خانه | خبر | اخبارایران

بازداشت يک فعال دانشجويی ديگر در ايران

چهارشنبه, 1391-03-24 12:40
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سياوش حاتم، از فعالان دانشجويی و دبير سابق انجمن اسلامی دانشجويان دانشگاه همدان، در تهران بازداشت شد.

به گزارش تارنمای دانشجونيوز، اين فعال دانشجويی صبح روز گذشته، سه‌شنبه ۲۳ خردادماه با مراجعه نيروهای امنيتی به منزل پدری‌اش بازداشت شده است.

سياوش حاتم، دانشجوی رشته مهندسی برق دانشگاه شهيد بهشتی تهران، دبير سابق انجمن اسلامی دانشجويان دانشگاه همدان و همچنين عضو شورای عمومی دفتر تحکيم وحدت بوده است.

کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران ضمن تأييد خبر بازداشت سیاوش حاتم، نوشته است اين فعال دانشجویی توسط چهار مأمور امنیتی بازداشت و به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

به گزارش اين کمپين، او برای گذراندن حکم یک سال، چهار ماه حبس‌ و ۷۴ ضربه شلاق به زندان برده شد.

بنا به اين گزارش، سياوش حاتم در مورد پرونده‌ای که منجر به صدور حکم یک سال زندان از یک سال و چهار ماه حکم ابلاغی ‌شده است اطلاعی نداشته و دادگاه در حالی اين حکم را صادر کرده که او و وکیلش فرصتی برای دفاع از خود نداشته‌اند.

سياوش حاتم در حالی به زندان اوين منتقل شده که تاکنون هيچ حکم تجديدنظری دريافت نکرده است و از پرونده‌ای که منجر به حکم يک سال بيشتر زندان گرديده نيز اطلاعی ندارد

اين حکم توسط دو شعبه ۲۶ و ۲۸ دادگاه انقلاب تهران صادر شده در حالی که گفته می‌شود وی تاکنون هيچ حکم تجديدنظری دريافت نکرده است.‏

تارنمای ملی - مذهبی نيز گزارش داده است، مأموران هنگام بازداشت گفته‌اند وی به بند ۳۵۰ زندان اوين منتقل خواهد شد.

سياوش حاتم تاکنون هيچ تماسی با خانواده‌اش نگرفته است.

محمود حاتم، پدر این فعال دانشجویی روز گذشته با اظهار این‌که بارها مأموران امنیتی به منزلشان می‌رفتند و با فرزندش صحبت می‌کردند به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: "چندین بار مأموران به منزل ما آمده بودند و با سیاوش حرف زده بودند، این‌که چه می‌گفتند من خبر ندارم، فقط می‌دانم که می‌خواستند سیاوش هیچ فعالیتی نداشته باشد. امروز صبح هم که آمدند فکر کردیم مثل بارهای قبل کمی صحبت می‌کنند و می‌روند اما این بار حکم جلب سیاوش را داشتند و او را با خود بردند."

محمود حاتم با بيان اين‌که نسبت به اين حکم معترض است و تصميم به شکايت دارد، گفت: "به ما می‌گفتند که او به اتهام شرکت در تجمعات غير قانونی متهم است اما او اصلأ در هيچ کدام از تجمعات بازداشت نشده بود، بازداشت او در منزل بوده و يا در دانشگاه. کدام تجمع؟"

سیاوش حاتم ۲۵ خردادماه سال ۱۳۸۸، پس از برگزاری دهمين دوره انتخابات بحث‌برانگيز رياست جمهوری در ايران بازداشت و یک ماه پس از حبس با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

اين فعال دانشجويی چندی بعد به درخواست مأموران امنیتی از دانشگاه بوعلی همدان به دانشگاه شهید بهشتی منتقل شد که در آذرماه سال ۱۳۸۹ نیز در جلسه رسمی امتحان در دانشگاه شهید بهشتی توسط مأموران وزارت اطلاعات پيش از شروع امتحان بازداشت گرديد.

او به اتهام "شرکت در تجمعات غیرقانونی و تبلیغ علیه نظام" به یک سال و چهار ماه حبس محکوم شد.

در روزهای اخير برخی ديگر از فعالان دانشجويی نيز با صدور احکام قضايی مواجه شده و به نهادهای امنيتی احضار شده‌اند.

اميد رضايی، فعال دانشجويی دانشگاه گيلان، بيژن صباغ، فعال دانشجويی چپ و محروم از تحصيل دانشگاه مازندران و واحد خلوصی، دانشجوی محروم از تحصيل بهايی از جمله اين دانشجويان هستند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما