خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

پیش به سوی اسکار ۲۰۱۳

دوشنبه, 1391-11-30 10:26
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
مجتبا یوسفی‌پور

مجتبا یوسفی‌پور - بعد از ظهر یکشنبه ۲۴ فوریه ۲۰۱۳ اعضای آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا برگزیدگان سینمایی سال ۲۰۱۲ را معرفی خواهند کرد.

به همین مناسبت نگاهی داریم به نامزدهای امسال و احتمال برنده شدن آن‌ها در هشتادوپنجمین دوره برگزاری جوایز اسکار.

 

مراسم امسال در سالن «دالبی تیا‌تر» در هالیوود لس‌آنجلس برگزار می‌شود. امسال ست مک‌فارلین، فیلمنامه‌نویس و بازیگر آمریکایی برای نخستین‌بار این مراسم را اجرا می‌کند. کریگ زدن و نیل میرن، دو تهیه‌کننده‌ای که در بسیاری از پروژه‌ها مانند فیلم موزیکال «شیکاگو» با یکدیگر همکاری کرده‌اند تهیه‌کنندگی مراسم امسال را بر عهده دارند، به گفته آن‌ها مراسم امسال با نگاهی به پنجاه‌سالگی مجموعه فیلم‌های «جیمز باند» برگزار می‌شود. در بخشی از مراسم قرار است ادل آهنگ خود برای فیلم «اسکای‌فال» را اجرا کند.

 

در این دوره فیلم «لینکلن» ساخته استیون اسپیلبرگ با نامزدی در ۱۲ رشته پیشتاز است. «زندگی پی» ساخته آنگ لی با نامزدی در ۱۱ رشته در رتبه دوم قرار دارد و «بینوایان» ساخته تام هوپر و «کتاب بارقه امید» ساخته دیوید اُ راسل با نامزدی در هشت رشته و «آرگو» ساخته بن افلک با نامزدی در هفت رشته در رده‌های بعد قرار دارند. از نکات جالب مراسم امسال نامزدی فیلم غیر انگلیسی‌زبان «عشق» ساخته میشائیل هانکه در پنج رشته است. معمولاً در اسکار فیلم‌های غیر انگلیسی‌زبان کمتر به نامزدی در بخش‌های اصلی راه پیدا می‌کنند.

 

اما نامزدهای امسال:

 

بهترین فیلم

 

۹ فیلمی که امسال برای بردن اسکار بهترین فیلم سال رقابت می‌کنند عبارتند از:

 

 ●پیش‌پرده فیلم آرگو، ساخته بن افلک

این فیلم در اسکار ۲۰۱۳ بخت خودش را در هفت رشته می‌آزماید.

 

«آرگو»: در هفت رشته بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین موسیقی، بهترین تدوین صدا، بهترین ترکیب صدا و بهترین تدوین نامزد است. «آرگو» به داستان واقعی فرار پنج کارمند سفارت آمریکا در جریان حمله به این سفارت در تهران در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ خورشیدی پرداخته و از فیلم‌هایی است که برای مخاطبان ایرانی نیاز چندانی به معرفی ندارد. این فیلم امسال در جوایز گلدن گلوب از رقبایش پیشی گرفت و جایزه بهترین فیلم درام و بهترین کارگردانی را از آن خود کرد. اگرچه «آرگو» در بخش کارگردانی نامزد نشده است، اما با این‌حال با توجه به موفقیت‌های قبلی‌اش برخی امید دارند بتواند جایزه این بخش را از آن خود کند.

 

«بینوایان»: در هشت رشته بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین طراحی لباس، بهترین طراحی صحنه، بهترین گریم، بهترین موزیک و بهترین ترکیب صدا نامزد شده است. «بینوایان» نسخه موزیکال کتاب معروف ویکتور هوگو، نویسنده فرانسوی است که بر اساس نمایش موزیکال موفقی به همین نام توسط تام هوپر، کارگردان انگلیسی که دو سال قبل با فیلم «سخنرانی پادشاه» موفق به بردن جوایز اصلی اسکار شد ساخته شده است. این فیلم امسال جوایز گلدن گلوب بهترین فیلم کمدی یا موزیکال، بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین بازیگر نقش مکمل زن را به‌دست آورد و نامزد ۹ جایزه بفتا نیز شده است.
 

«جانگوی رهاشده»: در پنج رشته بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین فیلمبرداری و بهترین تدوین صدا نامزد است. فیلم یک وسترن حادثه‌ای است و داستانش هم درباره یک برده سیاه‌پوست است که در جست‌وجوی زنش است. این فیلم امسال جوایز گلدن‌گلوب در دو رشته بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از آن خود کرد و در پنج رشته نیز نامزد جوایز بفتا است.

 

«جانوران سرزمین جنوبی»: از شگفتی‌های اسکار امسال حضور این فیلم مستقل و کم‌هزینه در میان نامزدهای رشته‌های اصلی است. فیلم در چهار رشته بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین بازیگر نقش اول زن نامزد شده است. این فیلم نخستین‌بار سال گذشته در جشنواره فیلم ساندنس به نمایش درآمد و مورد استقبال قرار گرفت و جایزه ویژه هیأت داوران و جایزه بهترین فیلمبرداری این جشنواره را به‌دست آورد. «جانوران سرزمین جنوبی» که تنها با بودجه‌ای حدود دو میلیون دلار ساخته شده، داستانی فانتزی را دستمایه قرار داده است. داستان در جنوب لوئیزیانا اتفاق می‌افتد. با بالا آمدن سطح آب و امواج، هوشپاپی، یک دختربچه پنج ساله و پدر بیمارش برای حفظ زندگی و آینده خود تلاش می‌کنند و با ساختن سدی در جلوی خانه، سعی دارند از نفوذ آب به خانه‌شان جلوگیری کنند.

 

●پیش‌پرده

«سی دقیقه پس از نیمه‌شب»

ساخته کا‌ترین بیگلو

نامزد پنج جایزه اسکار

«زندگی پی»: این تازه‌ترین ساخته آنگ لی در ۱۱ رشته بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین، بهترین موسیقی، بهترین آواز، بهترین طراحی صحنه، بهترین تدوین صدا، بهترین ترکیب صدا و بهترین جلوه‌های ویژه نامزد است. فیلم بر اساس رمان موفقی به همین نام نوشته یان مارتل ساخته شده و داستان یک پسر نوجوان هندی است که در میانه سفر به کانادا کشتیشان دچار طوفان شده و به همراه خانواده‌اش غرق می‌شود و او خود را در یک قایق نجات می‌یابد در حالی که همراهانش یک گورخر زخمی، یک اورانگوتان، یک کفتار و یک ببر بنگال هستند.

 

«سی دقیقه پس از نیمه‌شب»: نامزد پنج جایزه اسکار در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین تدوین و بهترین تدوین صدا است. کاترین بیگلو در این تازه‌ترین ساخته‌اش به سراغ یک دهه تلاش سازمان سیا برای یافتن و کشتن بن‌لادن، رهبر سابق گروه القاعده رفته است. این فیلم مورد توجه منتقدان قرار گرفته است و جوایز بهترین فیلم و یا کارگردانی حلقه منتقدان بوستون، لاس‌وگاس، لس‌آنجلس، نیویورک و واشنگتن را به‌دست آورده است. «سی دقیقه پس از نیمه‌شب»  در پنج رشته نیز نامزد جایزه بفتا شده است.

 

«عشق»: این فیلم اتریشی امسال در پنج رشته بهترین فیلم، بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر نقش اول زن نامزد جایزه اسکار است. فیلم پیش از این جوایز معتبری چون نخل طلا جشنواره فیلم کن و گلدن گلوب بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان را برده و نامزد چهار جایزه بفتا نیز شده است. میشائیل هانکه، فیلمساز اتریشی در این آخرین ساخته‌اش عشق یک زن و مرد سالخورده به یکدیگر را دستمایه قرار داده است. «ژرژ» و «آن» زوجی ۸۰ ساله و بازنشسته هستند. آن‌ها معلم موسیقی بوده‌اند و دخترشان، ایوا نیز موسیقیدانی‌ست که در خارج از کشور زندگی می‌کند. «آن» سکته می‌کند و بیماری و از کارافتادگی او، عشق این زوج سالخورده را در معرض آزمونی تازه قرار می‌دهد. پیش از این در سال ۲۰۰۰ فیلم «ببر خیزان، اژدهای پنهان» نیز موفق شده بود در دو بخش بهترین فیلم سال و بهترین فیلم خارجی نامزد شود.

 

«کتاب بارقه امید»: در هشت رشته بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین تدوین، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین بازیگر نقش مکمل زن نامزد شده است.  فیلم بر اساس رمانی به همین نام نوشته ماتیو کوئیک ساخته شده است و موضوع آن دشواری‌های مردی‌ست که بعد از یک بحران روانی تلاش می‌کند با همسرش ارتباط برقرار کند و زندگی‌اش را از نو سامان بدهد. این فیلم اولین فیلمی است که در سه دهه گذشته موفق شده است در چهار بخش بازیگری اسکار نامزد شود.

 

●پیش‌پرده فیلم «لینکلن»

ساخته استیون اسپیلبرگ

احتمالاً اسکار بهترین فیلم را به دست خواهد آورد

 

«لینکلن»: آخرین فیلم این بخش، تازه‌ترین ساخته استیون اسپیلبرگ است که در ۱۲ رشته بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه اقتباسی، بازیگر نقش اول مرد، بازیگر نقش مکمل مرد، بازیگر نقش مکمل زن، تدوین، فیلمبرداری، طراحی صحنه، طراحی لباس، موسیقی و ترکیب صدا نامزد شده است.  «لینکلن» داستان ماه‌های آخر رئیس‌جمهوری آبراهام لینکلن، رئیس‌جمهور سرشناس و خوش‌نام آمریکایی و تلاش او برای لغو قانون برده‌داری و همچنین مشکلاتش به خاطر درگیری در جنگ داخلی است.

 

اما پیش‌بینی این بخش: گمان نمی‌رود اعضای آکادمی اشتباه داوران گلدن گلوب را تکرار کنند، برای همین می‌توان گفت «لینکلن» رقیب تقریباً بلامنازع این بخش است. اما با این حال اگر قرار باشد در این بخش شاهد یک شگفتی باشیم می‌توان حدس زد فیلم‌هایی چون «زندگی پی»، «کتاب بارقه امید» و یا شاید «عشق» به عنوان دیگر رقیبان اصلی این بخش به‌شمار آیند. البته یک نکته را نیز باید در نظر داشت، «آرگو» امسال علاوه بر بردن جایزه گلدن گلوب، جایزه بهترین فیلم اتحادیه تهیه‌کنندگان را نیز به دست آورده است. در بیشتر موارد فیلم‌هایی که موفق به بردن این جایزه شده‌اند در اسکار نیز به موفقیت‌هایی دست یافته‌اند.

 

بهترین کارگردانی

 

میشائیل هانکه (عشق)، بن زیتلین (جانوران سرزمین جنوبی)، استیون اسپیلبرگ (لینکلن)، آنگ لی (زندگی پی) و دیوید اُ راسل (کتاب بارقه امید) نامزدهای این بخش هستند. به جز بن زیتلین، فیلمساز جوان آمریکایی که با این اولین فیلم بلند خود نامزد دو جایزه اسکار شده و تا همین‌جا موفقیت بسیاری به‌دست آورده، دیگر رقبای این بخش همه از مدعیان هستند. با این حال رقابت اصلی بین اسپیلبرگ و آنگ لی است و به احتمال زیاد در نهایت اسپیلبرگ پیروز این میدان خواهد بود و در چهاردهمین نامزدی خود برای این جایزه، آن را برای سومین‌بار به خانه خواهد برد.

 

بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی

 

 بخت‌های اسکار ۲۰۱۳ در برنامه «اکران»، رادیو زمانه

 

«لینکلن» ساخته استیون اسپیلبرگ در ۱۲ رشته
●زندگی پی، ساخته آن لی در ۱۱ رشته
●بینوایان، ساخته تام هوپر در هشت رشته
●آرگو ساخته بن افلک، در هفت رشته
●«کتاب بارقه امید» ساخته دیوید اُ راسل در هشت رشته
●«سی دقیقه پس از نیمه‌شب» ساخته کاترین بیگلو در پنج رشته
●جانگوی رها‌شده، ساخته کوئنتین تارانتاینو در پنج رشته
●عشق ساخته میشائیل هانکه در پنج رشته
●جانوران سرزمین جنوبی ساخته بن زیتلین در چهار رشته

 

کوئنتین تارانتینو (جانگوی رهاشده)، میشائیل هانکه (عشق)، جان گیتینس (پرواز)، وس اندرسون و رومان کاپولا (قلمرو طلوع ماه) و مارک بول (سی دقیقه پس از نیمه‌شب) نامزدهای این بخش هستند. با نگاهی به فیلم‌های این بخش شاید بتوان گفت «جانگوی رهاشده» یکی از آخرین گزینه‌ها برای بردن این جایزه است اما معمولاً اعضای آکادمی مانند داوران گلدن گلوب شیوه فیلمنامه‌نویسی تارانتینو را دوست دارند، برای همین اگر او این جایزه را ببرد نباید زیاد تعجب کرد. اما شاید اگر اعضای آکادمی نخواهند سلیقه‌ای انتخاب کنند، آن وقت می‌توان امید داشت که میشائیل هانکه و یا مارک بول این جایزه را از آن خود کنند. تارانتینو و بول هر دو پیش از این اسکار بهترین فیلمنامه را برده‌اند و میشائیل هانکه برای اولین‌بار است که نامزد این بخش شده است. البته از آنجا که اعضای آکادمی می‌دانند او بی شک اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان را می‌برد، احتمال اینکه جایزه این بخش را به او ندهند افزایش می‌یابد.
 

بهترین فیلمنامه اقتباسی

 

یک رقابت سخت میان دیوید مگی (زندگی پیی)، کریس تریو (آرگو)، تونی کوشنر (لینکلن)، دیوید اُ راسل (کتاب بارقه امید) و لوسی آلیبار و بن زیتلین (جانوران سرزمین جنوبی) در این بخش وجود دارد اما رقابت اصلی میان کوشنر و اُ راسل است و به نظر می‌آید کوشنر برای فیلم «لینکلن» اسکار این بخش را ببرد.

 

بهترین بازیگر نقش اول مرد

 

برادلی کوپر (کتاب بارقه امید)، دنیل دی‌لوئیس (لینکلن)، یواکین فونیکس (مرشد)، دنزل واشنگتن (پرواز) و هیو جکمن (بینوایان) پنج نامزد امسال اسکار بهترین بازیگری مرد هستند. کوپر و جکمن برای اولین‌بار است که نامزد این جایزه شده‌اند. یواکین فونیکس نیز سومین‌بار است که نامزد می‌شود. از نامزدهای این بخش دی‌لوئیس و واشنگتن هر کدام پیشتر دو بار موفق به بردن این جایزه شده‌اند. اگرچه فونیکس امسال با بازی در فیلم «مرشد» یکی از بهترین بازی‌های خود را ارائه داده است و رقیبی جدی محسوب می‌شود، اما با این حال پیش‌بینی برنده امسال زیاد سخت نیست: دانیل دی‌لوئیس برای فیلم «لینکلن». او امسال گلدن گلوب بهترین بازیگری را نیز به خاطر این نقش به‌دست آورده و هر انتخاب دیگری بی‌شک از شگفتی‌های اسکار امسال خواهد بود.
(ن. ک معرفی فیلم «پرواز» در برنامه «اکران)

 

بهترین بازیگر نقش اول زن

 

یکی از جالب‌ترین بخش‌های امسال که رکوردهای اسکار را تغییر داده است؛ از یک بازیگر ۹ ساله تا بازیگری ۸۶ ساله در این بخش رقابت می‌کنند. جسیکا چستین (سی دقیقه پس از نیمه‌شب)، جنیفر لارنس (کتاب بارقه امید)، امانوئل ریوا (عشق)، کوونژانه والیس (جانوران سرزمین جنوبی) و ناومی واتس (غیرممکن) نامزدهای این بخش هستند. اگرچه از جسیکا چستین، بازیگری که امسال گلدن گلوب این بخش را از آن خود کرد و جنیفر لارنس، بازیگری که علاوه بر بردن جایزه گلدن گلوب، جایزه بهترین بازیگر زن سال انجمن بازیگران آمریکا را برده است به عنوان گزینه‌های اصلی نام می‌برند، اما اگر امانوئل ریوا این جایزه را برد زیاد تعجب نکنید. ریوا با ۸۵ سال سن مسن‌ترین و والیس با تنها ۹ سال سن کم‌سن‌ترین بازیگرانی هستند که تاکنون نامزد اسکار شده‌اند. جنیفر لارنس ۲۲ ساله نیز جوان‌ترین بازیگری است که تاکنون دو بار نامزد اسکار شده است.

 

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

 

 

●«قلمرو طلوع ماه»

ساخته وس اندرسون

کاندید بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی

 

لینک: معرفی این فیلم در برنامه

«اکران»

 

شاید بتوان این بخش را سخت‌ترین بخش جوایز امسال نامید. رابرت دونیرو (کتاب بارقه امید)، آلن آرکین (آرگو)، کریستف والتز (جانگوی رهاشده)، تامی لی‌جونز (لینکلن) و فیلیپ سیمور هافمن (مرشد)، پنج نامزد این بخش هستند که همه آنها پیش از این موفق به بردن این جایزه شده‌اند و این اولین‌بار در تاریخ جایزه اسکار است که پنج بازیگر که پیشتر برنده این جایزه شده‌اند در این بخش نامزد می‌شوند. از سویی امسال اعضای آکادمی فیلم «کتاب بارقه امید» را بسیار پسندیده‌اند و این بخت دونیرو برای بردن جایزه را افزایش می‌دهد، از سوی دیگر کریستف والتز امسال جوایز معتبری چون گلدن گلوب را به دست آورده و بالطبع رقیبی جدی است. با این حال می‌توان به ترتیب از لی‌جونز، والتز و سیمور هافمن به عنوان بخت‌های این بخش نام برد، به‌ویژه که لی‌جونز امسال جایزه انجمن بازیگران آمریکا در همین بخش را نیز برده است.

 

بهترین بازیگر نقش مکمل زن

 

اگر کسی غیر از آن هاتاوی برای فیلم «بینوایان» جایزه این بخش را برد آن را به حساب شگفتی‌های اسکار امسال بگذارید. او امسال برای این نقش جایزه گلدن گلوب را از آن خود کرد و نامزد بفتا نیز شده است. امی آدامز برای فیلم «مرشد»، سالی فیلد برای «لینکلن»، جکی ویویر برای «کتاب بارقه امید» و هلن هانت برای «جلسات» دیگر نامزدهای این بخش هستند.

 

بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان

 

اسکار این بخش تعلق می‌گیرد به «عشق» ساخته میشائیل هانکه.
اگرچه دیگر فیلم‌های این بخش نیز قابلیت مطرح شدن را دارند، اما گمان نمی‌رود بتوانند از رقیبی چون «عشق» پیشی بگیرند. «کون-تیکی» از نروژ، «نه» از شیلی، «جادوگر جنگ» از کانادا و «یک ارتباط سلطنتی» از دانمارک دیگر نامزدهای این بخش هستند.

 

بهترین فیلم انیمیشن

 

اگرچه تیم برتون با انیمیشن «فرانکن وینی» نتوانست جایزه گلدن گلوب را به دست آورد و آن را به انیمیشن «شجاع» واگذار کرد، اما می‌توان امید داشت در اسکار پیروز باشد و بر رقبای خود پیشی بگیرد.

«شجاع» محصول مشترک کمپانی‌های «والت دیزنی» و «پیکسار»، «خرابش کن رالف» محصول کمپانی «والت‌دیزنی»، «پارانورمن» محصول کمپانی «لایکا» و «دزدان دریایی! گروه نامناسب» محصول کمپانی‌های «آردمن انیمیشن» و «سونی» دیگر نامزدهای این بخش هستند.

 

بهترین فیلمبرداری

 

سیموس مک‌گاروی با فیلم «آناکارنینا» و کلودیو میراندا با فیلم «زندگی پی» برای دومین‌بار، رابرت ریچاردسون برنده سه جایزه اسکار با «جانگوی رهاشده» برای هشتمین‌بار، یانوش کامینسکی فیلمبرداری برنده دو جایزه اسکار با فیلم «لینکلن» برای ششمین‌بار و بالاخره راجر دیکینز با فیلم «اسکای‌فال» برای دهمین‌بار نامزدی برای اسکار بهترین فیلمبرداری را تجربه می‌کنند. رقابت در این بخش بسیار نزدیک است و بالطبع پیش‌بینی آن سخت، اما فیلمبرداری سه‌بعدی کلودیو میراندا در فیلم «زندگی پی» تا اینجا بسیار مورد توجه قرار گرفته و او از بخت بیشتری برای بردن این جایزه برخوردار است.

 

بهترین تدوین

 

●«مرشد» ساخته پل توماس اندرسون

فیلیپ سیمور هافمن

برای بازی در این فیلم

بخت به دست آوردن

اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

را دارد

 

لینک: معرفی این فیلم

در برنامه «اکران»

ویلیام گلدنبرگ (آرگو)، مایکل کان (لینکلن)، تیم اسکوایرز (زندگی پای)، دایلن تیچنور و ویلیام گولدنبرگ (سی دقیقه پس از نیمه‌شب) و جی کسیدی و کریسپین استراترز (کتاب بارقه امید) نامزدهای این بخش هستند. گلدنبرگ برای دو فیلم نامزد است و به احتمال زیاد یکی از برندگان امسال خواهد بود چرا که «سی دقیقه پس از نیمه‌شب» و «آرگو» هر دو از فیلم‌هایی هستند که امید می‌رود یکی از آنها جایزه این بخش را از آن خود کند.

 

بهترین طراحی لباس

 

«آنا کارنینا»، «بینوایان»، «لینکلن»، «آینه، آینه» و «سفید برفی و شکارچی» پنج نامزد این بخش هستند. رقابت اصلی میان سه فیلم اول است و بخت «آنا کارنینا» و «بینوایان» برای بردن این جایزه بیش از دیگر فیلم‌هاست.
 

بهترین طراحی صحنه

 

نامزدهای این بخش عبارتند از: «آنا کارنینا»، «هابیت: یک سفر غیرمنتظره»، «بینوایان»، «زندگی پای» و «لینکلن». فیلم «هابیت» تازه‌ترین ساخته پیتر جکسون اگرچه در بخش‌های اصلی نتوانسته جایی در میان نامزدها بیابد، اما امید دارد که در این بخش بتواند بر رقبای خود پیشی بگیرد، هرچند دیگر فیلم‌های این بخش نیز همه رقبایی جدی محسوب می‌شوند و پیش‌بینی برنده نهایی چندان آسان نیست.

 

بهترین موسیقی

 

«اسکای‌فال»، «آرگو»، «زندگی پای»، «لینکلن» و «آنا کارنینا» پنج فیلمی هستند که برای بردن اسکار این بخش رقابت می‌کنند. «زندگی پای» پیشتر موفق شده در جوایز گلدن گلوب بر رقبای خود پیروز شود و اینجا نیز بیشترین بخت را برای بردن این جایزه دارد.

 

بهترین آواز

 

●«پرومته» ساخته ریدلی اسکات

«زندگی پی»، «هابیت: یک سفر غیرمنتظره»، «مارول انتقامجو»، «پرومته» و «سفیدبرفی و شکارچی» برای به دست آوردن اسکار بهترین جلوه‌های ویژه با هم رقابت می‌کنند.

 

لینک: معرفی این فیلم

در برنامه «اکران»

 

«بینوایان»، «اسکای‌فال»، زندگی پای»، «تد» و «به دنبال یخ» نامزدهای این بخش هستند. ادل، خواننده انگلیسی که امسال برای فیلم «اسکای‌فال» جایزه گلدن گلوب این بخش را از آن خود کرد جدی‌ترین رقیب برای اسکار امسال محسوب می‌شود، جدا از همه اینها بالاخره در پنجاه‌سالگی مجموعه فیلم‌های جیمزباند نمی‌توان آخرین فیلم از این سری را دست خالی گذاشت.

 

تدوین صدا

 

پنج فیلم «زندگی پی»، «اسکای فال»، «سی دقیقه پس از نیمه‌شب»، «آرگو» و «جانگوی رهاشده» نامزدهای اسکار بهترین تدوین صدا هستند و می‌شود گفت به همین ترتیب نیز بخت بردن جایزه را دارند.

 

ترکیب صدا

 

«آرگو»، «بینوایان»، «لینکلن»، «اسکای‌فال» و «زندگی پی» نامزدهای این بخش هستند. انتخاب در این بخش بسیار سخت است اما با این‌حال می‌شود به «زندگی پای» و «اسکای‌فال» برای بردن این جایزه امید بست.

 

جلوه‌های ویژه تصویری

 

«زندگی پی»، «هابیت: یک سفر غیرمنتظره»، «مارول انتقامجو»، «پرومته» و «سفیدبرفی و شکارچی» فیلم‌هایی هستند که برای به دست آوردن اسکار بهترین جلوه‌های ویژه رقابت می‌کنند. در این بخش رقابت اصلی میان «زندگی پای» و «هابیت» است و بعد از این دو، فیلم «پرومته» ساخته ریدلی اسکات که ترکیبی از جلوه‌های ویژه کامپیوتری و جلوه‌های ویژه ایجاد شده در سر صحنه را استفاده کرده است رقبای اصلی این بخش هستند.

 

گریم و آرایش مو

 

سه فیلم «هیچکاک»، «هابیت: یک سفر غیرمنتظره» و «بینوایان» نامزدهای این بخش هستند. با توجه به حجم بالای کار می‌توان حدس زد «هابیت: یک سفر غیرمنتظره» از بخت بیشتری برای بردن این جایزه برخوردار است.

 

بهترین مستند بلند

 

«پنج دوربین شکسته» با موضوع مقاومت مردم فلسطین در برابر شهرک‌سازی در اسرائیل ساخته عماد برنت و گای دیویدی، «دژبانان» ساخته درور موره با موضوع گفتگو با روسای «شین بت»، سازمان امنیت اسرائیل، «چگونه با یک مرض زندگی باید کرد» ساخته دیوید فرانس با موضوع ایدز و تلاش یک گروه درمانی در ارتباط با این بیماری، «جنگ نامرئی» ساخته کربی دیک با موضوع آزار جنسی و تجاوز به سربازان در ارتش آمریکا و «در جستجوی شوگرمن» ساخته مالیک بنجلولی با موضوع جستجو برای یافتن یک خواننده مرموز راک در دهه هفتاد پنج نامزد این بخش هستند. شاید بتوان گفت رقابت اصلی در این بخش میان دو فیلم «در جستجوی شوگرمن» و «پنج دوربین شکسته» است.

 

فیلم‌های «اسد»، «پسران بزکشی»، «ساعت منع عبور و مرور»، «مرگ یک سایه» و «هنری» نیز در بخش بهترین فیلم کوتاه زنده، «آدام و سگ»، «سر روی پاشنه»، «کاکامول تازه»، «مگی سیمپسون در طولانی‌ترین روز در مهدکودک» و «مرد کاغذی» نامزدهای بخش بهترین انیمیشن کوتاه و پنج فیلم «بیگناه»، «نقطه شاهان»، «دوشنبه‌ها در راسین»، «قلب گشوده» و «رستگاری» نامزدهای بخش مستند کوتاه هستند.

 

مراسم اهدای جوایز روز یکشنبه ۲۴ فوریه ساعت ۷ بعدازظهر به وقت لس‌آنجلس در آمریکا برگزار می‌شود و به شکل زنده از شبکه «ای‌بی‌سی» پخش می‌گردد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما