای گرفتن اعتراف از قديسه قادری وی را تحت "شکنجه‌ روحی و فيزيکی" قرار داده‌اند به‌طوری که پس از انتقال به زندان اروميه برای دو هفته او قادر به غذا خوردن و حرکت نبوده است.

 

دادگاه انقلاب اروميه اين زندانی سياسی را نيز به اتهام همکاری با حزب کارگران کردستان به ۱۰ سال زندان محکوم کرد و پس از اعتراض اين حکم در دادگاه تجديدنظر استان به هفت سال زندان کاهش پيدا کرد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

فقط می توانم بگویم
اسلام دین زد کرامت و عدالت است
اسلام سرطان خاورمیانه است

منابع خبری حقوق بشری از مرگ مشکوک يک دختر دانشجوی کُرد دانشگاه تهران خبر داده اند.
به گزارش «دانشجونيوز» به نقل از تارنمای «کُردپا»، اواخر ماه گذشته، يکی از دانشجويان دانشگاه تهران به نام «سيران مجيدی”» فرزند اسعد به دلايل نامعلومی فوت شده است.
اين دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد حسابداری، از اهالی شهرستان بوکان در استان آذربايجان‌غربی بوده است.
جسد اين دانشجوی کُرد در روز يکم اسفندماه در يکی از سردخانه‌های پايتخت به خانواده‌ی مجيدی تحويل داده شد و روز بعد در شهر بوکان به خاک سپرده شد.
تا لحظه‌ی انتشار اين خبر از علل مرگ اين دانشجوی دانشگاه تهران در روز بيست و نهم بهمن‌ماه و نيز تحقيقات پزشکی قانونی، گزارشی دقيق منتشر نشده است.!!
چندی پيش نيز رسانه های خبری از مرگ مشکوک کرامت زارعيان جهرمی دانشجوی ۲۷ ساله در حمام خانه‌اش واقع در محله نظام‌آباد تهران خبر دادند.
کرامت زارعيان دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی صدا و سيما از جمله بازداشت شدگان پس از وقايع انتخابات ۸۸ بود که پس از مدتی آزاد شده بود.
وی در روز ظهر عاشورای سال ۱۳۹۱ ناپديد شد و در تاريخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۱
توسط فرد ناشناسی خبر «اتفاقی بد» برای او به خانواده اش داده می شود و برادرش برای بررسی اتفاق و در واقع شناسايی جسد او به محل سکونتش در محله نظام آباد تهران می رود و با جسد وی در حمام خانه اش رو به رو می شود.

همه جا چوبه هاي دار آويزان و هر روز عده اي روزنامه نگار و وکيل و استاد و دانشجوو معلم وکارگر دستگير وبزندان فرستاده ميشوند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما