خانه | خبر | اخبارایران

مذاکرات ايران و گروه ۱+۵ هفتم اسفند برگزار می‌شود

یکشنبه, 1391-11-15 12:09
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ايران و گروه ۱+۵ هفتم اسفند (۲۵ فوريه) يال جاری درقزاقستان برگزار می‌‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، مقام‌های اروپايی روز شنبه دوم فوريه (۱۴ بهمن) در حاشيه کنفرانس امنيتی مونيخ با علی‌اکبر صالحی، وزير خارجه ايران ديدار و تاريخ مذاکرات را اعلام کردند.

 

ايران هنوز درباره پذيرفتن يا نپذيرفتن پيشنهاد مقام‌های اروپايی اعلام نظری نکرده است. آخرين گفت‌وگوهای ايران و گروه ۱+۵ شامل آمريکا، چين، بريتانيا، روسيه، فرانسه و آلمان، شش ماه پيش در مسکو برگزار شد.

 

در آستانه دور تازه مذاکرات هسته‌ای بين ايران و قدرت‌های جهانی، شماری از کشورها از ايران خواسته‌اند تا غنی‌سازی اورانيوم را متوقف کند.

علی‌اصغر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی روز ۳۰ دی‌ماه سال جاری گفت اين کشور غنی‌سازی اورانيوم را حتی برای "يک لحظه" هم متوقف نخواهد کرد

 

روسيه که از هم‌پيمانان ايران به شمار می‌آيد، تهران را به توقف غنی‌سازی اورانيوم فرا خوانده است. اما ايران همواره گفته است غنی‌سازی اورانيوم را متوقف نمی‌کند. تهران چند روز پيش نيز اعلام کرد قصد دارد شمار بيشتری سانتريفيوژ برای غنی‌سازی اورانيوم در سايت نطنز نصب کند .بريتانيا در واکنش به اين تصميم ايران اعلام کرده است اين اقدام ايران "نگران‌کننده" است.

 

تأسيسات نطنز به‌طور منظم از سوی کارشناسان آژانس بين‌المللی انرژی اتمی مورد بازرسی قرار می‌گيرد.

علی‌اصغر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی روز ۳۰ دی‌ماه سال جاری گفت اين کشور غنی‌سازی اورانيوم را حتی برای "يک لحظه" هم متوقف نخواهد کرد.

 

روز ۲۸ آذرماه سال جاری نيز فريدون عباسی، رئيس سازمان انرژی اتمی ايران گفته بود جمهوری اسلامی غنی‌سازی ۲۰ درصد را تا هر زمانی که به آن نياز داشته باشد توليد خواهد کرد.

 

وی در مورد درخواست کشورهای غربی برای تعليق غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانيوم از سوی ايران گفت: "غنی سازی ۲۰ درصد موضوعی نيست که غربی‌ها موافق آن باشند يا مخالف و يا در قبال آن قصد موضع‌گيری داشته باشند."

کشورهای غربی معتقدند ايران تحت پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آميز" می‌خواند در راه دستيابی به سلاح هسته‌ای است اما ايران اين اتهام را همواره رد کرده است.

 

شورای امنيت سازمان ملل در چند سال اخير با صدور چند قطعنامه عليه برنامه اتمی ايران، اين کشور را مورد تحريم قرار داده است. قدرت‌های غربی نيز افزون بر تحريم‌های شورای امنيت، تحريم‌های يک‌جانبه‌ای عليه ايران از جمله بخش نفت و انرژی اعمال کرده‌اند.

 

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

کشورهای غربی معتقدند ايران تحت پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آميز" می‌خواند در راه دستيابی به سلاح هسته‌ای است اما ايران اين اتهام را همواره رد کرده است.!!!!
شوخي ميفرمايند. جدي نگيريد.!!!...

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما