خانه | خبر | اخبارجهان

نماینده ویژه سازمان ملل در بحران سوريه تعیین شد

شنبه, 1391-05-28 15:27
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

اخضر ابرهيمی، ديپلمات کهنه‌کار الجزايری به عنوان نماينده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در بحران سوریه منصوب می‌شود.

 
به احتمال قوی او کار خود را از دهم شهریور و پایان دوره ماموریت کوفی عنان آغاز می‌کند.به گزارش رويترز، ادواردو دل بيی، سخنگوی دبيرکل سازمان ملل روز جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۱ گفت: "دبيرکل سازمان ملل از تمايل آقای ابراهيمی برای استفاده از تجربيات و توانايی‌های قابل توجهش در اين مأموريت قدردانی کرده است."
 
وی افزود اين مأموريت به پشتیبانی قوی، متحد و روشن جامعه بين‌المللی از جمله شورای امنيت سازمان ملل نياز دارد.
 
سخنگوی دبيرکل سازمان ملل همچنين گفت بان کی مون از تلاش‌های کوفی عنان، نماينده پيشين سازمان ملل و اتحاديه عرب در سوريه تشکر کرده است.
 
کوفی عنان چندی پيش و پس از ماه‌ها تلاش برای پايان دادن به بحران سوريه از مأموريت خود به‌عنوان ميانجی‌گر حل بحران سوريه استعفا کرد و گفت به‌خاطر بن‌بستی که در شورای امنيت سازمان ملل در حل مسئله سوريه ايجاد شده است نمی‌تواند به مأموريت خود ادامه دهد.
 
کوفی عنان چندی پيش و پس از ماه‌ها تلاش برای پايان دادن به بحران سوريه از مأموريت خود به‌عنوان ميانجی‌گر حل بحران سوريه استعفا کرد و گفت به‌خاطر بن‌بستی که در شورای امنيت سازمان ملل در حل مسئله سوريه ايجاد شده است نمی‌تواند به مأموريت خود ادامه دهد.
 وی ۲۳ فوريه (چهار اسفندماه ۱۳۹۰) مأموريت خود را آغاز کرد و طرح صلح شش ماده‌ای ارائه داد. اين طرح شامل "پايان دادن به درگيری‌ها از سوی دولت و مخالفان، آتش‌بس روزانه و فراهم کردن زمينه کمک‌رسانی‌های بشردوستانه، آزادی زندانيان سياسی، آزادی رسانه‌ها، به‌رسميت شناختن حق برگزاری تظاهرات مسالمت‌آميز و برگزاری مذاکرات بين دولت و مخالفان و انتقال مسالمت‌آميز قدرت" بود، اما هرگز به اجرا در نيامد.
 
جانشین او، اخضر ابراهيمی ۷۸ ساله، ديپلماتی است که مأموريت‌های بسياری به‌عنوان ميانجی‌گر بين‌المللی برای سازمان ملل انجام داده است.
 
وی نماينده ويژه سازمان ملل در افغانستان قبل و بعد از حکومت طالبان، نماينده سازمان ملل پس از حمله نظامی آمريکا به عراق که منجر به سرنگونی صدام حسين شد؛ و همچنين نماينده سازمان ملل در آفريقای جنوبی بوده است؛ وقتی که اين کشور از حکومت آپارتايد بيرون آمد.
 
ابراهيمی که در آغاز دهه ۱۹۹۰ وزير امور خارجه الجزاير بود، مأموريت‌های ويژه ديگری از جمله در جمهوری دمکراتيک کنگو، يمن و ليبريا برای سازمان ملل متحد انجام داده است.
 
مأموريت سوريه برای اخضر ابراهيمی دشواری ويژه‌ای دارد؛ چراکه پنج عضو شورای امنيت سازمان بر سر مسائل آن توافق ندارند و چندين‌بار روسيه و چين قطعنامه‌های اين شورا عليه خشونت‌های سوريه و تحريم‌های جدی عليه حکومت اين کشور را به دليل حمايت‌شان از حکومت بشار اسد وتو کرده‌اند. 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما