خانه | خبر | اخبارایران

حکم اعدام غلام‌رضا خسروی به تعویق افتاد

سه شنبه, 1391-06-21 09:56
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

غلام‌رضا خسروی سوادجانی، زندانی سياسی در ايران که قرار بود حکم اعدام وی روز ۲۰ شهریورماه اجرا شود، اعدام نشد و اين حکم به تعويق افتاد.

اين خبر را يکی از افراد نزدیک به خانواده اين زندانی سياسی به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران اعلام کرد.

به گفته اين فرد که نخواست نامش فاش شود غلام‌رضا خسروی در ملاقات کابینی روزهای دوشنبه زندانیان زندان اوین با خانواده اش ملاقات کرده است.

وی گفت خانواده خسروی روز گذشته احتمال می‌دادند که به‌هنگام حضور در زندان اوين برای ملاقات، با خبر اعدام او روبه‌رو خواهند شد اما غلام‌رضا خسروی در ملاقات حاضر شد.

با اين حال، این فرد نزدیک به خانواده خسروی اظهار نگرانی کرد و گفت: "امروز غلام‌رضا اعدام نشد اما هر لحظه در خطر اعدام قرار دارد. هر روز می تواند ۲۰ شهریور ماه برایش باشد. این نگرانی هر لحظه با ما است و از تمام فعالان حقوق بشر تقاضا داریم که این موضوع را تمام شده فرض نکنند."

غلام‌رضا خسروی سوادجانی در حال حاضر در بند ۳۵۰ زندان اوین و هم بندی وکیلش، عبدالفتاح سلطانی است

وی همچنين اعلام کرد شیما قوشه، وکیل غلام‌رضا خسروی این هفته اعادی دادرسی خواهد داد.

او از مسئولان قضایی جمهوری اسلامی ايران خواست که یک بار دیگر پرونده اين زندانی سياسی را بررسی کنند و حکم اعدام شکسته شود.

سه روز پيش نيز سازمان جهانی دیده‌بان حقوق بشر با انتشار اطلاعیه‌ای از احتمال اجرای حکم اعدام غلام‌رضا خسروی سوادجانی به شدت ابراز نگرانی کرده و خواستار توقف اجرای این حکم شده بود.

بر اساس گزارش منابع حقوق بشری، غلام‌رضا خسروی سوادجانی در سال ۸۶ خورشيدی در شهرستان رفسنجان به اتهام جاسوسی از سوی نهادهای امنيتی بازداشت و در سال ۸۷ به جرم "کمک مالی به تلويزيون سيمای آزادی متعلق به سازمان مجاهدين خلق" به سه سال حبس تعزيری و سه سال حبس قطعی محکوم شد.

با اعتراض دادستان شهر رفسنجان، به حکم صادره از سوی دادگاه، سه سال حبس تعليقی اين زندانی سياسی به حبس تعزيری تبديل شد.

هم‌زمان شکايتی ديگر عليه اين زندانی سياسی در تهران از طرف "وزارت دفاع جمهوری اسلامی ايران" اقامه و پرونده به تهران منتقل شد و وی در "بازداشتگاه ۶۴" متعلق به حفاظت اطلاعات وزارت دفاع در سلول‌های انفرادی به مدت ۹ ماه نگهداری شد.

پس از رويدادهای انتخابات بحث‌برانگيز رياست جمهوری دهم، اين زندانی سياسی هشتم آذرماه سال ۸۸ بار ديگر از سوی قاضی پيرعباسی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و با اتهام محاربه از سوی دادستانی مواجه شد که قاضی پيرعباسی رأی به عدم صلاحيت دادگاه داد و اعلام کرد که به اتهامات اين زندانی پيش از اين در دادگاه رفسنجان رسيدگی و حکم وی صادر شده است.

با اعلام نظر ديوان عالی کشور، قاضی پيرعباسی بار ديگر جلسات دادگاه را برگزار کرد و در نهايت دادگاه انقلاب اسلامی تهران در سال ۸۹ وی را به اعدام محکوم نمود. اين حکم در دادگاه تجديدنظر عيناً تأييد شد.

غلام‌رضا خسروی سوادجانی در حال حاضر در بند ۳۵۰ زندان اوین و هم بندی وکیلش، عبدالفتاح سلطانی است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما