خانه | خبر | اخبارایران

هشدار درباره تعطيل شدن اتاق‌های عمل در بيمارستان‌های ايران

شنبه, 1391-12-26 08:24
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

خيرالله غلامی، رئيس داروخانه‌های دانشکده داروسازی دانشگاه تهران هشدار داد به دليل کمبود داروهای بيهوشی در ايران ممکن است اتاق‌های عمل بيمارستان‌ها تعطيل شوند.

 

غلامی روز جمعه ۲۵ اسفند به خبرگزاری کار ايران (ايلنا) گفت: "داروهای بيهوشی آتراکوريوم، سووفلوران، ايزوفلوران در بازار موجود نيست يا خيلی کم است که اگروضعيت اين طور پيش رود واقعا نمی‌دانيم بايد چه کنيم."

 

رئيس داروخانه‌های ۱۳ آبان در پاسخ به اين‌که برای مواجه با نبود داروهای بيهوشی چه تدبيری انديشيده شده است، گفت: "بايد آرام آرام شروع به دعا کنيم زيرا اگر اين دارو‌های بيهوشی تأمين نشوند اتاق‌های عمل تعطيل می‌شوند."

 

پيشتر نيز محمدمهدی قيامت، رئيس انجمن بيهوشی نسبت به کمبود انواع داروهای بيهوشی در بسياری از بيمارستان‌ها و مراکز درمانی ايران هشدار جدی داد و گفت: "به خاطر کمبود داروهای بيهوشی اتاق‌های عمل چندين بيمارستان در آستانه تعطيلی قرار گرفته‌اند."

 

خيرالله غلامی: با چکش که نمی‌شود مردم را بیهوش کرد... بدن بيمار را که نمی‌توان زنده زنده با چاقوی جراحی بريد

غلامی گفت: "با چکش که نمی‌شود مردم را بیهوش کرد... بدن بيمار را که نمی‌توان زنده زنده با چاقوی جراحی بريد."

 

به گفته وی در چند روز گذشته درخواست‌هايی نسبت به اخذ اين داروهای بيهوشی شده است اما متأسفانه به دليل نبود آن‌ها چيزی تحويل نشده است."

 

رئيس داروخانه‌های دانشکده داروسازی دانشگاه تهران گفت: "وقتی به دليل نبود داروی بیهوشی عمل‌های جراحی انجام نشود ممکن است بيمار از بين برود."

 

روزنامه شرق نيز بهمن‌ماه سال جاری در گزارشی نوشت، پنج داروی اصلی بيهوشی که نسل جديد اين دارو‌ها محسوب می‌شوند، با کمبود مواجه شده است.

 

غلامی با اشاره به اين‌که تمامی اين داروهای بيهوشی از خارج کشور وارد می‌شوند، افزود: "تحريم و مشکلات ارزی از دلايل کمبود داروهای بيهوشی در کشور است."

 

به گفته وی "تکليف اين وضعيت را بايد وزير بهداشت روشن کند."

 

مسئولان دولت ايران از تحريم‌‌ها به عنوان عمده‌ترين دليل کمبود دارو در اين کشور نام می‌برند. اما در عين حال شماری از کارشناسان علاوه بر تحريم‌ها، از مسائل مديريتی دولتی به عنوان دليل ديگر کمبود دارو در ايران نام می‌‌برند.

 

از جمله فاطمه هاشمی رفسنجانی، رئيس بنياد امور بيماری‌های خاص که گفته است همه مشکلات دارويی در ايران مربوط به تحريم‌ها نيست بلکه "معضلات مربوط به مديريت داخل کشور هم اين مشکلات را پررنگ‌تر از گذشته می‌کند."

 

شهاب‌الدين صدر، رئيس سازمان نظام پزشکی ايران نيز مدتی پيش در نامه‌ای به بان کی‌ مون، دبيرکل سازمان ملل از "سکوت" وی در برابر تحريم دارويی ايران انتقاد کرد.

 

چندی پيش بان کی‌ مون در گزارشی اعلام کرد مردم ايران به خاطر تحريم‌های بين‌المللی با مشکلاتی از جمله تورم، افزايش بيکاری و تهيه دارو‌های حياتی روبه‌رو شده‌اند.

 

کشورهای غربی به برنامه هسته‌ای ايران به ديده شک می‌نگرند و معتقدند جمهوری اسلامی در پی ساختن سلاح اتمی است اما ايران اين اتهام را رد می‌کند و می‌گويد برنامه هسته‌ای آن کاملأ صلح‌آميز است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما