خانه | خبر | اخبارایران

برگزیده سرمقاله‌های روزنامه‌های بامدادی

سه شنبه, 1389-11-26 08:38
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نيمه پر ليوان روابط ترکیه و بازی در زمین دشمن از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ايران است.

 

نيمه پر ليوان روابط ترکیه و ایران
سرمقاله امروز روزنامه دنيای اقتصاد با عنوان «ايران و ترکيه؛ رفاقت و رقابت» در مورد روابط دو کشور ترکیه و ایران و عوامل تأثیرگذار بر آن است.

 

نويسنده سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته است: «ايران و ترکيه دوستان ديرينه‌اند اما اين دوستی همواره آميخته با رقابت و حتی گاه خصومت پنهان بوده است. هنر ديپلماسی دو کشور از سال ۱۳۰۳ که پيمان دوستی امضا کردند تاکنون اين بوده که نگذاشته‌اند تزاحم منافع آنان، به تخاصم آشکار منجر شود.»

 

در ادامه سرمقاله آمده است: «روابط ايران و ترکيه تا پيش از پيروزی انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ بر همکاری‌های امنيتی در برابر اتحاد شوروی پيشين استوار بود. با انحلال سنتو پس از پيروزی انقلاب اسلامی ايران، شکل و ماهيت رابطه ايران و ترکيه عوض شد. مهم‌ترين عنصر ماهوی اين رابطه که تغيير اساسی کرد، اين بود که ترکيه همچنان متحد غرب باقی ماند و ايران از اين اتحاد خارج شد. فروپاشی اتحاد شوروی که ۱۲ سال پس از انقلاب ايران رخ داد، رابطه ايران و ترکيه را پيچيده کرد. زيرا با تجزيه اتحاد شوروی و شکل‌گيری جمهوری‌های آسيای مرکزی و قفقاز لايه تازه‌ای بر رقابت‌های منطقه‌ای تهران و آنکارا اضافه شد. ترکيه علاوه بر رقابت‌ تجاری و اقتصادی با ايران در آسيای مرکزی، عضوی از محور امنيتی آنکارا- تل‌آويو- باکو شد که خواه‌ناخواه بر امنيت ايران اثر سوء می‌گذاشت. اما طرفين کوشيدند با تأکيد بيش‌تر بر مشترکات، اين‌گونه تزاحم‌ها را کم اثر کنند. همکاری در زمينه مسائل منطقه‌ای به ويژه عراق و آسيای مرکزی از جمله اين ابتکارهای صلح‌ساز و زايل‌کننده سوء‌تفاهم‌ها بود.»

سرمقاله افزوده: «در يک دهه اخير که حزب اسلام‌گرای عدالت و توسعه بر ترکيه حکم می‌راند، عنصر تازه‌ای به روابط دو کشور اضافه شده است. ايران به اقتضای نظام سياسی و ماهيت ايدئولوژيک خود، مدافع جنبش‌های اسلامی و از جمله مقاومت مردم فلسطين است. ترکيه نيز به اعتبار تقيد رهبران جديد خود به اسلام، خود را ناگزير به حمايت از مسلمانان می‌بيند اما اين خواسته ترکيه با روابط استراتژيک اين کشور با غرب به‌ويژه برنامه ترکيه برای ورود به اتحاديه اروپا تضاد بنيانی دارد. به همين علت ترکيه می‌کوشد ضمن حفظ روابط با غرب، به وظيفه مسلمانی خود نيز عمل کند. اجرای توامان اين دو برنامه در پاره‌ای موارد با برنامه‌ها، مواضع و منافع ايران تعارض پيدا می‌کند. تازه‌ترين موضع‌گيری ترکيه در اين زمينه در تحولات اخير مصر بود که با خواسته‌های تنازل‌گرايانه غرب در باب حفظ نظام سياسی مصر بدون حسنی مبارک بيش‌تر هم‌خوانی داشت تا انتظار جمهوری‌اسلامی در باب تغيير رژيم در مصر. روابط حسنه ترکيه با غرب موجب شد که رسانه‌های غرب موضع تنازل‌گرايانه رهبران آنکارا را به عنوان موضع غالب جهان اسلام نشان دهند.»

 

در پایان از سرمقاله می‌خوانيم: ‌«با وجود اين، ايران و ترکيه همچنان می‌کوشند نيمه پرليوان روابط را ببينند و کاستی‌ها را موضوعات قابل مذاکره و حل‌شدنی تلقی کنند. هنر ديپلماسی نيز همين است.»

متن کامل سرمقاله
 

«بازی در زمین دشمن»
سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «از طنز فراخوان راهپيمايی تا دستپاچگی رسانه‌های بيگانه» در مورد راه‌پیمایی مخالفان دولت در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ٨٩ است.

در اين سرمقاله آمده است: «حکايت سران فتنه در کشور ما جالب و عبرت‌آموز است. جالب از اين منظر که آن‌ها گرفتار بيماری توهم شده‌اند و عبرت‌آموز از اين منظر که چگونه انسان‌ها در گذر زمان گرفتار استحاله شده و بعد از مدتی ديگر همه آن چيزی که سال‌ها برای آن کوشيده‌اند تا بدان دست يابند با يک حرکت اشتباه و گرفتار شدن در اوهام و خيالات و دل‌بستن به فريب‌ها و مطامع دنيوی و آمال زودگذر همه را به يک باره از دست می‌دهند و با لجاجت‌ها و عنادورزی‌ها در زمينی بازی می‌کنند که دشمنان ملت و بيگانگان آن را گسترده‌اند.»

اين سرمقاله افزوده: «حکايت طنزآميز فراخوان حضور در ۲۵ بهمن برای حمايت از مردم تونس و مصر از جانب سران فتنه نيز از دسته توهم بافی‌هايی بود که داغ داغ بود اما نه در خيابان‌ها بلکه در سايت‌های بی‌بی‌سی، راديو زمانه، دويچه‌وله و بالاترين و تلويزيون‌های ماهواره‌ای ضدانقلاب که به دروغ خبر حضور مردم را در خيابان‌ها می‌دادند و جالب اينکه اين دروغ‌پردازی‌ رسانه‌های زنجيره‌ای بيگانگان به سرعت بعد از چند ساعتی فروکش کرد. سوال اصلی هر حقيقت‌خواهی اين است چرا سران فتنه مسير خود را از مردم جدا کرده‌اند و چرا بايد روزی که به عنوان ملی‌ترين روز در تاريخ ايران اسلامی نام گرفته است و آن ۲۲ بهمن است، جای خود را با روز ديگری از منظر آن‌ها عوض کند؟»

در بخش ديگری از سرمقاله تهران امروز آمده است: «آقايانی که در رأس فتنه‌گران در زمين بيگانگان مشغول بازی هستند، خوب مردم ايران را می‌شناسند و می‌دانند مردم هيچ‌گاه روی خوش به بيگانگان نشان نداده‌اند و اساساً هرجا که بوی مداخله و نفوذ می‌آيد به صراحت موضع می‌گيرند و استکبارستيزی و همدردی آن‌ها با ملت‌های مظلوم و محروم شهره عام و خاص است و حضور ميليونی آن‌ها در ۲۲ بهمن نشان از تداوم خط روشن و استکبارستيزی ايرانيان داشت.»

نويسنده سرمقاله افزوده:‌ «بی‌اعتنايی مردم به فراخوان ۲۵ بهمن ديروز نشان داد که حنای بيگانگان برای آشوب در ايران رنگی ندارد و طنز فراخوان سران فتنه و از قضا دستپاچگی رسانه‌های بيگانه عجب حکايت شنيدنی و ديدنی‌ای شده است و انگاری اوهام سران فتنه و خواب خرگوشی بيگانگان تمامی ندارد.»

متن کامل سرمقاله
 

ساير مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «زين به پشت»
سرمقاله امروز روزنامه کيهان با عنوان «شکر بی‌آشغال وجود ندارد»
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

احتمالا سردبیر محترم روزنامکه تهران امروز دیروز رو کلاً خواب بودن ..........

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما