خانه | خبر | اخبارایران

آمريکا: بستن تنگه هرمز مغاير با قوانين بين‌المللی است

چهارشنبه, 1391-04-14 10:34
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سخنگوی وزارت خارجه آمريکا در واکنش به طرح نمايندگان مجلس ايران در مورد بستن تنگه هرمز گفت مسدودکردن اين تنگه به معنای "نقض قوانين بين‌المللی" است.

به گزارش ريا نووستی، ويکتوريا نولاند روز سه‌شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۱ گفت: "تنگه هرمز دارای موقعيت بين‌المللی است و بايد باز بماند، ايران در اين زمينه دارای تعهدات بين‌المللی است و ما انتظار داريم تهران اين تعهدات را اجرا کند."

به گفته وی "هر گونه تلاش ايران برای بستن اين تنگه يا وادار کردن کشتی‌ها به دريافت اجازه عبور از مقامات ايران مغاير حقوق بين‌المللی بوده و مورد پذيرش مقامات آمريکا قرار نخواهد گرفت."

سخنگوی وزارت خارجه آمريکا به اين پرسش که اگر ايران تنگه هرمز را ببندد، ايالات متحده چه اقدامی انجام خواهد داد، پاسخی نداد.

۱۰۰ نماينده مجلس ايران روز دوشنبه ۱۲ تير، با هدف "مقابله با تحريم‌کنندگان" طرح دو فوريتی را برای بستن تنگه هرمز امضا کردند.

۱۰۰ نماينده مجلس ايران روز دوشنبه ۱۲ تير، با هدف "مقابله با تحريم‌کنندگان" طرح دو فوريتی را برای بستن تنگه هرمز امضا کردند

ابراهيم آقامحمدی، عضو کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس ايران گفت: "طرحی در کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس تهيه شده که بر جلوگيری از تردد نفتکش‌هايی که به کشورهای تحريم‌کننده ايران، نفت حمل می‌کنند، از تنگه هرمز تأکيد دارد."

به گفته آقامحمدی "اين طرح در پاسخ به تحريم‌های نفتی اتحاديه اروپا عليه جمهوری اسلامی ايران تدوين شده است."

اين در حالی است که روز گذشته رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران گفت: "هيچ بحث مستقيمی در اين‌باره ميان مجلس و وزارت خارجه برای اين‌که ما اقدام خاصی را انجام دهيم صورت نگرفته است."

مهمان‌پرست در همين حال افزود: "اين که نمايندگان مجلس اين طرح را بررسی کنند حق آن‌هاست و در حد طرح اين پيشنهاد با آن مواجه هستيم."

وزيران امور خارجه ۲۷ کشور عضو اتحاديه اروپا ژانويه سال جاری ميلادی در نشست خود در بروکسل در واکنش به برنامه اتمی ايران تصميم گرفتند واردات نفت از ايران به کشورهای اروپايی را تحريم کنند. اين تصميم از يکشنبه ۱۱ تير عملی شده است.

با اين حال هفته گذشته ايران از اتحاديه اروپا خواست تا در تحريم نفت اين کشور تجديدنظر کند. علی‌اکبر صالحی، وزير خارجه ايران تحريم نفت ايران را "مسيری اشتباه" ناميد و گفت: "ما اميدواريم اتحاديه اروپا با اين موضوع با عقلانيت بيشتری برخورد کند، چون منافع هيچ‌کس در تقابل نيست."

ايران پيشتر هشدار داده بود در صورتی که نتواند نفت خود را صادر کند، اجازه عبور نفتکش‌ها را از تنگه هرمز نخواهد داد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

آقا این که خالی بندیه !
ضمنا "همه گزینه ها روی میزه "
فقط مردم رو سر کار گذاشتن ، هر دو طرف !

به این ****صهونیست بگو این شمائید که تمام قوانین بین المللی را زیر پا له کرده اید و مردم دنیا می دانند. تو جنایتکار جنگی جواب شهروندها را بده که برای جلوگیری از نقض قوانین بین المللی و کشتار میلیونی مردم مسلمان و برپایی ابوغریب روزانه جلوی پایگاه هوایی هواپیماهای بدون سرنشین در سیراکیوز تابلو به دست جنایت های شما را افشا می کنند و به زندان می روند.****

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما