خانه | خبر | اخبارایران

کيارستمی: سينمای ايران در وضعيت بسيار بدی است

جمعه, 1391-11-27 14:18
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

عباس کيارستمی، کارگردان مطرح سينمای ايران و جهان گفت سينمای ايران در وضعيت دشواری قرار دارد و برای بقای خود تلاش می‌کند. وی همچنين گفت باز هم دوست دارد با ژوليت بينوش، بازيگر معروف فرانسوی فيلم جديدی بسازد.

 

سايت آمريکايی ايندی‌واير (indiewire)، که به سينمای مستقل می‌پردازد با عباس کيارستمی در دو گفت‌وگو به بررسی آخرين فيلم وی "مثل يک عاشق" پرداخته است.

 

در اين دو گفت‌وگو کيارستمی از طرح‌ها و ايده‌های آينده خود برای ساختن فيلم و وضعيت ايران و سينمای آن نيز سخن گفته است.

 

عباس کيارستمی در پاسخ به سئوال خبرنگار در مورد شایعه ساخت فیلم جدیدش با ژوليت بينوش گفت: "ايده‌های پراکنده بسياری دارم که ناگهان برخی از آن‌ها برای تبديل شدن به فيلمنامه يا فيلم متحول می‌شوند. يکی از اين ايده‌ها اين است که مايلم فيلمی با بازی ژوليت بينوش و ويليام شميل، بازيگران «کپی برابر اصل» بسازم. شايد روزی اين اتفاق بيفتد اما در حال حاضر به واقعيت تبديل نشده است."

 

عباس کيارستمی: به‌سادگی می‌توان گفت چيزی که در حال حاضر در ايران نقش بازی می‌کند بقای اقتصادی است. مردم واقعا در حال نبردند و صنعت سينمای ايران نيز در زير همين فشار است

"کپی برابر اصل" نخستين فيلم کيارستمی با بازی بينوش بود که سه سال پيش به روی اکران رفت. اين فيلم ماجرای پرابهام يک نويسنده بريتانيايی (ويليام شميل) و يک زن فرانسوی (ژوليت بينوش) در ايتاليا است که در طول فيلم تماشاگر در ميان دنيای واقعی و خيالی رابطه اين دو معلق می‌ماند.

 

اين فیلم در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۰ در بخش رقابت‌های اصلی به نمايش در آمد و ژولیت بینوش برای بازی در آن جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را به دست آورد.

 

عباس کيارستمی در بخش ديگری از سخنان خود ضمن اشاره به آثار اخيرش در خارج از ايران، به تفاوت کار در ايران و خارج از کشورش پرداخت و گفت: "من هنگامی که فيلم‌ها به نمايش در می‌آيند اين تفاوت را حس می‌کنم. وقتی فيلم‌های ايرانی‌ام را با مردم نگاه می‌کنم در طول نمايش احساس اضطراب عجيبی دارم. خود را مسئول تمام جزئيات فيلم، داستان و شخصيت‌های آن می‌دانم. اما وقتی دو فيلم اخيری را که در خارج ساختم می‌بينم خودم را بيشتر جدا حس می‌کنم؛ برای اين‌که حس می‌کنم کارگردان مهمان هستم و تا حدی خود را مسئول می‌دانم. پرسوناژها زندگی خود را فراتر از مسئوليت من دارند و من تنها بخشی از آن‌ها هستم. فکر می‌کنم حتی تماشاگر از من به آن‌ها نزديک‌تر است."

 

اين فيلمساز مطرح ايرانی در گفت‌وگويی ديگر در سايت ايندی‌واير، وضعيت کنونی ايران را "برای همه ناگوار" توصيف کرد و درباره ادامه ساخت فيلم در کشورش گفت: "فکر می‌کنم اگر محدوديت‌ها نبودند در ايران می‌ماندم و آن‌جا کار می‌کردم."

 

کيارستمی در مورد بايکوت اسکار توسط جمهوری اسلامی ايران گفت: "واقعيت اين است که وضعيت در ايران چنان جدی و بد است که با چنين رويدادهايی حتی برخورد هم نمی‌شود."

 

وی افزود: "به‌سادگی می‌توان گفت چيزی که در حال حاضر در ايران نقش بازی می‌کند بقای اقتصادی است. مردم واقعا در حال نبردند و صنعت سينمای ايران نيز در زير همين فشار است."

 

کيارستمی ادامه داد: "بزرگ‌ترين مسئله کنونی سينمای ايران يافتن راهی برای بقاست. برای مقابله با اين وضعيت در يک شرايط آرام می‌شد کاری کرد اما امروزه شرايط به شدت ملتهب است و ما در ميانه يک جنگ، حتی اگر جنگ سرد باشد، قرار داريم."

 

عباس کيارستمی ۷۲ ساله برنده چندين جايزه بزرگ سينمايی از جمله نخل طلای جشنواره کن و يوزپلنگ برنزی جشنواره لوکارنو ‌است و در طول ۴۰ سال فعاليت سينمايی خود بيش از ۴۰ فيلم کوتاه و بلند ساخته است که برخی از آن‌ها شهرت جهانی دارند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما