خانه | خبر | اخبارایران

بروجردی: ايران سايت فردو را تعطيل نمی‌کند

دوشنبه, 1391-11-30 09:50
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

علاالدين بروجردی، رئيس کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس ايران در واکنش به پيشنهاد قدرت‌های جهانی برای تعطيلی سايت فردو در ازای لغو تحريم تجارت طلا و فلزت گران‌بها عليه ايران گفت: "سايت فردو هرگز تعطيل نخواهد شد."

 

بروجردی روز يکشنبه ۲۹ بهمن به خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: "فردو هرگز تعطيل نخواهد شد زيرا ما حتما وظيفه‌ ملی‌مان اين است که بتوانيم از مراکز هسته‌ای و حياتی خودمان در قبال تهديد دشمن دفاع کنيم."

 

وجود سايت فردو که در نزديکی قم و در اعماق کوه‌ها قرار دارد، در سال ۲۰۰۹ فاش شد. ايران در فردو کار غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانيوم را انجام می‌دهد.

 

چند روز پيش رويترز گزارش داد قدرت‌های بزرگ جهانی در حال بررسی پيشنهادی هستند تا در ازای توقف فعاليت‌های سايت هسته‌ای فردو در ايران، تحريم طلا و فلزات گران‌بها را عليه اين کشور لغو کنند.

 

به گفته منابع رويترز، لغو تحريم‌ طلا می‌تواند به ايران که هم‌اکنون مورد تحريم‌های بانکی و مالی قرار گرفته، در انجام معاملات و مناسبات مالی و اقتصادی بين‌المللی کمک کند تا تحريم‌ها را دور بزند و از طلا برای معاملات پاياپای استفاده کند.

 

علاالدين بروجردی، رئيس کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس، پيشنهاد تعطيلی سايت فردو را "کمک" به اسرائيل دانسته است

اتحاديه اروپا در واکنش به برنامه اتمی ايران، تحريم‌های گسترده‌ای را عليه ايران از جمله تحريم تجارت طلا با نهادهای عمومی اين کشور برقرار کرده است.

 

هدف از اين تحريم‌ها، اعمال فشار بر تهران برای متوقف کردن تلاش‌ها برای غنی‌سازی اورانيوم در سطحی است که می‌تواند در توليد سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار گيرد.  اما تهران می‌گويد برنامه هسته‌ای‌اش صرفا برای مقاصد غيرنظامی است.

 

پيشنهاد لغو تحريم طلا و فلزات گران‌بها عليه ايران قرار است در مذاکرات هسته‌ای پيش‌روی تهران و قدرت‌های جهانی مطرح شود.

 

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ايران و گروه ۱+۵ شامل کشورهای آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين و آلمان هشتم اسفند در آلماآتی قزاقستان برگزار می‌شود.

 

با اين حال رئيس کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس، پيشنهاد تعطيلی سايت فردو را "کمک" به اسرائيل دانسته است. از نظر بروجردی اين پيشنهاد به اسرائيل کمک می‌کند تا "بتواند تهديدات خود را عملی کند و تأسيسات هسته‌ای ايران را مورد تهديد قرار دهد."

 

وی گفته است:‌ "اگرچه رژيم صهيونيستی جرأت چنين کاری ندارد اما ما نبايد شرايطی را در کشور ايجاد کنيم که دشمن به طمع بيفتد."

 

اسرائيل می‌گويد دستيابی ايران به بمب اتمی را تحمل نمی‌کند و همواره اين کشور را به حمله نظامی تهديد می‌کند. اسرائيل به اين منظور اعلام کرده که دستيابی ايران به ۲۴۰ کيلو اورانيوم غنی‌شده ۲۰ درصدی که احتمال داده می شود بتواند در توليد يک بمب اتمی به کار گرفته شود، برايش خط قرمز محسوب می‌گردد.

 

ايران نيز همواره سعی کرده ميزان اورانيوم غنی‌شده خود را زير اين عدد نگه دارد. تهران با همين هدف يک هفته پيش اعلام کرد بخشی از اورانيوم غنی‌شده ۲۰ درصدی خود را به سوخت تبديل کرده است.

 

مقام‌های جمهوری اسلامی در عین حال می‌گویند قصد ساخت سلاح اتمی را ندارند.

 

علاالدين بروجردی درباره "تناسب داشتن" پيشنهاد تعطيلی فردو در ازای لغو تحريم طلا نيز گفته است: "موضوع تناسب در پيشنهاد مطرح نيست بلکه اساسا تعطيلی فردو قابل قبول نيست و از نظر ما فردو مرکزی است که هيچ‌گاه تعطيل نخواهد شد."

 

منابع ديپلماتيک پيشتر گفته بودند در اين‌که ايران تا پيش از انتخابات رياست‌ جمهوری سال آينده اين کشور که در خرداد ۱۳۹۲ برگزار می‌شود، برای انجام "يک معامله بزرگ با غرب" آماده باشد، جای شک و ترديد است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

راه حل صرفنظرکردن از حکومت فاسد و ديکتاتور تهران و دمشق و بغداد ميباشد..

دروغ محض است فردو از هشت ماه پیش تعطیل است. این پز های گردنکلفتی را برای ادا و اطوار برای ما میگیرند. بریا اینکه وانمود کنند رهبری عقب نمی نشیند. اینان فقط گردنکلفتیشان و آدمکشیشان برای ماست.

درست است فردو ماهاست که نعطیل است. هارت و پورتها برای سرگرمی ما امت احمق است.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما