خانه | خبر | اخبارجهان

موگابه شورای امنيت را به جنگ‌طلبی متهم کرد

پنجشنبه, 1391-07-06 20:49
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رابرت موگابه، رهبر زيمبابوه، شورای امنيت سازمان ملل متحد را به جنگ‌طلبی بی‌انتها متهم کرد و با اشاره به سرنگونی معمر قذافی، رهبر سابق ليبی توسط ناتو  اقدامات اين سازمان نظامی را محکوم نمود.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، موگابه که روز چهارشنبه، ۲۶ سپتامبر (شش مهر) در مجمع عمومی سازمان مل متحد سخنرانی می‌کرد، اظهار داشت که "استيلای نظامی" ناتو در ليبی نشان می‌دهد که اعضای اين سازمان تا چه ميزان "تحت تأثير اين باور متکبرانه که آنها قدرتمندترين‌ها در ميان ما هستند، قرار گرفته‌اند."

 

او افزود: "تلاش‌های اتحاديه آفريقا برای برقراری صلح در ليبی به چالش کشيده شده، ناديده انگاشته و مورد تحقير واقع شده است."

 

موگابه همچنين در سخنان خود مرگ سفير آمريکا در بنغازی در پی حمله مسلمانان تندرو به سفارت اين کشور را که به‌خاطر انتشار فيلم ضداسلامی صورت گرفت "غم‌انگيز" خواند اما در همين حال گفت "مرگ وحشيانه" معمر قذافی نيز غم‌انگيز بود اما آمريکا آن را محکوم نکرد.

 

رابرت موگابه مرگ سفير آمريکا در بنغازی را "غم‌انگيز" خواند اما در همين حال گفت "مرگ وحشيانه" معمر قذافی نيز غم‌انگيز بود

رهبر ۸۸ ساله زيمبابوه خطاب به سران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: "ای کاش جامعه بين‌المللی را به ممانعت از کل اين تحول خطرناک و نامطلوب پيش از آن‌که اوضاع بدتر شود، ترغيب کنيم."

 

سال گذشته پس از آن‌که شورای امنيت سازمان ملل متحد دو قطعنامه را با موضوع محافظت از غيرنظاميان در مقابل شيوه‌های تأديبی قذافی به تصويب رساند، ناتو حملات نظامی خود را به ليبی آغاز کرد.

 

غرب و دولت جديد ليبی از آن جنگ ابراز خشنودی کرده‌اند اما هم‌اکنون روسيه، چين و ديگر کشورها می‌گويند برای جلب موافقت‌شان درباره انجام آن عمليات، آنها را فريب داده‌اند.

 

موگابه در سخنان خود شورای امنيت سازمان ملل را به خاطر ناديده گرفتن تلاش‌هايی که  به منظور پايان بخشيدن صلح‌آميز به درگيری‌ها صورت گرفته است، مورد حمله قرار داد.

 

او گفت: "در مقابل، به نظر می‌رسد که ميلی سيری‌ناپذير به جنگ، قدغن‌سازی، تحريم و ديگر اقدامات کيفری در اين شورا وجود دارد."

 

موگابه که کشورش هنوز با تحريم‌های تعدادی از کشورها دست و پنجه نرم می‌کند، همچنين اظهار داشت که از مفهوم مسئوليت سازمان ملل متحد که محافظت از کشورهاست، به طور جدی سوء استفاده شده و  به تجاوز به قلمرو کشورها تعبير شده است. 

 

رابرت موگابه از زمان استقلال زيمبابوه از بريتانيا در سال ۱۹۸۰ تاکنون قدرت را در اين کشور در دست گرفته است. او در آخرين اجلاس جنبش عدم تعهد که چندی پيش در تهران برگزار شد، مهمان دولت ايران بود.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

هی آقا ..دیکتاتور روضه خون و یا گربه روزه دار در پشت گوشیه مبایلت رو باز کن و داخلش نگاه کن پر از علم و تکنیکه ...اون کسانیکه با اون تکنیکشون یه همچی چیزی رو میسازن نیازی ندارن که تو از 1000 سال پیش پیام براشون بفرستی که چی براشون بده و یا خوبه ....افریقا ارزشش بخاطر معادن و حیواناتش وگرنه تو برو موزها رو بار کن....!!هرچی بوزینه دیکتاتوراسلامیه و قاتله جلوی میکروفن که اون تن لششون رو قرار میدن شروع به روضه خونی میکنن....!!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما