خانه | خبر | اخبارایران

دور تازه مذاکرات ايران و آژانس در تهران برگزار می‌شود

سه شنبه, 1391-11-24 10:08
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ايران و آژانس بين‌المللی انرژی اتمی فردا در تهران برگزار می‌شود.

 

به گزارش شبکه العالم، تلويزيون عرب‌زبان ايران، علی‌اصغر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی گفت اين مذاکرات روز چهارشنبه ۲۵ بهمن (۱۳ فوريه) در تهران برگزار می‌شود.

 

خبرگزاری تسنيم در ايران نيز به نقل از يک مقام رسانه‌ای آژانس بين‌المللی انرژی اتمی از تغيير زمان نشست ميان آژانس و ايران خبر داد و اعلام کرد که تاريخ اين نشست يک روز به تعويق افتاده است.

 

کريگ وب يکی از مسئولان رسانه‌ای آژانس بين‌المللی انرژی اتمی گفت: "در نشستی که ميان ايران و آژانس حدود يک ماه پيش صورت گرفت زمان توافقی برای نشست بعدی ميان دو طرف تاريخ ۱۲ فوريه اعلام شد که بعد از بررسی دقيق‌تر طرفين تصميم گرفتند که اين تاريخ به ۱۳ فوريه تغيير کند."

 

علی‌اصغر سلطانيه گفته است به دور تازه مذاکرات با آژانس بين‌المللی انرژی اتمی و گروه ۱+۵ بسيار خوش‌بين است.

 

دور جديد مذاکرات ايران و گروه ۱+۵ هشتم اسفند در قزاقستان برگزار می‌شود.

 

علی‌اصغر سلطانيه: اگر کشورها در نشست چهارشنبه در تهران با اهداف مثبت و واقع‌بينانه شرکت کنند آنگاه ايران موظف می‌شود مذاکرات را تا رسيدن به يک راه‌حل ادامه دهد

به گفته سلطانيه "اگر کشورها در نشست چهارشنبه در تهران با اهداف مثبت و واقع‌بينانه شرکت کنند آنگاه ايران موظف می‌شود مذاکرات را تا رسيدن به يک راه‌حل ادامه دهد."

 

در همين حال علی‌اکبر صالحی، وزير خارجه ايران نيز درباره دور تازه مذاکرات هسته‌ای بين اين کشور و شش قدرت جهانی که قرار است اسفندماه سال جاری خورشيدی در قزاقستان برگزار شود، به خبرگزاری روسی ريانووستی گفته است: "پيش از اين، ايران بسته پيشنهادی شامل پنج گام و بر اساس طرح اوليه دو سال پيش وزير امور خارجه روسيه ارائه کرده بود."

 

روسيه تيرماه ۱۳۹۰ با هدف "حل مناقشه اتمی ايران" يک طرح "گام به گام" برای تشويق ايران به پاسخگويی به پرسش‌ها درباره برنامه اتمی‌اش ارائه کرد.

 

در طرح گام به گام، ايران در هر مرحله که به سوالات و نگرانی‌های آژانس بين‌المللی انرژی اتمی پاسخ دهد، گام‌های متقابلی از سوی جامعه جهانی مانند کوتاه شدن دوره برخی تحريم‌ها يا تعليق آن‌ها برداشته خواهد شد.

 

صالحی افزوده است: "براساس اين طرح با برداشته‌شدن هرگام توسط ايران، طرف مقابل نيز گامی در اين جهت بر می‌دارد، اين طرح شامل مباحث مختلفی می‌شود که چه تعهداتی ايران می‌دهد و در برابر آن طرف مقابل چه تعهداتی را می‌بايستی بپذيرد."

 

وزير خارجه ايران می‌گويد: "از سوی ديگر طرف مقابل نيز يک بسته پيشنهادی در سه مرحله ارائه کرده بود (که) بايد مشترکات اين دو بسته استخراج شده و بر روی نقاط مشترک اتفاق نظر حاصل شود که دست‌کم گامی به جلو باشد."

 

به گفته وی "زمانی که يک گام برای اعتمادسازی برداشته شد، آسان‌تر می توان گام بعدی را برداشت ولی اگر از نقاط اختلاف بسته‌ها شروع به مذاکره شود، خيلی مشکل بتوان به تفاهمی دست يافت، اگر دو طرف مذاکرات را از نقاط اشتراک دو بسته پيشنهادی آغاز کنند، می‌توان به توافق رسيد که گامی رو به جلو خواهد بود."

 

صالحی درباره جزئيات بسته‌های پيشنهادی گفت: "شايد هنوز ضروری نباشد که جزئيات اين دو بسته را به صورت عمومی اعلام کنيم زيرا دو طرف همچنان در حال مذاکره هستند."

 

اين مذاکرات برای پايان دادن به مناقشه اتمی ايران انجام می‌شود. کشورهای غربی معتقدند ايران تحت پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آميز" می‌خواند در راه دستيابی به سلاح هسته‌ای است اما ايران اين اتهام را همواره رد کرده است.

 

اصرار ايران به ادامه برنامه اتمی‌اش باعث شده تا شورای امنيت سازمان ملل با صدور چهار قطعنامه، به تحريم‌ها عليه برنامه اتمی ايران و افراد و سازمان‌های مرتبط به آن رأی بدهد. افزون بر اين، آمريکا، اتحاديه اروپا و برخی ديگر از کشورها نيز تحريم‌های يک‌جانبه‌ای عليه ايران برقرار کرده‌اند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

های فايو رهبر حزب سبز آلمان با سفير جمهوري اسلامي و قاتل کردها وبرگردندان مقام با چک 70 ميليونی دلاری از فرودگاه دوسلدورف بدون بازداشت و سکوت محض در مقابل شکنجه و سرکوب مردم ايران و نديده گرفتن عمليات جاه طلبانه اينهادر عراق و سوريه و لبنان هم راه بجايی نخواهد برد! اينهادر پی ساختن بمب و موشک هستند....

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما