خانه | خبر | اخبارایران

جان باختن ۱۱۶ ايرانی بر اثر مصرف قرص برنج

شنبه, 1391-05-14 14:56
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بنابر اعلام سازمان پزشکی قانونی ايران، در چهار ماه نخست سال جاری ۱۱۶ تن در چهار استان‌ به دليل استفاده از قرص‌ برنج جان خود را از دست داده‌اند.

خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) امروز شنبه ۱۴ مردادماه گزارش داد، برپايه آمار سازمان پزشکی قانونی، در چهار ماهه نخست سال جاری تنها در استان‌های تهران، مازندران، گيلان و لرستان ۱۱۶ نفر بر اثر استفاده از قرص برنج جان خود را از دست داده‌اند که از اين تعداد ٧٣ تن مرد و ٤٣ تن زن بوده‌اند.

بين افراد درگذشته ٣١ مرد و ۱۶ زن در استان تهران، هفت مرد و ١٠ زن در استان مازندران، ٩ مرد و ١٠ زن در استان لرستان و در استان گيلان ۲۶ مرد و هفت زن بوده‌اند.

برپايه آمار سازمان پزشکی قانونی، از ميان اين چهار استان بيشترين ميزان وقوع مرگ بر اثر مصرف قرص برنج در استان‌های مازندران و لرستان رخ داده است به‌طوری که در چهار ماه نخست سال گذشته در مازندران پنج و در لرستان شش مورد مرگ روی داده بود در حالی که در چهار ماه نخست سال جاری ١٧ نفر در مازندران و ١٩ نفر در لرستان بر اثر استفاده از قرص برنج جان خود را از دست دادند.

قرص برنج از خود گاز فسفيد توليد می‌کند و برای جلوگيری از آفت‌زدگی برنج در انبار‌ها مورد استفاده قرار می‌گيرد و به‌راحتی نيز در عطاری‌ها فروخته می‌شود

در استان گيلان نيز که طی چهار ماه نخست سال گذشته ٢١ نفر براثر مصرف قرص برنج جان خود را از دست داده بودند، امسال مرگ ٣٣ تن ثبت شد.

اين در حالی است که طی چهار ماه نخست سال گذشته در استان تهران ۶۶ نفرو امسال در همين بازه زمانی ۴۷ تن بر اثر استفاده از قرص برنج جان خود را از دست داده‌اند.

در سال‌های اخير جرايم خشن، قتل، خودکشی با قرص برنج و سقط جنين در ايران افزايش يافته است. سازمان پزشکی قانونی ٢٣ ارديبهشت ماه سال جاری اعلام کرده بود که رقم ۲۱۴ مورد مرگ بر اثر مسموميت قرص برنج در سال ١٣٨٧ به ۴۶۳ مورد در سال ١٣٩٠ رسيده است.

به گفته رئيس پزشکی قانونی در سال گذشته بيشترين موارد مرگ ناشی از مسموميت با قرص برنج در تهران ثبت شده است که تعداد آن‌ها به ۲۰۵ فوتی می‌رسد.

آبان ماه ۱۳۸۸ يک کشاورز ۵۵ ساله اهل بابل کنار به خاطر خشکسالی و بدهکاری، با مصرف قرص برنج خودکشی کرد.

قرص برنج يا همان فسفيد آلومينيوم يکی از سمی‌ترين آفات شيميايی است که يک عدد آن هزاران شته را از بين می برد.

اين قرص از خود گاز فسفيد توليد می‌کند و برای جلوگيری از آفت‌زدگی برنج در انبار‌ها مورد استفاده قرار می‌گيرد و به‌راحتی نيز در عطاری‌ها فروخته می‌شود.

علائم استفاده از قرص برنج که هيچ پادزهر مشخصی هم ندارند پس از ١٠ تا ۱۵ دقيقه نمايان می‌شوند و شامل بی‌قراری، تحريک‌پذيری، گيجی، سرگيجه، لرزش، دوبينی، عدم تعادل، سرفه‌، تنگی نفس، دردهای شکمی، تهوع، استفراغ، در پاره‌ای موارد استفراغ سياه رنگ و مدفوع سياه است. شش ساعت پس از مصرف قرص برنج، مرگ فرد رخ می‌دهد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

چطور قرص به این سمی را اجازه فروش میدهند؟ قدیم از سنگ نمک برای نگهداری برنج استفاده می کردند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما