خانه | خبر | اخبارایران

اعدام يک نوجوان کمتر از ۱۸ سال فردا در ملاء عام اجرا خواهد شد

سه شنبه, 1390-06-29 13:33
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

علی‌رضا ملاسلطانی، عامل قتل روح‌الله داداشی چهارشنبه در ملاء عام اعدام می‌شود. اين در حالی است که وی کمتر از ۱۸ سال سن دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)؛ روابط عمومی دادگستری استان البرز اعلام کرد که پس از صدور رأی دادگاه کيفری استان البرز مبنی بر قصاص عامل قتل روح‌الله داداشی، اين حکم فردا چهارشنبه ۳۰ شهريورماه در ملاء عام اجرا خواهد شد.

در اطلاعيه دادگستری البرز آمده است که اين حکم در شعبه يازدهم ديوان‌عالی کشور تأييد شده و پس از موافقت آيت‌الله صادق لاريجانی، رئيس قوه‌ قضائيه ايران اجرا می‌شود.

روح‌الله داداشی که رسانه‌های ايران از او به‌عنوان «قوی‌ترين مرد ايران» نام می‌برند، شنبه شب ۲۵ تيرماه در جريان درگيری با سه سرنشين يک خودروی پرايد در تقاطع خيابان گلزار کرج بر اثر جراحات وارده کشته شد. هر سه متهم اين ماجرا دستگير شدند.

پس از دستگيری، علی‌رضا ملاسلطانی، متهم اصلی که کمتر از ۱۸ سال سن دارد، به قتل اعتراف کرد و سپس در دادگاه کيفری استان البرز به قصاص محکوم شد.

ماده نخست کنوانسيون حقوق کودک، کودک را هر فرد انسانی زير ۱۸ سال تعريف کرده است و بند الف ماده ۳۷ کنوانسيون حقوق کودک اجازه اجرای مجازات اعدام و حبس ابد را در مورد افراد زير ۱۸ سال به کشورهای عضو نداده است

پيش از اين در روز دوم مردادماه سال جاری تارنمای خبرآنلاين اعلام کرد که قاتل روح‌الله داداشی به دليل اين‌که کمتر از ۱۸ سال سن دارد فعلأ اعدام نمی‌شود.

خبرآنلاين نوشت فرد متهم متولد چهارم دی‌ماه ۱۳۷۲ است و اعدام او تا روز چهارم دی‌ماه سال جاری به تعويق خواهد افتاد.

علی داداشی برادر مقتول مردادماه گذشته در گفت‌وگو با تارنمای صراط نيوز گفته بود: «طبق قوانين اسلامی هنگامی که يک نفر قتلی را مرتکب می‌شود، برای اعدام وی بايد سن قمری‌اش لحاظ شود که قاتل برادرم ۱۸ سال دارد.»

وی افزوده بود: «با توجه به اين‌که سال قمری کوتاه‌تر از سال شمسی است، قاتل برادرم ۱۸ سالش تمام شده و حدود ۸ ماه نيز از سن او گذشته است.»

اعدام نوجوانان کمتر از ۱۸ سال در ايران همواره در محافل حقوق بشری مورد انتقاد قرار گرفته است.

ايران در سال ۱۳۷۳ به کنوانسيون حقوق کودک پيوسته است و متعهد به رعايت مفاد اين کنوانسيون است.

ماده نخست کنوانسيون حقوق کودک، کودک را هر فرد انسانی زير ۱۸ سال تعريف کرده است و بند الف ماده ۳۷ کنوانسيون حقوق کودک اجازه اجرای مجازات اعدام و حبس ابد را در مورد افراد زير ۱۸ سال به کشورهای عضو نداده است.

با اين حال جمهوری اسلامی ايران عملاً مفاد بند الف ماده ۳۷ کنوانسيون حقوق کودک را رعايت نکرده است.

دستگاه قضائی ايران برای رعايت ظاهری اين ماده، اجرای حکم اعدام اشخاص زير ۱۸ سال را منوط به رسيدن آنان به سن ۱۸ سال تمام نموده است در حالی که ملاک صدور حکم محکوميت افراد زمان ارتکاب جرم است و نه زمان اجرای مجازات.

با اعتراضات گسترده‌ای که فعالان حقوق بشر در سال‌های گذشته نسبت به اعدام افرادی که پيش از ۱۸ سالگی مرتکب جرم شده بودند و پس از رسيدن به ۱۸ سالگی اعدام می‌شدند؛ آيت‌الله هاشمی شاهرودی، رئيس پيشين قوه قضائيه ايران، در سال ۱۳۸۷ با صدور بخشنامه‌ای دستور منع صدور حکم اعدام اين افراد را صادر کرد اما لايحه‌ای برای قانونی کردن اين بخشنامه به مجلس ايران برده نشد.

از اين رو همواره و به‌ويژه با روی کار آمدن آيت‌الله صادق لاريجانی بر مسند قوه قضائيه اين بخشنامه ناديده گرفته شده است.

بان کی‌ مون، دبيرکل سازمان ملل اسفندماه سال گذشته در گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل از افزايش نقض حقوق بشر و اعدام نوجوانان در ايران ابراز نگرانی کرد. بان کی مون نوشت اعدام‌ها در ايران افزايش يافته‌اند.

کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران، ۱۴ مهرماه سال جاری فهرست ۱۱۴ نفر از متهمان نوجوان و منتظر اعدام را منتشر نمود.

اين کمپين اعلام کرد که طی ده سال گذشته، ۳۴ نوجوان بزهکار در ايران اعدام شده‌اند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما