خانه | خبر | اخبارایران

بيش از ۲۰ درصد مردم ايران دچار بيماری‌ روانی هستند

سه شنبه, 1391-08-23 18:34
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

يک مقام مسئول در وزارت بهداشت ايران گفت ۲۶.۵ درصد از زنان و ۲۰.۸ درصد مردان در طول يک سال به يک نوع اختلال روانی مبتلا می‌شوند.

 

خبرگزاری فارس امروز سه‌شنبه ۲۳ آبان ماه به نقل از عباس‌علی ناصحی، مديرکل سلامت روان وزارت بهداشت ايران نوشت، برپايه آخرين تحقيق وزارت بهداشت که پس از ۱۰ سال طی سال‌های  ١٣٨٩ و١٣٩٠ در جمعيت ١۵ تا ۶۴ سراسر کشور انجام شد، ۲۶.۵ درصد از زنان و ۲۰.۸ درصد از مردان در طول يک سال به يک نوع اختلال روانی مبتلا می‌شوند.

 

وی با بيان اينکه بررسی يادشده نشان داد بيماری‌های روانی در زنان ايرانی رتبه اول بار بيماری‌ها را دارد افزود: "در مردان پس از حوادث عمدی و غيرعمدی که بيشتر ناشی از حوادث ترافيکی است دومين بار بيماری‌ها را از نظر مرگ و ناتوانی باعث می‌شود."

 

ناصحی تأکيد کرد: "البته تحقيقات وزارت بهداشت نشان می‌دهد که در بين مردان بيماری‌های قلبی نيز هم‌رديف بيماری‌های روانی در رتبه دوم بار بيماری‌ها قرار دارد."

 

علی‌رضا مصداقی‌نيا، معاون بهداشتی وزارت بهداشت: برپايه مطالعات انجام شده از سال ١٣٩٠ تا ١٣٩۴، نزديک به ٢٠ تا ٣٠ درصد از جمعيت کشور دچار مشکلات روانی خواهند شد

اين مقام مسئول توضيح داد: "به‌طور کلی بيماری‌های روانی حدود ١۴ درصد کل بار بيماری‌های کشور را به خود اختصاص می‌دهند."

 

وی با بيان اينکه تحقيق يادشده فقط بار کلی بيماری‌های روانی را در بين مردان و زنان برآورد کرده است افزود:”اين تحقيق بار تک‌تک بيماری‌های روانی مانند روان پريشی، افسردگی، اضطراب، وسواس، دوقطبی، اسکيزوفرنی و ... را جداگانه  نشان نمی‌دهد.”

 

پرويز مظاهری، دبير انجمن روان‌پزشکان ايران خردادماه سال جاری گفته بود يک چهارم از مبتلايان به بيماری‌های روانی در ايران برای درمان مراجعه می‌کنند. وی همچنين افزوده بود: "فقط ١٠ تا ١۵ درصد از اين افراد بيماری خود را پی‌گيری می‌کنند."

 

مظاهری عدم مراجعه بيماران به روان‌پزشک را به سبب عوامل مختلف دانسته بود که "بخشی ترس از انگ خوردن و بخش ديگر هزينه های بالای درمان است که بيمه قبول نمی‌کند."

 

تارنمای روزنامه شرق، آخرين روز خردادماه سال جاری گزارش داد، علی‌رضا مصداقی‌نيا، معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفته است: "برپايه مطالعات انجام شده از سال ١٣٩٠ تا ١٣٩۴، نزديک به ٢٠ تا ٣٠ درصد از جمعيت کشور دچار مشکلات روانی خواهند شد."

 

سال ١٣٧٨ نزديک به ٢١ونيم درصد از شهروندان تهرانی به انواع اختلالات روانی دچار شدند اما اين ميزان در سال ١٣٩٠ به ٣۵‌وسه‌دهم درصد رسيد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

بازم کم گفته!

سوال اینجاست که چند درصد افراد حکومت دچار بيماری‌ روانی هستند؟

اعداد و ارقام اشتباه هستند. این درصد پایین را از کجا اورده اند چون در ایران تقریبا همه مایوس یا عصبانی یا غمگین هستند و بیماریهای روانی غوغا میکنند. حتما میفرمایند انهمه مردم که با عیض و غضب به هم نگاه میکنند یا به هم میپرند از نظر روانی سالم هستند!؟

به جرآت باید گفت در نظام مکثف اسلام ناب محمدی حتا یک نفر هم سالم نیست. مردم ایران تنها در یک مورد همه ثروتمندند! آنهم بیماری روانی ست.مهمترین بیماری ایرانیان اسلام باشد. همه این بیمار نامبارک را دارند. چند سال پیش دختری روزنامه نگار بیماری روانی جامعه را به ایدز روانی تشبیه کرده بود که خمینی و روحانیت با نزدیکی و تجاوز به مردم وارد کردند. مرگ بر آنها باد.

سال 79 شیوع بیماری‌های روانی 21 درصد بود در حالی که در سال 90این رقم به 35 درصد افزایش یافته است. اداره ی سلامت روان خود سانسوری می کند. این اطلاعات قبلا و مکررا توسط محققین دست اندرکار منتشر شده است و تنها منبع آن هم پیمایش ملی سلامت روان است. این مطالعه تمامی اختلالات را در بر نمی گیرد و تنها به بررسی 4 گروه عمده ی آنها می پردازد

در تیتر مطلب نوشته شده " بيش از ۲۰ درصد مردم ايران دچار بيماری‌ روانی هستند " بهتر بود که تیتر این طوری نوشته میشد.....چند در صد مردم ايران در کشور اشغال شدشون توسط تازی پرستان استبدادگر سالمند ؟؟؟

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما