خانه | خبر | اخبارافغانستان

افغانستان: آغاز کارزار گرد‌آوری امضا برای محو خشونت عليه زنان

سه شنبه, 1391-08-23 16:52
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کارزار جمع‌آوری امضا برای "تطبيق قانون منع خشونت عليه زنان و مجازات عوامل آن" از سوی يک نهاد حامی حقوق زنان و کودکان در کابل آغاز شد.

 

اين کارزار که تا پنجم آذرماه سال جاری ادامه خواهد داشت از سوی مؤسسه توسعه و حمايت از زنان و کودکان افغان به‌مناسب روز جهانی محو خشونت عليه زنان، راه‌اندازی شده است.

 

زهرا سپهر، مسئول اين مؤسسه گفت هدف از راه‌اندازی اين کارزار نشان دادن انزجار و خستگی مردم در سطوح مختلف اجتماعی از خشونت عليه زنان است.

 

وی گفت: "متأسفانه خشونت عليه زنان از بزرگ‌ترين مشکلات زنان افغانستان است و اينکه نهادهای عدلی و قضايی کشور به پرونده‌های خشونت به درستی رسيدگی نمی‌کنند و عوامل آن به دليل واسطه‌بازی، فساد اداری و بی‌توجهی‌های اين نهاد‌ها مجازات نمی‌شوند."

 

زهرا سپهر، مسئول مؤسسه توسعه و حمايت از زنان و کودکان افغان: هدف از راه‌اندازی اين کارزار نشان دادن انزجار و خستگی مردم در سطوح مختلف اجتماعی از خشونت عليه زنان است

از امضاکنندگان اين نامه بلند خواسته می‌شود که مايل هستند اين نامه به کدام يک از نهادهای رياست جمهوری، شورای ملی و يا عدلی و قضايی سپرده شود.

 

خانم سپهر گفت مردم با امضا در پای اين طومار خواستار پيگيری پرونده اين خشونت‌ها و مجازات عوامل آن هستند.

 

کارزار محو خشونت عليه زنان در حالی راه‌اندازی می‌شود که در اوايل سال جاری کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان گزارش ۹ سال اخير خود در مورد ميزان خشونت‌های به ثبت رسيده عليه زنان در اين کشور را منتشر کرد.

 

بر پايه اين گزارش در اين مدت بيش از ۳۹ هزار مورد خشونت عليه زنان در افغانستان به ثبت رسيده است که شمار قابل توجهی از آن خشونت فيزيکی بوده است.

 

پيش از اين ديده‌بان حقوق بشر نيز در گزارشی با "قابل ملاحظه خواندن" دستاوردهای ۱۰ سال گذشته دولت افغانستان در زمينه برخورداری زنان از آموزش، ‌کاهش نرخ مرگ‌ومير مادران، دستيابی به فرصت‌های شغلی و نقش‌آفرينی در امور مختلف؛ خواستار تعهدات بيشتر دولت افغانستان و جامعه بين‌المللی در حمايت از حقوق زنان در اين کشور شد بود.

 

کنت روت، رئيس اين سازمان از دولت افغانستان خواسته است "قانون منع خشونت عليه زنان" را با جديت به اجرا گذارد و کسانی را که مرتکب خشونت عليه زنان می‌شوند مورد پيگرد قرار دهد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما