خانه | خبر | اخبارایران

معافيت ۹ کشور از تحريم‌های نفتی عليه ايران تمديد شد

شنبه, 1391-09-18 09:03
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دولت آمريکا معافيت ۹ کشور را از تحريم‌های نفتی عليه ايران شش ماه ديگر تمديد کرد.

 

به گزارش رويترز، "چين، ترکيه، هند،‌ کره جنوبی، آفريقای جنوبی، سنگاپور، ‌مالزی، تايوان و سريلانکا" کشورهايی هستند که همچنان می‌توانند از ايران نفت وارد کنند و از مجازات‌های مربوط به تحريم نفتی عليه ايران معاف باشند.

 

آمريکا و اتحاديه اروپا از تيرماه سال جاری، صادرات نفت ايران را مورد تحريم قرار داده‌اند و بر همين اساس برای کشورهايی که از ايران نفت خريداری کنند، مجازات‌هايی پيش‌بينی شده است اما اين ۹ کشور از اين مجازات‌ها معاف شده‌‌اند.

 

معافيت اين کشورها به اين دليل تمديد شده که در چند ماه گذشته تلاش کرده‌اند ميزان خريد نفت از ايران را کاهش دهند.

 

به گفته هيلاری کلينتون اين تحريم‌ها باعث کاهش درآمدهای ايران شده است. وی گفت اين درآمدها برای برنامه اتمی ايران و "پشتيبانی از تروريسم" هزينه می‌شده است

هيلاری کلينتون، وزير خارجه آمريکا که روز جمعه ۱۷ آذر خبر تمديد اين معافيت‌ها را اعلام کرد، گفته است توليد نفت ايران در ماه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سپتامبر و اکتبر سال جاری ميلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته يک ميليون بشکه در روز کاهش پيدا کرده است.

 

به گفته کلينتون اين تحريم‌ها باعث کاهش درآمدهای ايران شده است. وی گفت اين درآمدها برای برنامه اتمی ايران و "پشتيبانی از تروريسم" هزينه می‌شده است.

 

ميزان صادرات نفت ايران در ماه نوامبر، يک ميليون و ۸۰ هزار بشکه در روز بوده که اين صادرات در ماه جاری دسامبر به حدود ۸۳۴ هزار بشکه در روز خواهد رسيد. صادرات نفت ايران سال گذشته در حدود ۲.۴ ميليون بشکه در روز بود.

 

وزير خارجه آمريکا از ايران خواست تا با اقدامات واقعی، نگرانی‌های جامعه جهانی را در مورد برنامه اتمی‌اش برطرف کند و گرنه با فشارهای بيشتری مواجه خواهد شد.

 

آمريکا و قدرت‌های غربی می‌گويند نگران ماهيت برنامه اتمی ايران هستند که ممکن است اهداف نظامی داشته باشد اما تهران هدف برنامه اتمی‌اش را صلح‌آميز می‌داند.

 

ترديد آمريکا و کشورهای غربی نسبت به ماهيت برنامه اتمی ايران باعث شده تا در چند سال گذشته تحريم‌های يک جانبه‌ای را افزون بر تحريم‌های شورای امنيت سازمان ملل عليه ايران برقرار کنند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

حوج خانوم میفرمایند .....جاهائی که امریکائی ها سرمایه گذاری کردن و کارخونه دارن و به امریکا صادرات دارن نفت مجانی ولایت فقیه علی خامنه ای " نفت مطعق به ایران نشینان نیست" اونجا اجازه داره بره !! به گفته حاج خانوم کلينتون اين تحريم‌ها باعث کاهش درآمدهای ايران نشینان و خفه کردن مخالفان حکومت آقای کارتر در ایران شده است ....

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما