خانه | خبر | اخبارایران

فعالان ملی- مذهبی: انتظار نداشتيم خاتمی در انتخابات شرکت کند

چهارشنبه, 1390-12-24 11:24
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

۳۱ تن از فعالان ملی مذهبی برون‌مرزی، با انتشار بيانيه‌ای، هم شرکت محمد خاتمی در انتخابات مجلس نهم و هم برخی موضع‌گيری‌های تند نسبت به رئيس جمهور پيشين ايران را مورد انتقاد قرار دادند.

به گزارش زمانه، پس از شرکت محمد خاتمی، رئيس جمهور پيشين ايران در انتخابات مجلس نهم که گروهی از اصلاح‌طلبان را غافلگير کرد؛ اکنون جمعی از فعالان ملی مذهبی خارج از ايران بيانيه‌ای در اين رابطه منتشر کرده‌اند.

اين بيانيه با "نمايشی و فرمايشی" خواندن انتخابات مجلس، شرکت خاتمی در اين انتخابات را رخدادی "غير منتظره" عنوان کرده است.

فعالان ملی مذهبی گفته‌اند رئيس جمهور دوران موسوم به اصلاحات در ايران "برخلاف مواضع و مواعد گذشته" خود عمل نموده است.

آن‌ها نوشته‌اند: "پرواضح است که عمومأ از تعيين شرط‌های ايشان برای شرکت در انتخابات و سکوت تأييدآميزشان در برابر بيانيه‌های دوستان اصلاح‌طلب آزاد يا زندانی خود، اين استنباط را داشته و دارند که نظر ايشان عدم حضور در پای صندوق رأی بوده است."

فعالان ملی مذهبی: هيچ فردی، شايسته نيست به صورت فردی و بدون مشورت جمعی تصميمی بگيرد و با نديده گرفتن توافق‌های قبلی ناگهان آن را به اجرا بگذارد

آن‌ها افزوده‌اند اگر خاتمی در اين مدت معنا و منظور ديگری را مد نظر داشته، می‌بايست "به صراحت" با همگان مطرح می‌کرد.

محمد خاتمی چند ماه پيش با بيان شرط‌هايی برای شرکت در انتخابات مجلس گفته بود: "وقتی همه نشانه‌ها دلالت بر اين دارد که نبايد در انتخابات شرکت کنيم، شرکت در انتخابات معنايی ندارد."

رئيس‌جمهور پيشين ايران "تضمين سلامت انتخابات، رفع حصر از رهبران مخالفان، آزادی زندانيان سياسی و ايجاد فضای باز برای احزاب و مطبوعات" را به‌‌عنوان پيش‌شرط انتخابات مطرح کرده بود.

فعالان ملی مذهبی که در بيانيه خود تحريم انتخابات را "هم‌سويی وسيع ايرانيان منتقد و معترض" دانسته‌اند شيوه عمل محمد خاتمی را مورد انتقاد قرار داده و گفته‌اند: "هيچ فردی، به‌خصوص اگر مورد ارجاع و توجه جمعی قرار گيرد، شايسته نيست به صورت فردی و بدون مشورت جمعی (با ديگرانی که در آن تصميم‌گيری سهيم بوده‌اند) تصميمی بگيرد و با نديده گرفتن توافق‌های قبلی ناگهان آن را به اجرا بگذارد."

آن‌ها در همين حال متذکر شده‌اند که انتقاداتشان به‌معنای "انکار خدمات گذشته" و احتمالأ آينده محمد خاتمی نيست.

اين در حالی است که محمد خاتمی پس از شرکت در انتخابات مجلس گفته بود: "ما هیچ‌گاه انتخابات را تحریم نکردیم و جریان‌هایی قصد داشتند با جاانداختن این دروغ، نظام را به رویارویی مجدد با همه افراد و جریان‌ها و نهادهایی بکشانند که انتقاد و اعتراض دارند."

فعالان ملی مذهبی از سوی ديگر موضع‌گيری‌های مخالف اقدام محمد خاتمی را که با "خشم و پرخاش" همراه بود مورد انتقاد قرار داده‌ و گفته‌اند نه دوستان ستايشگر خاتمی بايد توقعی بيش از واقع داشته باشند و نه منتقدان وی راه افراط در پيش گيرند.

آن‌ها که خود را "جمعی از دوستان دلسوز آقای خاتمی" معرفی کرده‌اند از جوان‌ترها که در اين مواقع "دچار يأس و انفعال می‌شوند" و کسانی که "ابراز خشم و عصبانيت می‌کنند" خواسته‌اند که "اندازه نگه دارند و در حس درونی و بيان بيرونی خود مصالح ملک و ملت را بيشتر در نظر داشته باشند."

اين فعالان ملی مذهبی از محمد خاتمی نيز خواسته‌اند تا "اندازه نگه دارد و در طرح نظرات و مواضع خود نسبت به رويدادهای آينده و توانمندی‌های متناسب با هر مواجهه سياسی، پيش‌بينی واقع بينانه‌تری" داشته باشد.

در ميان امضاکنندگان اين بيانيه نام کسانی چون عبدالعلی بازرگان، حسن يوسفی اشکوری، رضا عليجانی، محمد صابر، هادی کحال‌زاده، فرزانه بذرپور و پروين بختيارنژاد به‌چشم می‌خورد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

این تیتر از نظر دستوری درست نیست: درواقع باید باشد: انتظار نداشتند که خانمی درانتخابات شرکت کند. در مقالات زمانه گاهی اشتباهات ویرایشی دیده می شود، لطفا توجه کنید.

با تشکر، یک خواننده دائمی شما.

لطفا اینقدر سید محمد خاتمی پرگوی بی خاصیت را بزرگ جلوه ندهید و به افکار عمومی مردم که از او متنفر هستند احترام بگذارید.

بنده هم یکی از مردمی هستم که به شدت علاقه مند به ایشان هستم و از نفرت افکار عمومی البته در داخل ایران از جناب خاتمی عزیز چیزی ندیدم

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما