خانه | خبر | اخبارجهان

ژاپن هم انرژی هسته‌ای را کنار می‌گذارد

جمعه, 1391-06-24 12:39
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

يک سال‌ونيم پس از فاجعه هسته‌ای فوکوشيما و در پی اعتراضات گسترده عليه استفاده از انرژی هسته‌ای، سرانجام دولت ژاپن تصميم گرفت که تا سال ۲۰۳۰ ميلادی تمامی فعاليت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت ژاپن امروز، جمعه ۲۴ شهريورماه (۱۴ سپتامبر) به‌طور رسمی اين تصميم را اعلام کرد.

 

امروز ساعت ۱۶ و ۳۰ دقيقه به وقت محلی (۱۱ صبح به وقت ايران) يوشيهيکو نودا (Yoshihiko Noda)، نخست‌وزير ژاپن وزيران اصلی کابينه خود را گرد آورد تا در مورد نقشه راه جديد انرژی در کشور برای نتيجه‌گيری از فاجعه فوکوشيما به بحث و گفت‌وگو بپردازند.

 

به گزارش رسانه‌های ژاپن، نقشه راه جديد به طور مشخص شامل حرکت به سوی توقف فعاليت هسته‌ای ۵۰ راکتور اتمی اين کشور تا سال ۲۰۳۰ خواهد بود.

 

بدين ترتيب ژاپن سومين کشوری در جهان خواهد بود که پس از فاجعه اتمی فوکوشيما که ۱۸ ماه پيش رخ داد برنامه توقف فعاليت نيروگاه‌های هسته‌ای خود را به تصويب می‌رساند. پيش از ژاپن، آلمان و سوئيس نيز چنين تصميمی را گرفته بودند.

 

حزب دمکرات ژاپن، حزب حاکم اين کشور در برنامه خود سه اصل را مطرح کرده است: هيچ مرکز هسته‌ای ديگری ساخته نشود؛ راکتورهای موجود تا ۴۰ سال فعاليتشان متوقف شود؛ راه‌اندازی دوباره نيروگاه‌های از کار افتاده تنها پس از آزمايش ايمنی کامل آنها صورت گيرد

قبل از فاجعه فوکوشيما که در ۱۱ مارس ۲۰۱۱ رخ داد، انرژی هسته‌ای ۳۰ درصد مصرف برق ژاپن را تأمين می‌کرد اما هم‌اکنون تنها بخش کوچکی از آن را تأمين می‌کند چرا که هم‌اکنون تنها دو راکتور هسته‌ای در اين کشور فعال هستند و پس از اين رويداد بقيه نيروگاه‌ها چه به دليل سونامی و چه به‌منظور اتخاذ تدابير امنيتی بيشتر تعطيل شده‌اند.

 

مقامات دولتی ژاپن که با کاهش توليد انرژی هسته‌ای در کشور دست به واردات گسترده گاز طبيعی زده‌اند، از ماه‌ها پيش بر روی "نقشه جديد انرژی" کار می‌کنند.

 

در هفته اخير حزب دمکرات ژاپن، حزب چپ ميانه نخست‌وزير اين کشور، برنامه‌ای را در اين رابطه منتشر کرد که چارچوبی را برای تصميم‌های دولت مشخص می‌کند.

 

حزب دمکرات ژاپن تأکيد کرده است که سومين قدرت اقتصادی جهان بايد "تمام قدرت خود را به‌کار گيرد تا ديگر هيچ مرکز هسته‌ای در سال ۲۰۳۰ فعاليت نکند."

 

اين حزب سه اصل را برای رسيدن به آن روز مشخص کرده است: هيچ مرکز هسته‌ای ديگری ساخته نشود؛ راکتورهای موجود تا ۴۰ سال فعاليتشان متوقف شود؛ راه‌اندازی دوباره نيروگاه‌های از کار افتاده تنها پس از آزمايش ايمنی کامل آنها صورت گيرد.

 

اين حزب در برنامه خود آورده است ژاپن بايد در راه توسعه انرژی بديل و تجديدپذير تلاش کند و تدابيری را در راه استفاده از منابع دريايی برای دستيابی به قيمت مناسب گاز طبيعی مايع و سوخت‌های فسيلی ديگر از جمله گاز شيل (نوعی سنگ رسوبی) در نظر بگيرد.

 

در همين حال دولت ژاپن امروز اعلام کرد نيروگاه‌هايی که به لحاظ ايمنی مطمئن هستند برای توليد انرژی فعاليت خود را آغاز کنند.

 

تصميم به توقف فعاليت هسته‌ای در ژاپن تا سال ۲۰۳۰ در حالی گرفته می‌شود که پس از فاجعه فوکوشيما مخالفان استفاده از انرژی هسته‌ای در اين کشور افزايش چشمگيری يافته‌اند و در طول يک سال‌ونيم اخير بارها دست به تظاهرات وسيع برای توقف فعاليت هسته‌ای در ژاپن زدند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما