خانه | خبر | اخبارایران

احمدی‌مقدم: ممکن است قصورهايی هنگام بازداشت ستار بهشتی رخ داده باشد

چهارشنبه, 1391-09-08 10:00
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

اسماعيل احمدی‌مقدم، فرمانده نيروی انتظامی ايران گفت: "ممکن است در هنگام بازداشت و نگهداری ستار بهشتی، قصورهايی رخ داده باشد اما هيچ انگيزه‌ای برای قتل وی وجود نداشته است."

 

به گزارش خبرگزاری مهر، احمدی‌مقدم عصر سه‌شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ در جمع خبرنگاران گفت: "مهم‌ترين سناريوی مرگ ستار بهشتی ممکن است شوک روحی روانی او در زمان نگهداری در زندان اوين باشد."

 

ستار بهشتی که آبان‌ماه امسال توسط پليس فضای توليد و تبادل اطلاعات نيروی انتظامی (فتا) بازداشت شده بود، در زمانی که در بازداشتگاه پليس به‌سر می‌برد، جان خود را از دست داد.

 

خانواده وی می‌گويند اين وبلاگ‌نويس توسط بازجويان به قتل رسيده است.

 

به گفته فرمانده نيروی انتظامی ايران "در بهداری زندان (اوين) به او (ستار بهشتی) داروی آرام‌بخش داده‌اند و زمانی که او تحويل پليس فتا شده است به دليل اينکه نسخه دارو و مجوز مصرف را نداشته است، مأموران به او اجازه استفاده از قرص‌ها را نمی‌دهند که ممکن است اين موضوع نيز قصور تلقی شود اما هيچ‌گونه آثار ضرب و جرح روی بدن اين فرد وجود ندارد."

 

اسماعيل احمدی‌مقدم، فرمانده نيروی انتظامی ايران: هيچ‌گونه آثار ضرب و جرح روی بدن اين فرد وجود ندارد. موضوع بدرفتاری و ضرب و شتم مردود است

احمدی‌مقدم در حالی آثار ضرب و جرح روی بدن ستار بهشتی را رد کرده که دادستانی تهران در اطلاعيه‌ای وجود چند کبودی در بدن اين وبلاگ‌نويس را تأييد کرده است.

 

به گفته احمدی‌مقدم "ممکن است يکی از قصورهای ديگر نيز اين باشد که او را در بخش اداری نگهداری کرده‌اند چرا که اگر در بازداشتگاه بود دوربين‌های ناظر فعال بوده و تمام وقايع ثبت می‌شده است و اگر مشکلی برای او پيش می‌آمد از طريق مانيتورينگ رؤيت می‌شد، البته مأموران پليس هيچ‌گونه رفتار منجر به مرگی را انجام نداده‌اند و اين موضوع نيز اثبات نشده است اگر چه ممکن است محلی که او را نگهداری می‌کرده‌اند، استاندارد نبوده باشد."

وی افزود: "موضوع بدرفتاری و ضرب و شتم مردود است."

 

احمدی‌مقدم همچنين در مورد اظهارات مهدی دواتگری، نماينده ويژه مجلس ايران در پرونده مرگ ستار بهشتی درباره استعفای رئيس پليس فتا يا برکناری او گفت: "رئيس پليس فتا در جريان پرونده نبوده است و اگر منظور وی رئيس پليس فتای تهران باشد اگر قصوری رخ داده باشد خودمان آن را بررسی و با مسببان آن برخورد می‌کنيم. اکنون که هيچ چيز اثبات نشده است بايد با چه کسی برخورد کنيم؟"

 

مهدی دواتگری با اعلام اين‌که تخلف پليس فتا در پرونده اين وبلاگ‌نويس "محرز است"، خواهان استعفا يا برکناری فرمانده پليس فضای توليد و تبادل اطلاعات نيروی انتظامی ايران شده است.

 

دواتگری گفته است: "ابراز برائت پليس فتا از اشتباه صورت گرفته که منجر به هزينه برای نظام شده، با برکناری و يا استعفای فرماندهی پليس فتا امکان‌پذير است."

 

به گفته فرمانده نيروی انتظامی ايران، مأمورانی که ستار بهشتی را بازداشت و بازجويی کرده‌اند "با قرار قضايی تحت نظر هستند."

 

ستار بهشتی کارگری بود که در مورد نقض حقوق بشر در ايران وبلاگ می‌نوشت. وی ۹ آبان‌ماه جاری در منزلش در رباط کريم در نزديکی تهران بازداشت شد. در روز ۱۶ آبان مقامات با خانواده او تماس گرفته و آن‌ها را از مرگش در زمان بازداشت مطلع کردند.

 

مرگ ستار بهشتی بازتاب گسترده‌ای در جهان يافت. سازمان عفو بين‌الملل در بيانيه‌ای کشته شدن ستار بهشتی را بر اثر شکنجه بسيار محتمل دانست و خواستار تحقيق مستقل در مورد سرنوشت وی شد.

 

سازمان گزارشگران بدون مرز نيز ضمن ابراز تأسف از خبر درگذشت اين وب‌نگار زندانی، در بيانيه‌ای نوشت: "به نظر می‌رسد وی بر اثر اعمال خشونت به هنگام بازجويی به قتل رسيده باشد."

 

همچنين فرانسه، بريتانيا و آمريکا به‌شکل جداگانه کشته شدن ستار بهشتی در زندان را محکوم کرده و خواهان روشن شدن تمامی ماجرا و رسيدگی به آن شدند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با سلام... وقاحت اینها در دروغ گویی و شارلاتان بازی حد و حصری نمیشناسد و اینها البته شیاطین کوچکی هستند در خدمت ابلیس بزرگ خامنه ای وقیح و بیشرم؛ با اون خنده چندش آورش که انگار به ریش ملت میخندد که اینهمه قدرت لایتناهی بهش داده اند و بهش گفته اند تا دلت میخواد سوء استفاده کن! هیج خدایی را بنده نباش و خود خدایی کن.
یک نگاه به قیافه نحس و شوم این قاتل بیشرم که چشم در جهانیان میدوزد و دروغ میگوید کافیست تا به عمق فاجعه و کابوس وحشتناکی که ملت مظلوم ما گرفتارش شده اند پی برد. دیر نیست روزی که خون ستارها و آه نسرین ها دامن این آدمخوارهای بیشرم و وقیح را بگیرد و جهنم وعده داده شده را به چشم و با پوست و گوشت خود در روی همین زمین تجربه کنند. فراموش نشود که ما ها همه در به وجود آمدن این شرایط مسئولیم؛ به خصوص در برابر نسلهای آینده. باید تمامی اختلافها و دعواهای بی معنی و تا حد دردآوری کودکانه را فراموش کرده و برای ایرانی آزاد و متمدن دست به دست هم بدهیم برای ریشه کن کردن همیشگی این کابوس. به امید اینکه همه ما ایرانی ها همدل و همصدا علیه این فسیلها متحد شویم.

منطق خلافت اسلامی را درفیلم کوتاه ذیل مشاهده کنید: ۵ = ۲ +۲


دوستان ستار عزیز از بین ما رفته بیاید قبل از اینکه دیر بشه یه کاری واسه نسرین ستوده کنیم.
راحت رد شدن از کنار این قضایا انسانیت و آزادگی رو توی این مملکت میکشه بعدش باید واسه آزادی مثل سوری ها گوشت همدیگر رو بجوییم.
هرچه سرع تر یه حرکت سراسری به دور از مرزبندی های سیاسی

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما