خانه | خبر | اخبارایران

حذف شش واحد از نظريه‌های فمينيستی مطالعات زنان در دانشگاه تهران

سه شنبه, 1391-03-23 19:11
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مدير گروه سابق مطالعات زنان دانشگاه تهران، از حذف شش واحد از نظريه‌های فمينيستی در رشته مطالعات زنان دانشگاه تهران خبر داد.

ژاله شادی‌طلب، جامعه‌شناس و مدير گروه سابق مطالعات زنان دانشگاه تهران امروز سه‌شنبه ۲۳ خردادماه در گفت‌وگو با روزنامه شرق ضمن تأکيد بر لزوم آشنايی دانشجويان رشته مطالعات زن با نظريه‌های فمينيستی معاصر در کنار تاريخ اديان، اساطير و هنر، گفت: "اگر رويکرد ما مبتنی بر نقد نظريه‌های فمينيستی باشد، نخست بايد محورهای آن در مطالعات زنان تدريس شود."

مدير گروه سابق مطالعات زنان دانشگاه تهران گفت: "اگر بخواهيم، به هر شکل، قرائتی اسلامی از زن ارائه کنيم بايد دست‌کم خودمان گفتمانی داشته باشيم. بنابراين مشکلات زنان برای جامعه ما از صرف مشکل به مسئله ارتقا يافته و قابل حذف نيستند."

وی با بيان اين‌که موضوع به‌کارگيری فارغ‌التحصيلان مطالعات زنان در قوه ‌قضائيه به فراموشی سپرده شده است، افزود: "هم‌اکنون، بسياری از فارغ‌التحصيلان اين رشته در حوزه‌های غيرمرتبط مشغول به کار شده‌اند."

به گفته ژاله شادی‌طلب، سهيلا صادقی فسايی، رئيس مرکز مطالعات زنان و عضو هيئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، در همان روزهای نخست رياست بر گروه مطالعات زنان با ادامه فعاليت اين رشته مخالفت کرد و اين رشته را رشته‌ای غربی دانست

به گفته اين جامعه‌شناس، "اگرچه رشته مطالعات زنان به رشته مطالعات زن در اسلام تغيير نام داده شده اما تا وقتی که ماهيت پرسشگرانه آن وجود داشته باشد اين رشته در ايران، کارآيی خواهد داشت."

وی با اشاره به اين‌که عنوان رشته يادشده (مطالعات زنان) در زمان اصلاحات با عنوان "مطالعات زن در اسلام" بود، افزود: "اگرچه در آن زمان شيوه‌های تدريس اين رشته در دانشکده‌های مختلف، متفاوت بود اما نسلی تربيت شدند که اگر از توان آن‌ها در قوه‌ قضائيه و ديگر نهادهای وابسته استفاده می‌شد، بر سياست‌گذاری‌های حوزه زنان در ايران، تأثير شگرفی داشتند."

شادی‌طلب، با بيان اين که سهيلا صادقی فسايی، رئيس مرکز مطالعات زنان و عضو هيئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، در همان روزهای نخست رياست بر گروه مطالعات زنان با ادامه فعاليت رشته مطالعات زنان در اين دانشگاه مخالفت کرد، گفت: "صادقی، مطالعات زنان را رشته‌ای غربی می‌دانست که به ما تزريق شده از اين رو مطالعات زنان در دانشگاه تهران، به زير‌مجموعه‌ای از دانشکده علوم اجتماعی در آمد."

مدير گروه سابق مطالعات زنان دانشگاه تهران ادامه داد: "همين که امروز با وجود مخالفت‌ها، اين رشته هنوز در ايران دانشجو می‌پذيرد به از حذف آن است."

در روز سوم خردادماه جاری اعلام شد که برپايه مصوبه پنجاهمين جلسه شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، رشته مطالعات زنان در دانشگاه‌های ايران به رشته "حقوق زن در اسلام" تبديل می‌شود.

سال گذشته، حجت‌الاسلام صدرالدين شريعتی، رئيس دانشگاه علامه طباطبايی بازنگری در رشته "مطالعات زنان" را به دانشگاه تربيت مدرس تهران واگذار کرد.

به گزارش تارنمای دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربيت مدرس، "دفاع از اسلام در برابر پرسش‌ها و شبهات مطرح درباره زن و خانواده با استناد به منابع دينی و علوم روز"، از اهداف ايجاد رشته "حقوق زن در اسلام" اعلام شده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

خیلی جالب است رشته "حقوق زن در اسلام" مانند آن است که رشته "کچل های مو دار" داشته باشیم. زنان در اسلام حقوقی ندارند که رشته نیاز داشته باشند. از نظر اسلام وظیفه زنان سیر کردن شکم و زیر شکم مردان و زاییدن و روفت و روب منزل است که این هم نیاز به مطالعه ندارد.

زنده باد هر کس که آن کامنت اول را نوشته:«خیلی جالب است رشته "حقوق زن در اسلام" مانند آن است که رشته "کچل های مو دار" داشته باشیم.»

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما