خانه | خبر | اخبارایران

اشتون: ايران به نگرانی‌ها درباره غنی‌سازی ۲۰ درصدی پاسخ دهد

چهارشنبه, 1391-09-29 10:44
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا گفت ايران بايد فورا به نگرانی جامعه جهانی در مورد غنی‌سازی ۲۰ درصدی پاسخ دهد.

 

به گزارش رويترز، اشتون روز چهارشنبه ۲۹ آذر گفت ايران بايد گام‌های ابتدايی و اعتمادساز بردارد تا فضا برای ديپلماسی و مذاکره شکل بگيرد.

 

مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا اين سخنان را يک روز پس از آن بیان کرده است که فريدون عباسی، رئيس سازمان انرژی اتمی ايران گفته بود جمهوری اسلامی غنی‌سازی ۲۰ درصد را تا هر زمانی که به آن نياز داشته باشد توليد خواهد کرد.

 

اورانيوم با درجه خلوص ۲۰ درصد تنها يک گام کوتاه با اورانيوم با درجه خلوصی که برای توليد سلاح هسته‌ای مورد نياز است فاصله دارد. از اين رو نگرانی غرب درباره اين‌ احتمال که برنامه‌ هسته‌ای ايران در واقع سرپوشی برای پيشبرد قابليت توليد تسليحات هسته‌ای در اين کشور باشد، به اوج خود رسيده است.

 

مارک فيتزپاتريک، متخصص هسته‌‌ای از مؤسسه بين‌المللی مطالعات استرتژيک درباره سخنان عباسی به رويترز گفت: اين سرسختی، برای موفقيت در دور بعدی مذاکرات هسته‌ای که خواهان توقف غنی‌سازی اورانيوم توسط ايران است، خبر خوشی نيست

مارک فيتزپاتريک، متخصص هسته‌‌ای از مؤسسه بين‌المللی مطالعات استرتژيک درباره سخنان عباسی به رويترز گفت: "اين سرسختی، برای موفقيت در دور بعدی مذاکرات هسته‌ای که خواهان توقف غنی‌سازی اورانيوم توسط ايران است، خبر خوشی نيست."

 

به گفته تحليلگران، سخنان عباسی بيشتر مصرف داخلی برای ايران دارد. سياست‌های خارجی ايران در نهايت توسط آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران تعيين می‌شود.

 

گروه ۱+۵ شامل آمريکا، بريتانيا، روسيه، چين، فرانسه و آلمان که با ايران چندين مذاکره هسته‌ای را پيش برده اما به نتيجه‌ای نرسيده‌ است از ايران می‌خواهد غنی‌سازی اورانيوم را متوقف کند، موضوعی که ايران آن را قبول نمی‌کند.

 

شورای امنيت سازمان ملل در چند سال اخير با صدور چند قطعنامه عليه برنامه اتمی ايران، اين کشور را مورد تحريم قرار داده است. قدرت‌های غربی نيز افزون بر تحريم‌های شورای امنيت، تحريم‌های يک‌جانبه‌ای عليه ايران از جمله بخش نفت و انرژی اعمال کرده‌اند.

 

هدف از اين تحريم‌ها، اعمال فشار بر تهران برای متوقف کردن تلاش‌ها برای غنی‌سازی اورانيوم در سطحی است که می‌تواند در توليد سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار گيرد اما تهران می‌گويد برنامه هسته‌ای‌اش صرفا برای مقاصد غيرنظامی است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

اقای خامنه ای صراحتا و قاطعانه گفته اند که غنی سازی در چهار چوب قوانین بین المللی حق مسلم کشور ایران است و ایشان جز این چیز دیگری را نخواهند پذیرفت،حتی اگر غرب دست به جنگ افروزی بزند. همه روشنفکران،تحلیلگران و مدافعان حقوق بشر واقعی و نیروهای دمکرات ضد استعمار و ضد استکبار هم غنی سازی ٢٠% را حق دولت و مردم ایران میدانند***

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما