خانه | خبر | اخبارافغانستان

درخواست افغانستان از ايران برای توقف اعدام شهروندان اين کشور

یکشنبه, 1391-12-13 19:04
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

وزارت امور خارجه افغانستان از ايران خواسته است تا اعدام شهروندان اين کشور که در ايران زندانی هستند، پايان دهد.

 

جانان موسی زی، سخنگوی وزرات امورخارجه افغانستان امروز يکشنبه ۱۳ اسفند در يک نشست خبری در کابل گفت اين درخواست با وزير خارجه ايران در ميان گذاشته شده است.

 

زلمی رسول، وزير امور خارجه افغانستان با علی‌اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران در نشست مجمع جهانی ائتلاف تمدن‌های ملل متحد که روزهای نهم و دهم ماه جاری در شهر وين برگزار شد، ديدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

 

موسی زی گفت: "وزير امور خارجه ايران وعده داد که از رئيس قوه قضائيه ايران بخواهد حکم اعدام شهروندان افغانستان را به حالت تعليق درآورد تا زمانی که قوه قضائيه دو کشور با هم ملاقات‌های رودررو انجام دهند و يک راه‌حل يا مکانيسم همکاری مؤثرتر و نزديک‌تر را تعريف کنند."

 

قرار است هيئتی بلندپايه از سوی دولت افغانستان با شرکت زلمی رسول، وزير امور خارجه و رنگين دادفر اسپنتا مشاور امنيت ملی، برای بررسی وضعيت شهروندان زندانی افغانستان در ايران، به اين کشور اعزام شود

وی همچنين گفت قرار است هيئتی بلندپايه از سوی دولت افغانستان برای بررسی وضعيت شهروندان زندانی افغانستان در ايران، به اين کشور اعزام شود.

 

به گفته وی، زلمی رسول، وزير امور خارجه و رنگين دادفر اسپنتا مشاور امنيت ملی در ترکيب اين هيئت خواهند بود.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان اما خاطرنشان کرد که در حال حاضر اين کشور با ايران هيچ نوع همکاری قضايی ندارد.

 

اين درخواست به دنبال اعتراض‌های شديد مردم و به‌ويژه فعالان مدنی مطرح می‌شود که طی چند روز گذشته در ولايت‌های کابل و هرات صورت گرفته است.

 

امروز نيز شماری از اعضای جامعه مدنی افغانستان طی نشستی در کابل از ادامه اعدام شهروندان افغانستان در ايران به شدت انتقاد کرده و خواستار توقف فوری آن شدند.

 

هفته گذشته ده‌ها تن در منطقه کهسان ولايت هرات در اعتراض به افزايش اعدام شهروندان افغانستان در ايران و خودداری اين کشور از سپردن اجساد آنان به خانواده‌هايشان، دست به تظاهرات زدند و عليه اين کشور شعار دادند.

 

در تازه‌ترين رويداد، هفته گذشته پنج تن که گفته می‌شد در ايران اعدام شده‌اند در منطقه کلفگان ولايت تخار به خاک سپرده شدند.

 

تاکنون دولت ايران در مورد شمار افغانستانی‌های زندانی در ايران که به اعدام محکوم شده‌اند، اطلاعاتی منتشر نکرده است اما منابع غيرحکومتی در افغانستان شمار آنان را صدها تن اعلام کرده‌اند.

 

مهرماه سال جاری، شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که در مورد احتمال اجرای حکم اعدام دو هزار شهروند افغانستان که در ايران زندانی هستند، به‌شدت نگران است. 

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

مردم سالاری پای چوبه دار

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما