خانه | خبر | اخبارایران

"ترویج همجنس‌گرايی و زنای با محارم" تخلفات جديد نشر چشمه

جمعه, 1391-04-02 20:52
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اين بار نشر چشمه را به ترويج ارتباط جنسی، همجنس‌گرايی و زنای با محارم متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس‌،‌ بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، روز گذشته، پنج‌شنبه یکم تیرماه گفت: "نشر چشمه، علاوه بر خیل تخلفات بسیار، از جمله ارائه اثری موهن درباره امام حسین (امام سوم شیعیان)، آثاری کاملأ مغایر با ضوابط چاپ و نشر کتاب از جمله، کتابی ترویج‌دهنده همجنس‌بازی یا کتاب دیگری، ترویج‌دهنده زنای با محارم و اثر دیگری سرشار از مراودات و ارتباط جنسی میان دختران و پسران را برای انتشار به اداره کتاب ارائه کرده بود."

وی به اثر دیگری از سوی نشر چشمه اشاره کرد و گفت: "ابتذال این کتاب به گونه‌‌ای بود که کارشناس کتاب یادشده از بررسی آن سرباز زده و گفته بود شرم دارم کتاب را بررسی کنم."

بهمن دری: ابتذال این کتاب به گونه‌‌ای بود که کارشناس کتاب یادشده از بررسی آن سرباز زده و گفته بود شرم دارم کتاب را بررسی کنم

دری، نشر چشمه را یکی از ناشران انگشت‌شماری دانست که از روی عمد و برخلاف قانون از اصلاح مسیر خود سرباز می‌زنند و باید با آن‌ها بر اساس قانون برخورد شود.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد افزود: "تا زمانی که خطایی از یک ناشر در حوزه نشر سر نزده و در بررسی‌ها کارنامه قابل قبولی دارد نیازی نمی‌بینیم صلاحیت ناشری را که دارای پروانه نشر است دوباره بررسی کنیم."

با این وجود، داريوش رضوانی، مشاور اجرايی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۲۸ خرداد سال جاری گفته بود: " بايد پرونده تمامی مسئولان انتشارات دارای استعلام باشد، از اين رو پس از استعلام، ممکن است دستگاه‌های مربوطه، برخی افراد را دارای صلاحيت ندانند."

دری در ادامه سخنان خود با طرح این پرسش که "این چه ادعایی است که چون ارشاد کتاب را می خواند ما به عنوان ناشر مسئولیتی نداریم؟"، گفت: "برخی می‌گویند کتاب چاپ نشده است، حال اگر به چنین آثاری اجازه چاپ داده می‌شد و مردم متدین و خوبمان به کتاب‌ها اعتراض می‌کردند چه کسی مسئولیت انتشار این کتاب‌ها را می‌پذیرفت؟ "

بهمن دری، روز ۱۸ خردادماه سال جاری در گفت‌وگو با روزنامه جام جم، دليل لغو مجوز نشر چشمه را ارائه نمايشنامه "روز حسين" نوشته محمد رحمانيان، کارگردان و نمايشنامه‌نويس ايرانی برای دريافت مجوز نشر عنوان کرده و گفته بود: "اين کتاب، سراسر ضد قيام کربلا و ضد حسين، بوده است."

وی با تأکيد بر اين‌که پروانه نشر چشمه لغو شده و اين انتشارتی نمی‌تواند کتاب جديدی را برای عرضه به ارشاد ارائه کند، گفته بود: "از نظر حقوقی وضعيت نشر چشمه به‌گونه‌ای است که مدير کل حقوقی وزارت ارشاد به بنده می‌گويد اين نشر بايد دو سال پيش بسته می‌شد و مسئوليت را بر عهده خود ما گذاشت و گفت هيچ مسئوليتی در اين زمينه بر عهده نمی‌گيرد."

حسن کيائيان، مدير نشر چشمه در واکنش به خبر لغو مجوز اين نشر و سخنان بهمن دری، در يادداشتی که در اختيار روزنامه جام جم قرار داد، "سوء تفاهم" پيش آمده از سوی معاون فرهنگی وزارت ارشاد را ناشی از عدم دريافت پيام نمايشنامه "روزحسين" و "مشکلات ساختاری" و "بضاعت ادبی بررسان" را اصلی‌ترين مشکلات مميزی در وزارت ارشاد دانست.

نشر چشمه، از سال‌های دهه ۱۳۸۰ خورشیدی همواره از آثار نویسندگان جوان و نوجو در زمینه ادبیات معاصر داستانی پشتیبانی کرده است.

بسیاری از کتاب‌های منتشر شده از سوی نشر چشمه در این زمینه جوایز ادبی معتبری را به دست آورده‌اند.

انتشارات چشمه کار خود را از سال ۱۳۶۴ و با انتشار کتاب‌های حوزه‌های هنری و ادبیات مانند داستان، شعر، نمایش‌نامه، فیلم‌نامه، سینما و تحقیقات ادبی آغاز کرد.

آثار نویسندگان و شاعرانی چون محمدرضا شفیعی کدکنی، فریدون مشیری، هوشنگ ابتهاج، محمود دولت‌آبادی، علی‌اشرف درویشیان، مهرداد بهار، ایرج افشار، احمدرضا احمدی و حمیدرضا صدر به این مؤسسه انتشاراتی سپرده‌ شده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

بی دلیل که از واژه همجنسبازی استفاده نمی کنید؟! آخر شما چه چیزی از همجنسگرائی می دانید که ترس از ترویج آن را دارید؟! اکثریت نسل جوان و مخاطبان نشر چشمه مانند شما فکر نمی کنند که می گویید: "حال اگر به چنین آثاری اجازه چاپ داده می‌شد و مردم متدین و خوبمان به کتاب‌ها اعتراض می‌کردند چه کسی مسئولیت انتشار این کتاب‌ها را می‌پذیرفت؟ "
یعنی بزرگانی مانند افلاطون، وایلد، مارکی دو ساد یا فوکو و... مروج همجنسگرائی یا زنای با محارم هستند و داستان های سکسی می نویسند؟! پس شما مثلاً همان افرادی هستید که فکر می کنند آثار نیچه باعث و بانی ظهور فاشیست شده است و می باشد!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما