خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

"جی ادگار" تازه‌ترین فیلم کلینت ایستوود

پنجشنبه, 1390-08-26 11:13
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
اسرار زندگی خصوصی یک مأمور "اف ‌بی‌ آی" در فیلم "جی ادگار"، تازه‌ترین فیلم کلینت ایستوود در برنامه رادیویی "اکران"

مجتبا یوسفی‌پور - در اکران این هفته می‌پردازیم به معرفی فیلم "جی. ادگار" تازه‌ترین ساخته کلینت ایستوود، بازیگر و کارگردان سرشناس آمریکایی.
"جی ادگار" پیش‌نمایش خود را از روز چهارشنبه ۹ نوامبر ۲۰۱۱ (۱۸ آبان ۱۳۹۰) به شکل محدود در سینماهای آمریکا آغاز کرد و از روز جمعه ۱۱نوامبر با در اختیار گرفتن سینماهای اصلی‌اش، به شکل گسترده و رسمی در سینماهای آمریکا و کانادا به نمایش درآمد. این فیلم از نخستین هفته ژانویه سال ۲۰۱۲ میلادی (دی ۱۳۹۰) با نمایش در سینماهای یونان و هلند، نمایش عمومی خود را در سینماهای اروپا نیز آغاز خواهد کرد.


فیلم یک درام است که داستان زندگی جان ادگار هوور، سرشناس‌ترین مامور سازمان "اف‌ بی ‌آی" آمریکا را دستمایه خود قرار داده است. هوور کسی است که در اوایل دهه بیست میلادی، سازمان "اف ‌بی ‌آی" را به شکل امروزی‌اش پایه‌گذاری کرد و تا پایان عمرش و برای نزدیک به نیم قرن با ریاست بر آن، به مبارزه با جرم و جنایت در آمریکا پرداخت. در توصیف اهمیت این شخصیت در تاریخ آمریکا می‌توان به این اشاره بسنده کرد که امروز، ساختمان مرکز اصلی "اف ‌بی ‌آی" به یاد او ، ساختمان جی. ادگار هوور نامیده می‌شود.
 

فیلم داستان زندگی این قهرمان مبارزه با جرم و جنایت را به تصویر می‌کشد و سازندگان فیلم وعده داده‌اند که در این فیلم، بخش‌هایی ناگفته از زندگی این شخصیت را به تصویر کشیده‌اند؛ بخش‌هایی که برای سال‌ها ادگار آن‌ها را مخفی نگاه داشته بود و برملا شدن‌شان می‌توانست زندگی حرفه‌ای و شخصی او را دچار مشکل سازد.
 

فیلمنامه فیلم توسط داستین لنس بلک نوشته شده است. لنس بلک که یک فعال دفاع از حقوق همجنسگرایان است، معمولا به مسائل مربوط به این حیطه علاقه دارد. او پس از نوشتن و کارگردانی چندین فیلم با محوریت موضوع همجنسگرایان، سرانجام با نوشتن فیلمنامه فیلم "میلک" و به تصویر کشیدن زندگی هاروی میلک، یک فعال دفاع از حقوق همجنسگرایان، موفق شد در سال ۲۰۰۹ اسکار بهترین فیلمنامه را از آن خود کند. از نکاتی که بسیاری از محافظه‌کاران از پرداختن به آن ابا دارند، زندگی و گرایش‌های جنسی ادگار هوور است. بر اساس برخی گزارش‌ها، ادگار به پوشیدن لباس جنس مخالف علاقه داشته و گفته شده همجنسگرا بوده و با همکارش کلاید تولسون، یکی دیگر از مدیران "اف ‌بی ‌آی" رابطه داشته است. البته این مسئله هیچوقت ثابت نشد و همچنان به شکل یک فرضیه، موافقان و مخالفان خود را دارد.
 

در هنگام ساخت فیلم، این نکته حساسیت‌های بسیاری برانگیخت و طبعاً بسیاری از محافظه‌کاران علاقه‌ای نداشتند تا این بخش از زندگی ادگار بر روی پرده به نمایش درآید. اما بلک در مقام فیلمنامه‌نویس اعلام کرده است که امکان ندارد در فیلمنامه‌ای که او می‌نویسد، مکنونات و گرایش‌های قلبی شخصیت‌ها به درستی نشان داده نشوند. البته همان‌گونه که کلینت ایستوود، کارگردان فیلم تأکید کرده، در فیلم این بخش‌ها به شکل مستقیم نشان داده نمی‌شوند، اما به گفته لنس بلک، در نهایت تماشاگران با شناختی بیشتر و درست‌تر از شخصیت ادگار هوور سالن سینما را ترک می‌کنند و خود می‌توانند تصمیم بگیرند که حقیقت چه بوده است.
 

"جی. ادگار" سی‌و‌دومین فیلم کلینت ایستوود در مقام کارگردان است، فیلمی که به اعتقاد برخی از منتقدان یکی از بهترین ساخته‌هایش در یک دهه گذشته است. او به همراه ران هاوارد، برایان گریزر و رابرت لورنز تهیه‌کنندگی فیلم را نیز بر عهده داشته‌اند.
 

ایستوود در ارتباط با چگونگی پیوستنش به این پروژه می‌گوید: "برایان گریزر، فیلمنامه را برایم ارسال کرد و خواست تا بخوانمش. رابرت لورنز هم فیلمنامه را خوانده بود و گفت فیلمنامه خوبی درباره جی ادگار هوور شده است. ایده جالب بود، فیلمنامه را خواندم، خوشم آمد و روز بعد بهش گفتم، آره بیا بسازیمش."
 

ایستوود در ارتباط با سختی ساخت این فیلم و بویژه به تصویر کشیدن زندگی شخصیت شناخته‌شده‌ای چون ادگار هوور می‌گوید: "کارهای زندگی‌نامه‌ای یک سری از مشکلات را با خودشان دارند، بستگی دارد که چقدر بخواهید از شخصیت واقعی تقلید یا کپی کنید. هوور شخصیت مهم و بحث‌برانگیزی بود، پس مهم بود که تا آنجایی که می‌شود دقیق و درست باشد. با بازیگران تا آنجایی که می‌شد تحقیق کردیم، هر کتاب و یا نوشته‌ای که پیدا می‌شد می‌خواندیم و فکر می‌کنم همه از این پروسه لذت بردند."
 

 

نقش اصلی فیلم را لئوناردو دیکاپریو، ستاره شناخته‌شده سینما بازی کرده است. او در این فیلم نقش ادگار هوور را از جوانی تا سال‌های پیری بازی می‌کند. او برای آماده شدن و بازی در قسمت‌های مربوط به دوران پیری هوور، مجبور بود تا روزی پنج ساعت روی صندلی گریم بنشیند، برای همین گروه تصمیم گرفتند صحنه‌های فیلمنامه به ترتیب زمانی فیلمبرداری شوند.
 

ایستوود در ارتباط با چگونگی انتخاب دیکاپریو برای این نقش حساس و چالش‌برانگیز می‌گوید: "من سیر کاری‌اش را از جوانی تا امروز زیر نظر داشتم و دیده بودم که نقش‌های متفاوتی بازی کرده است. خود دیکاپریو هم خیلی علاقه داشت این نقش را بازی کند. با خودم فکر کردم، وقتی بازیگری به خوبی او اینقدر مشتاق است که این نقش را بازی کند، احمقانه است اگر از او بهترین استفاده را نبرم."
این نخستین همکاری لئوناردو دیکاپریو با کلینت ایستوود است. دیکاپریو در ارتباط با این همکاری و خود فیلم می‌گوید: "در این فیلم ما به یکی از شخصیت‌های خیلی مهم آمریکایی می‌پرداختیم و نیاز داشتیم از قبل تحقیق کاملی درباره‌اش بکنیم، که لنس بلک از قبل این کار را کرده بود. فکر می‌کنم فیلمنامه لنس بلک حالا تنها نیاز داشت توسط من به عنوان بازیگر بر روی پرده جان بگیرد؛ و اینکه من چگونه این شخصیت را نشان بدهم، آن هم کسی که در دوره‌های مختلف تاریخ آمریکا و اتفاق‌های خیلی مهم نقش داشته است. البته کلینت هم بسیار عالی با ما همکاری کرد. از ما می‌خواست تا خودمان را در کار درگیر کنیم و واقعاً به‌دنبال یک همکاری مشترک بود. این اولین کار و تنها تجربه من با اوست. با همدلی به ما اعتماد می‌کرد و باور داشت همه ما تلاشمان را می‌کنیم تا فیلم را به بهترین شکل ممکن بسازیم. برای همین همه آنچه که من نیاز داشتم در اختیارم می‌گذاشت و یا حتی شاید بیشتر از آن."
 

جودی دنچ، ناومی واتس، و آرمی همر از دیگر بازیگرانی هستند که در این فیلم در کنار لئوناردو دیکاپریو نقش‌های اصلی فیلم را بازی می‌کنند.
 

منتقدان بازی دیکاپریو را در این فیلم ستوده‌اند و بسیاری از آن‌ها اعتقاد دارند که این فیلم می‌تواند او را به یکی از نامزدهای اصلی دریافت اسکار بهترین بازیگری امسال تبدیل کند. اگر به دیدگاه‌های سینمایی راجر ایبرت، منتقد سرشناس آمریکایی اعتقاد دارید، او "جی. ادگار" را اثری استادانه توصیف کرده و بازی دیکاپریو را بسیار ستوده است. ایبرت به این فیلم سه‌و‌نیم ستاره از چهارستاره همیشگی خود را داده است.

" جی. ادگار" با بودجه تقریبی ۳۵ میلیون دلار و با زمان ۱۳۷ دقیقه ساخته شده و محصول سال ۲۰۱۱ کمپانی برادران وارنر آمریکا است.
 

 

مشخصات فیلم:
جی. ادگار
J. Edgar
نویسنده: داستین لنس بلک
Dustin Lance Black
کارگردان: کلینت ایستوود
Clint Eastwood
بازیگران: لئوناردو دیکاپریو، ناومی واتس، آرمی همر، جودی دنچ
Leonardo DiCaprio, Armie Hammer, Naomi Watts, Judi Dench
تهیه‌کنندگان: کلینت ایستوود، ران هاوارد، برایان گریزر، رابرت لورنز
Clint Eastwood, Ron Howard, Brian Grazer, Robert Lorenz
 

در همین زمینه:
::وب‌سایت فیلم "جی ادگار" ساخته کلینت ایستوود::
 

 

پیش‌پرده "جی ادگار" ساخته کلینت ایستوود

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما