خانه | خبر | اخبارایران

مصباح يزدی: رفتار احمدی‌نژاد ابدأ طبيعی نيست

یکشنبه, 1390-02-25 11:40
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

آيت‌الله مصباح يزدی در سخنانی به شدت از محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرد و گفت رفتار وی طبيعی نيست.

هفته‌نامه «شما»، ارگان حزب مؤتلفه اسلامی که از احزاب اصولگرا در جمهوری اسلامی به‌شمار می‌رود سخنان تند آيت‌الله محمدتقی مصباح يزدی، از استادان پرنفوذ حوزه علميه قم در مورد محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور ايران را منتشر کرده است.

آيت‌الله مصباح يزدی پيش از اين از پشتيبانان سرسخت احمدی‌نژاد محسوب می‌شد و حتا گفته می‌شود رئيس جمهور ايران نيز از پيروان وی است.

آيت‌الله مصباح يزدی که با اعضای حزب مؤتلفه سخن می‌گفت روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد در انتخابات نهم رياست جمهوری در ايران (دوره نخست رياست جمهوری احمدی‌نژاد) را نتيجه «تقدير الهی و برخی اقتضائات ظاهری» دانست که کسی آن را پيش‌بينی نمی‌کرد.

وی در اين رابطه گفت: «بدون شک يکی از عوامل مؤثر شعارهايی بود که ايشان بعد از گذشت ۳۰ سال از پيروزی انقلاب زنده کرد.»

آيت‌الله مصباح يزدی: بيش از ۹۰ درصد معتقدم که او سحر شده است! اين وضعيت ابداً طبيعی نيست. هيچ آدم عاقلی چنين کارهائی نمی‌کند، مگر آن‌که اختيار از او سلب شده باشد

مصباح يزدی افزود: «اين جريان غيرمنتظره‌ای بود و چون فردی اين‌گونه همه رقبا را عقب زد و اين‌گونه رأی آورد، عده‌ای گمان کردند که قطعاً تافته جدابافته‌ای است و ديگر خطائی و اشتباهی در او راه ندارد.»

وی از پشتيبانی‌های صريح و بی‌سابقه آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران از دولت احمدی‌نژاد و «کارهای عظيم» اين دولت گفت و افزود: «اين‌ها هيچ‌کدام دليل مطلق بودن يک فرد نمی‌شوند و ممکن است او هم اشتباه کند.»

اين عضو ۷۷ ساله مجلس خبرگان گفت: «کم‌کم چيزهايی ظاهر شدند که اصلاً قابل توجيه نيستند و هيچ منطقی آن‌ها را تأييد نمی‌کند. نه برهان عقلی تأييد می‌کند، نه دليل شرعی و نه اقتصادی و نه کار سياسی است.»

آيت‌الله مصباح يزدی تأکيد کرد: «اين‌که آدم جوری رفتار کند که نزديک‌ترين دوستان و صميمی‌ترين همکارانش هم آزرده و با او مخالف شوند و توی روی او بايستند، اين رفتار برای يک سياستمدار در هيچ منطقی پذيرفته نيست.»

وی افزود: «سياستمداران، دشمنان صريح‌شان را هم يک‌جوری نگه می‌دارند که روزگاری از آن‌ها استفاده کنند. آن وقت انسان با صميمی‌ترين دوستانش طوری برخورد کند که انگار دارد با دشمنانش برخورد می‌کند، آن هم با رفتارهای سبکی که در عزل بعضی از وزرا شد.»

اشاره آيت‌الله مصباح يزدی به برکناری حيدر مصلحی، وزير اطلاعات جمهوری اسلامی توسط احمدی‌نژاد و سپس ابقای وی توسط آيت‌الله علی خامنه‌ای است که در اواخر فروردين‌ماه سال جاری صورت گرفت و همچنان از موضوعات مطرح در محافل سياسی ايران به‌شمار می‌رود.

پس از ابقای مصلحی، محمود احمدی‌نژاد به مدت ۱۱ روز در هيچ جلسه‌ دولتی شرکت نکرد و سفر استانی خود به قم را نيز لغو نمود. برخی اين اقدامات رئيس جمهور ايران را نشانه اعتراض وی به ابقای وزير اطلاعات دانستند.

مصباح يزدی بهره هوشی احمدی‌نژاد را «از حد متعارف بالاتر» خواند و با اين حال افزود: «آن وقت اين سئوال مطرح شد که اين رفتارها اصولاً چگونه با منش اين شخص سازگارند؟... پس چگونه شيفته يک شخص عادی می‌شود؟ آن هم شيفتگی‌ای که چنين حرکات نامعقولی از او سر بزند!»

آيت‌الله مصباح يزدی: بنده روزبه‌روز احساس کردم که خطر بسيار عظيمی در اين جريان، نهفته است

آيت‌الله مصباح يزدی به موضوع رابطه نزديک محمود احمدی‌نژاد با اسفنديار رحيم‌مشايی، رئيس دفتر و پدر عروس رئيس جمهور اشاره می‌کند که در روزهای اخير به‌شدت مورد انتقاد اصولگرايان قرار گرفته است.

اصولگرايان در چند هفته اخير نوک پيکان حمله خود را به سوی «جريان انحرافی» در اطراف محمود احمدی‌نژاد، به‌ويژه اسفنديار رحيم‌مشايی، نشانه گرفته‌اند و سعی در جداسازی احمدی‌نژاد از اين جريان دارند. بسياری از چهره‌های اصولگرا، رحيم‌مشايی را «منشأ انحراف» در دولت معرفی می‌کنند.

سخنان وی درباره «مکتب ايرانی و دوستی مردم ايران با همه ملت‌ها» از جمله بحث‌انگيزترين مواضع وی بوده که انتقادهای تندی را از سوی برخی از مراجع تقليد شيعه و چهره‌های ‌اصولگرا به‌دنبال داشته است.

مصباح يزدی در همين رابطه ادامه داد: «يک وقتی به برخی از دوستان نزديک‌ام گفتم که بيش از ۹۰ درصد معتقدم که او سحر شده است! اين وضعيت ابداً طبيعی نيست. هيچ آدم عاقلی چنين کارهائی نمی‌کند، مگر آن‌که اختيار از او سلب شده باشد.»

اين عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: «اين کارها هيچ توجيهی ندارند. يک وقت کسی اشتباهی می‌کند، آن وقت هرچه او اشتباه می‌کند، اين فرد می‌آيد و توجيه می‌کند! کسی که ۱۰ تا دوست دارد، ۹ تا دوستش را می‌گذارد کنار و کارهای دهمی را توجيه می‌کند! آيا اين يک کار عاقلانه است که انسان دائماً به آن ۹ نفر اعتراض کند و حتی يک بار هم به آن دهمی اعتراض نکند؟ چطور همه اشتباه می‌کنند و کنار زده می‌شوند، اما اين يکی می‌شود مطلق و هرچه می‌گويد درست است؟»

آيت‌الله مصباح يزدی گفت: «بنده روزبه‌روز احساس کردم که خطر بسيار عظيمی در اين جريان، نهفته است و تلاش زيادی در اين راه شده. عقل‌ام نمی‌رسيد که آيا هيپنوتيزم است، سحر است، ارتباط با مرتاضين است؟»

وی با بيان اين‌که «در اين قضيه، چيزی غيرطبيعی وجود دارد»، افزود: «ديديم که اين شخص مسأله‌دار، اين آقا را مسخّر کرده و او توی مشتش هست.»

انتقادات آيت‌الله مصباح يزدی به‌عنوان يکی از اصلی‌ترين پشتيبانان احمدی‌نژاد، از وی، نشان‌دهنده ژرف‌تر شدن اختلافات درون حکومت جمهوری اسلامی ايران است.

در روزهای اخير کسانی چون آيت‌الله احمد جنتی، رئيس شورای نگهبان، آيت‌الله مهدوی کنی، رئيس مجلس خبرگان؛ حجت‌الاسلام احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان، مجتبی ذوالنور، جانشين ولی‌فقيه در سپاه پاسداران و برخی نمايندگان مجلس از محمود احمدی‌نژاد و آن‌چه «جريان انحرافی» می‌نامند انتقادات تندی کرده‌اند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

تمساح گرامی! دکتر شما با تقلب روی کار اومد و آنقدر ذوق کردید که یادتان رفت دارید به او اختیاراتی خارج از حد ظرفیتش می دهید ... محمود هوشش از عرف بالاتر نیست بلکه به مقدار محسوسی پایین تر هم هست ... هیچ احمقی رو در روی مردمش نمی ایستد و به ایشان توهین کند ...
این سگ هاری است که شما هارش کردید و حالا پاچه خودتان را گرفته ...
نوش جانتان
نوبت شما هم دور نیست ... منتظر باشید ...

احمدي نژاد و دوستش بر موج ضد رفسنجانی و اصلاحات سوار شدند و با انتخابات قلابی ريس دولت شد!
و حالا با توجه به نارضايتی شديد مردم ميخواهد باز موج سواری کند ومصباح و دوستانش را از دور خارج کند!.
....بايد بداند که موج همه شان را به زباله دان تاريخ پرت خواهد کرد...

این سحر همون خون ندا و سهراب ودیگر عزیزان هست. به قول دوستم نوش جان!!!!!!!!!:)

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما