خانه | خبر | اخبارجهان

کشف ذخاير بزرگ نفت و گاز در آمريکا و تغيير معادلات در خاورميانه

جمعه, 1391-10-29 20:43
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

به‌گفته منابع اطلاعاتی آلمان ذخاير جديد گاز و نفت آمريکا معادلات خاورميانه را به‌شکلی گسترده تغيير خواهد داد.

 

به گزارش رويترز، در یک مطالعه محرمانه توسط سرویس اطلاعات فدرال آلمان (BND)، با اکتشافات عظيم گاز شيل و نفت در آمريکا اين کشور تا سال ۲۰۲۰ ميلادی از بزرگ‌ترين کشورهای واردکننده انرژی به صادرکننده نفت و گاز تبديل خواهد شد.

 

شیل نوعی سنگ رسوبی است که از رس فشرده شده به صورت ورقه‌های نازک، تشکیل شده است. در حال حاضر به شیل‌های نفتی و گازی توجه زیادی می‌شود چرا که به‌عنوان یک سوخت فسیلی، ممکن است جایگزین ذخاير متعارف گازی که انتظار اتمام آن می‌رود، شوند.

 

بر اساس اين مطالعه با دستيابی کامل آمريکا به اين ذخاير نفتی و گازی ساختار قدرت ميان اين کشور و قدرت در حال ظهور چين نيز تغيير خواهد کرد.

 

زمينه چنين رونقی، تکنولوژی جديدی است که توليد نفت و گاز را در داکوتای شمالی و تگزاس مهيا ساخته است.

 

آمريکا همواره در منطقه خليج فارس برای افزايش توان نظامی خود ميلياردها دلار خرج کرده است که در آينده اين موضوع از اولويت خود خارج خواهد شد و دايره عمل اين کشور نسبت به رقبای بالقوه خود به‌شدت افزايش خواهد يافت

نفت و گاز شيل از طريق روشی به نام فراکينگ (Fracking) استخراج می‌شوند. در اين روش مواد خام با حفاری‌های افقی، توسط فشار قوی آب و مواد شيميايی بر سنگ رسوبی شيل، به‌دست می‌آيند.

 

بر پايه ارزيابی آژانس بين‌المللی انرژی (IEA) اين ذخاير چنان عظيم‌اند که تا سال ۲۰۲۰ آمريکا می‌تواند در کنار روسيه و عربستان سعودی به بزرگ‌ترين توليدکننده نفت جهان تبديل شود.

 

کارشناسان با کشف ذخاير نفت و گاز جديد در آمريکا از مدت‌ها پيش انتظار تغييرات در بازار انرژی جهانی را می‌کشند.

 

بنا به اين گزارش، کارشناسان سرویس اطلاعات فدرال آلمان هم‌اکنون در حال ارزيابی پيامدهای جدی اقتصادی، مالی و ژئوپليتيک اين موضوع مهم هستند.

 

آن‌ها به‌ويژه پیامدهای چشمگیری در روابط بین‌الملل و توازن قدرت بین آمریکا و چین می‌بينند.

 

همچنين کشورهای منطقه خليج فارس به‌شکل مستقيم در معرض نتايج اين تغيير قرار خواهند گرفت.

 

ايالات متحده تاکنون چه به‌شکل سياسی و چه نظامی همواره در منطقه خاورميانه و نزديک به‌طور گسترده فعال بوده چرا که به انرژی اين منطقه نياز مبرم داشته است.

 

پژوهش سرویس اطلاعات فدرال آلمان نشان می‌دهد که به‌زودی آمريکا به‌طور کامل وابستگی خود را به تحويل نفت از اين منطقه قطع خواهد کرد و آزادی عمل اين کشور در سياست خارجی و امنيت منطقه خليج فارس بيشتر خواهد شد. به‌ويژه تهديدات جمهوری اسلامی ايران در مورد بستن تنگه هرمز برای آمريکا معضلی نخواهد بود چرا که ديگر به ارسال نفت از کشورهای عربی منطقه وابسته نخواهد بود.

 

سرویس اطلاعات فدرال آلمان گفته است آمريکا در پی استخراج نفت و گاز از منابع طبيعی خود توانايی رقابت جهانی خود را که به دليل وضعيت بد اقتصادی متزلزل شده است به‌شکل گسترده‌ای بهبود خواهد بخشيد

پيش‌بينی اين مطالعات بزرگ‌ترين بازنده عرصه توسعه را چين دانسته است چرا که اين کشور با نياز بی‌پايان خود به مواد خام در آينده نيمی از نفت کشورهای عربی را برداشت خواهد کرد و به اين طريق وابستگی‌اش به منطقه خليج فارس، جايی که در آن نيروی نظامی کافی ندارد و بايد امنيت مسيرهای حمل و نقل را حفظ کند، افزايش خواهد يافت.

 

به‌گفته پژوهشگران اين مطالعات تاکنون ميلياردها دلار سرمايه‌گذاری آمريکا برای حفظ آزادی مسير حمل و نقل انرژی در تنگه هرمز مصرف شده است؛ امری که بيش از هر کشوری چين از آن سود برده است.

 

آمريکا همواره در اين منطقه برای افزايش توان نظامی خود ميلياردها دلار خرج کرده است که در آينده اين موضوع از اولويت خود خارج خواهد شد و دايره عمل اين کشور نسبت به رقبای بالقوه خود به‌شدت افزايش خواهد يافت.

 

بر اساس اين مطالعات کشف ذخاير بسيار و استخراج گاز و نفت در آمريکا بازنده‌های ديگری نيز در پی خواهد داشت و آن کشورهای توليدکننده نفت عضو اوپک و به‌ويژه روسيه هستند.

 

از آن‌جا که تا سال ۲۰۲۰ آمريکا تبديل به بزرگ‌ترين توليدکننده نفت خواهد شد قدرت بازار کشورهای عضو اوپک نيز کاهش خواهد يافت و روسيه که به‌عنوان اصلی‌ترين صادرکننده نفت به اروپا شناخته می‌شود نيز بايد با رقيب تازه‌ای روبه‌رو شود.

 

روسيه همچنين به‌ويژه با تغييرات در بازارهای انرژی آسيب‌پذير نشان می‌دهد، زيرا هزينه‌های توليد نفت و گاز در مناطق دور دست شمالی در مقايسه با ديگر نقاط جهان بسيار بالاتر است.

 

اين گزارش همچنين کشورهايی چون عراق، کانادا و برزيل را که در آن‌ها ذخاير بزرگ جديد در سوخت‌های فسيلی کشف شده جزو کشورهای بهره‌مند از اين روند عنوان کرده است.

 

سرویس اطلاعات فدرال آلمان گفته است آمريکا در پی استخراج نفت و گاز از منابع طبيعی خود توانايی رقابت جهانی خود را که به دليل وضعيت بد اقتصادی متزلزل شده است به‌شکل گسترده‌ای بهبود خواهد بخشيد.

 

پيش‌بينی شده است که تا سال ۲۰۲۰ به همين خاطر نزديک به سه ميليون کار جديد ايجاد خواهد شد.
به‌گفته کارشناسان قيمت گاز در آمريکا به‌شدت کاهش يافته است.

 

بدين ترتيب برای نخستين بار ايالات متحده به دليل کاهش شديد واردات و افزايش صادرات سوخت‌های فسيلی فرصتی خواهد يافت تا کسری بزرگ مالی و توانمندی اقتصادی خود را بار ديگر به‌دست آورد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

آمریکاییان خود همیشه می دانستند که منابع زیادی گاز ونفت دارند اما نمی خواستند استخراج کنند چون بهانه "خاورمیانه" برای کنترل منابع و بازار و کنترل بر منابع جهان را از دست بدهند. "کشف" ذخایر بزرگ..... دروغی بیش نیست. سازمان سیا و رییس جمهوران همیشه می دانستند که دخایر بزرگ نف و گاز دارند.***

استخراج کاز شیل برای طبیعت بشدت زیان آور است.

روسیه عضو اپک نیست
قیمت تمام شده هر بشکه نفت از طریق حفر چاههای افقی و بروش هیدرولیکی بین 60 تا 70 دلار است .
در صورتیکه اقتصاد امریکا احیا شود مصرف انرژی این کشور هم بالا خواهد رفت و مثل قبل از سال 2008 از مرز 23 ملیون بشکه در روز بیشترخواهد شد.
سازمان انرژی جهانی تولید امریکا را تا سال 2030 معادل 10 ملیون 500 هزار بشکه براورد میکند که از عربستان پیشی میگیرد ولی از 2035 مجددا تولید امریکا زیر 10 ملیون بشکه در روز تخمین زده میشود وبعد از عربستان قرار میگیرد.
حضور امریکا در خلیج فارس اهداف استراتژیک را دنبال میکند و نه نفتی زیرا این منطقه در تنش و هراس نیست .
گاز امریکا هم فابلیت صادراتی ندارد چون کشورهای جنوب و شمال یعنی مکزیک و کانادا خود صاحب نفتند .
قرار نیست امریکا با حربه نفت با چین و روسیه بجنگد در این رابطه این کشورها سیاستهای خودشان را دنبال میکنند و اگر تولید ناخالص ملی چین در دهه 30 از امریکا پیشی میگیرد دلیل جمعیتی و بالا رفتن سطح رشد این کشور را خواهد داشت چنانکه همین افزایش رشد خیزش های اجتماعی را بدنبال میاورد. در شرائط کنونی تلاش این کشور ادامه دارد ولی نمیتوان گفت که حزب کمونیست این کشور با تمام قدرتی که امروز دارد میتواند دراینده هم چین را کنترل کند زیرا خطر تبدیل چین امروزی به 52 کشور محتمل است چیزی که امریکا هم خواستار ان نیست .
صادرات نفت روسیه هم چندان بالا نیست ولی فروش گاز به اروپا را با جلو گیری از ورود ایران باین بازار تاکنون خوب اداره کرده است.
اگر ایران با همه دشمن شناسی و دشمن تراشی و دشمن سازی فقط میتوانست باروپا گاز صادر کند بازار پررونق وتک محور روسیه عقب نشینی میکرد و احتیاج به ورود ویا رقابت امریکا را نداشت.

استخراج گاز شیل برای محیط زیست بشدت زیان آور است.
ارتباط به موضوع:
http://www.gaz-de-schiste.fr//
http://shalegasoutrage.org/coalition/

هر قدر زیانآور باشد زیانش به اندازه ی زیان نفس *** روحانیون برقدرت در ایران نیست. خدا کند راست باشد و کسی یک قطره نفت از ایران نخرد تا ما از این بلای زمینی و آن بلای ***آسمانی راحت شویم. دوستانی که می گویند دروغ است همانهایی هستند و یا از نسل همانهایی هستند که می گفتند آپولو هم دروغ است و ترن تندرو هم دروغ است و برق هم دروغ است. *** آنچه را انتشار داده اند بزرگترین دانشمندان برآن نظارت دارند. اندکی عقل زمان تنگ است.

اگر راست باشد خبر بسیار خوبی ست! چرا که حکومت قاتلان بر ایران از درآمد برای خرید سلاح و سرکوب مردم دچار تنگنا می شود٬ مفتخوارهای ایرانی که با پول نفت بسازبفروش و بازاری و رانتخوار شده و مجبورند کار بکنند. مردم هم که از اول از پول نفت بی نصیب بودند. آن اندک فشار زیادی هم باعث می شود که سرانجام دموکراسی در ایران پا بگیرد. بنا بر این زنده باد ذخائر نفت آمریکا. ایران روزی روزگاری اولین صادر کننده بادام و پسته بود. حالا در آجیل شب عید ایرانیها بادام آمریکایی ست و پسته ایران هم بزودی مجبور است فقط خودش بخورد. بزودی پنیر لیقوان چینی و رغن کرمانشاهی چینی و گیوه ی آباده ای چینی و حتما آخوند قمی وارداتی از چینی خواهیم داشت چناکه قرآن و مفاتیح همینک با کفن و چادر مشکی و تسبیح و عمامه و عبا از چین می آید. والظااااللللین آخوندان ایران تا گلدسته جا می کند در مسجد امام علی ساخت چین در مراغه. و اما بزودی نفت فروشیها ما هم نفت آمریکایی خواهند فروخت و این بسیار امیدوارکننده است. مرگ برر روحانیون برقدرت در ایران ویران.

بله من هم می گویم که زنده باد ذخائر نفت آمریکا. خدا کند هفته ی آیند بهره برداری از آن را آغاز کند. خدا کند یک قطره نفت ایران را کسی نخرد. نفت عربستان را کسی نخرد. نفت این کشورهای احمق پرور و ***را کسی نخرد. ما مردم باید با یک قحطی خانمانسوز که میلیونها کشته بدهد از خواب غفلت و بخور اسلام ناب محمدی و بخوانید نجاست قرون وسطایی که در مغز و روح و روان داریم بیدار شویم. ایرانی باید تو سری بخورد. تو سری اسلام٬ تو سری شاه٬ توسر هر کس که بتواند. روحانیون مثل خرسوارانی هستند که بر ما سوارند. اگر ایرانی یک جو شرف و یک جو شجاعت و مردانگی داشت *** اینان حرامزاده گان برقدرتند. *** جغدان شوم ضد بشرند. اینان فقط زبان زور می فهمند. *** و ما مردم دریوزگانی هستیم که سیلوی گندمان و نفتما و ذخائئرمان و تاریخ و تمدنمان را به این ***پست سپرده ایم و ناله میکنیم تا نواله ای بدست آوریم. ما مردم اینیم و هنر نزد ماست و بس و هنر ما ریا و دورویی و حقه بازی و حیله گری و مردرندبازی ست و کلاهبرداری. همین. باشرفانمان همین به اندازه شهدای راه آزادیمان انگشتشمارند. *** پس خدا کند که راست باشد این ذخاییر آمریکا و خدا کند هفته آینده یک چکه نفت ایران را کسی نخرد.

با حلوا حلوا گفتن، دهن سردسته جهانخواران شیرین نخواهد شد . این دروغ پراکنی ها شیوهء کهنهء ملاخور شده ای است که فقط مصرف داخلی دارد. اوضاع و روحیه یانکی ها آشفته تر و شکست خورده تر از آن است که با این تبلیغات دروغین اصلاح پیداکنه.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما