خانه | خبر | اخبارایران

رايزنی‌های منطقه‌ای ايران در رابطه با بحران سوريه

سه شنبه, 1391-05-17 13:29
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران در رابطه با بحران سوريه به اين کشور و لبنان سفر کرد. وی با بشار اسد، رئيس جمهوری سوريه نيز ديدار داشت.

به گزارش منابع خبری ايران، سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی ايران امروز، سه‌شنبه ۱۷ مردادماه وارد دمشق شد تا در مورد وضعيت اين کشور با مقامات دولتی آن گفت‌وگو کند.

جليلی که مورد استقبال احمد عرنوس، معاون وزير امور خارجه سوريه قرار گرفت پيش از ظهر امروز با بشار اسد، رئيس‌جمهور اين کشور و تنی چند از مقامات بلندپايه سوريه نيز ديدار و گفت‌وگو کرد.

جمهوری اسلامی ايران نزديک‌ترين دوست حکومت بشار اسد در منطقه به‌شمار می‌رود و از آغاز اعتراضات مردمی در اين کشور همواره از رژيم سوريه حمايت کرده است.

برپايه آخرين گزارش‌های منتشرشده بشار اسد در ديدار با سعيد جليلی از ديدگاه‌های جمهوری اسلامی ايران حمايت کرد و گفت دولت سوريه خواسته‌های مردم را از "راه‌های دموکراتيک" برآورده می‌کند.

سفرهای دبير شورای عالی امنيت ملی ايران به چند کشور منطقه در حالی صورت می‌گيرد که وزارت امور خارجه ايران روز گذشته اعلام کرد نشست مشورتی مسائل سوريه پنج‌شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۱ در تهران برگزار می‌شود

وی در همين حال تأکيد کرد که "حمايت بيگانگان از تروريسم از طريق ارسال سلاح" قابل قبول نيست.

سعيد جليلی پيش از ورود به دمشق، به بيروت، پايتخت لبنان رفته بود و در آن‌جا نيز بر سر بحران سوريه با مقامات اين کشور، از جمله نجيب ميقاتی، نخست‌وزير، نبيه بری، رئيس مجلس و عدنان منصور، وزير امور خارجه لبنان مذاکره کرد.

وی در اين ديدارها راه حل بحران سوريه را نه "ارسال اسلحه و خون‌ريزی" که "دمکراسی" و "برگزاری انتخابات" دانست.

نماينده آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنيت ملی در ديدار با عدنان منصور، وزير امور خارجه لبنان، ضمن محکوم ساختن کشورهايی که به سوريه "اسلحه ارسال می‌کنند" و "تروريسم می‌فرستند"، گفت: "معتقديم دوستان سوريه لازم است با کمک به توقف کامل رفتارهای خشونت‌آميز، شکل‌گيری گفت‌وگوهای ملی، برقراری انتخابات سراسری در اين کشور و با ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه از فشارهای تحميل شده بر مردم سوريه بکاهند."

سعيد جليلی در ادامه رايزنی‌های منطقه‌ای خود روز چهارشنبه به عراق نيز سفر خواهد کرد.

سفرهای دبير شورای عالی امنيت ملی ايران به چند کشور منطقه در حالی صورت می‌گيرد که وزارت امور خارجه ايران روز گذشته اعلام کرد نشست مشورتی مسائل سوريه پنج‌شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۱ در تهران برگزار می‌شود.

حسين امير عبداللهيان، معاون عربی و آفريقای وزارت امور خارجه ايران در اين‌باره گفت: "ايران در نظر دارد نشستی مشورتی با حضور تعدادی از کشورهايی که دارای مواضع اصولی و واقع‌بينانه در قبال تحولات سوريه هستند، در روز پنج‌شنبه هفته جاری در تهران برگزار کند."

وی بدون اشاره به نام کشورهای شرکت‌کننده در اين نشست گفت تاکنون بيش از ۱۰ کشور برای حضور در آن اعلام آمادگی کرده‌اند.

به‌نظر می‌رسد تهران اين نشست را در پی مخالفت آمريکا با حضور ايران در نشست‌های بين‌المللی مسائل سوريه برگزار خواهد کرد.

به گفته اميرعبداللهيان هدف از برگزاری نشست تهران "مشورت برای کمک به مردم سوريه، برون‌رفت از بحران کنونی و بازگشت ثبات و آرامش به اين کشور و حمايت از کليه تلاش‌های سازنده منطقه‌ای و بين‌المللی" است.

نشست تهران در حالی برگزار خواهد شد که ابتدای هفته جاری ۴۸ ايرانی در سوريه توسط نيروهای ارتش آزاد اين کشور ربوده و سه نفر از اين ربوده‌شدگان روز دوشنبه کشته شدند. ارتش آزاد سوريه می‌گويد اين سه نفر در نتيجه بمباران‌های نيروهای دولتی کشته شده‌اند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما