خانه | خبر | اخبارایران

هشدار آمريکا و اتحاديه اروپا درباره "تعلل" ايران در راست‌آزمايی برنامه اتمی‌اش

چهارشنبه, 1391-12-16 20:48
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

آمريکا و اتحاديه اروپا در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی نسبت به "تعلل و کارشکنی" جمهوری اسلامی ايران در راه رفع نگرانی‌های آژانس در مورد برنامه هسته‌ای‌اش هشدار دادند.

 

به گزارش رويترز، امروز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه، جوزف مک مانوس، نماینده آمریکا در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در بيانيه‌ای گفت در صورت عدم رفع نگرانی‌های آژانس نسبت به برنامه هسته‌ای ايران، اين کشور در عرصه جهانی با فشارها و انزوای بيشتری روبه‌رو خواهد شد.

 

مک مانوس نصب سانتريفوژهای پيشرفته برای غنی‌سازی اورانيوم در ايران را اقدامی "تحريک‌آميز" از سوی جمهوری اسلامی خواند و گفت ايالات متحده نسبت به "فريبکاری و کارشکنی" ايران به‌شدت نگران است.

 

وی گفت: "تا زمانی که ايران به تعهدات خود و نگرانی‌های شورای حکام آژانس بی‌اعتنايی کند، در معرض انزوا و فشارهای بیشتری از سوی جامعه جهانی و اقدام احتمالی از سوی شورای حکام قرار خواهد گرفت."

 

آمريکا و اتحاديه اروپا در حالی اين بيانيه‌های شديدالحن را منتشر کرده‌اند که در روزهای اخير مقامات ايرانی از پيشرفت‌ در مذاکرات هسته‌ای، "تغيير لحن غرب" و حتی "آغاز رفع تحريم‌ها" سخن گفته‌اند

در همين حال اتحادیه اروپا نيز امروز با انتشار بیانیه‌ای در وین، مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی "بهانه‌تراشی" ايران در دادن اجازه به آژانس برای بازدید از سایت نظامی پارچین در ایران را غیرقابل قبول خواند و نگرانی عمیق خود را در اين‌باره اعلام کرد.

 

اتحادیه اروپا در اين بيانيه گفته است ایران باید به هرگونه فعاليت در زمينه غنی‌سازی اورانیوم پايان دهد.

 

اتحاديه اروپا در بيانيه خود نصب سانتريفوژهای پيشرفته جديد در ايران را نگران‌کننده خوانده و گفته است در بررسی‌های کارشناسان آژانس از برنامه هسته‌ای ايران پيشرفتی حاصل نشده است.

 

آمريکا و اتحاديه اروپا در حالی اين بيانيه‌های شديدالحن را منتشر کرده‌اند که در روزهای اخير مقامات ايرانی از پيشرفت‌ در مذاکرات هسته‌ای، "تغيير لحن غرب" و حتی "آغاز رفع تحريم‌ها" سخن گفته‌اند.

 

گروه ۱+۵ نيز با انتشار بيانيه‌ای مذاکرات هسته‌ای با ايران در قزاقستان را "مفيد" اعلام کرد.

 

دور قبلی مذاکرات هسته‌ای بين ايران و گروه ۱+۵ روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هشت و ۹ اسفند در قزاقستان برگزار شد و قرار است دور بعدی در روز ۱۶ فروردين ۱۳۹۲ برگزار شود.

 

يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۱۴ اسفندماه در نشست شورای حکام آژانس در وين از ايران خواست تا برای نشان دادن تمايل همکاری خود هر چه سريع‌تر امکان بازديد از سايت پارچين در نزديکی تهران را فراهم آورد.

 

آمانو گفت: "من بار ديگر از ايران می‌خواهم به‌دور از توافق يا عدم توافق بر سر راهکار ساختاری، امکان دسترسی فوری به سايت پارچين را فراهم سازد."

 

اما فريدون عباسی، رئيس سازمان انرژی اتمی ايران امروز گفت برای بازديد از سايت نظامی پارچين بايد "مدارک قانع‌کننده" ارائه شود.

 

قدرت‌های بزرگ غربی معتقدند ايران زير پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آميز" می‌خواند، در صدد دستيابی به سلاح هسته‌ای است اما ايران بارها اين اتهام را رد کرده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

امریکا و اروپا هشدار می دهند, اما به کی!؟
به آخوندهای انگلیسی اموزش دیده در قم و نجف!!!!؟

فعلاوقت ندارند... مشغول سينه زنی برای هوگو هستند...بعدهم برای اسد ...اينهمه پول بباد دادند..بايدهم عزای عمومی و گريه و زاری کنند.....

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما