خانه | خبر | اخبارایران

طرح بستن تنگه هرمز در مجلس ايران به ۱۵۰ امضاء رسيد

جمعه, 1391-04-30 13:59
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

جواد کريمی قدوسی، طراح طرح بستن تنگه هرمز در مجلس ايران گفت تعداد امضاهای اين طرح به ۱۵۰ امضاء رسيده است.

کريمی قدوسی، نماينده مشهد در مجلس ايران، امروز، جمعه ۳۰ تيرماه به خبرگزاری دانشجويان ايران(ايسنا) گفت نمايندگان امضاکننده اين طرح بنا دارند در مورد آن توافق همگانی را کسب کنند.

اين طرح روز دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۱ از سوی ۱۰۰ نماينده مجلس ايران با هدف "مقابله با تحريم‌کنندگان" برای بستن تنگه هرمز امضا شد.

کريمی قدوسی اين طرح را از جمله "طرح‌های انقلابی" ناميد و افزود نمايندگان مجلس "مصلحت‌انديشانه" حرف نمی‌زنند.

وی گفت: "خداوند پنج تنگه را در دنيا خلق کرده است که مهم‌ترين آن تنگه هرمز است و خود غربی‌ها از ۳۰ سال پيش اذعان می‌کنند که تنگه هرمز قفل دنياست و کليد آن در دست ايران است."

جواد کريمی قدوسی: بنا داريم در طرح تنگه هرمز، بر اساس عرف بين‌الملل به ازای هر بشکه نفت سه درصد از بهای نفت خام آن روز عوارض به خزانه جمهوری اسلامی واريز شود

وی افزود: "حال که غرب قبول دارد که کليد تنگه هرمز به دست ايران است و حکومت ايران، اسلامی و دينی و بر پايه صلح‌طلبی و امنيت متقابل است؛ بنابراين تشخيص عبور بی‌ضرر کشتی‌های تجاری از آن، بر عهده ايران است."

وی کشورهای تحريم‌کننده ايران را خطاب قرار داد و گفت اگر جمهوری اسلامی تشخيص دهد اين عبور و مرور در تنگه هرمز به ضرر آن است جلوی آن را می‌گيرد.

کريمی قدوسی تأکيد کرد: "کشورهای تحريم‌کننده حق ندارند در صورت ادامه تحريم‌ها، بی‌ضرر از تنگه هرمز عبور کنند و براساس ضربه متقابل و دفاع، جلوی نفتکش‌هايی که نفت ما را به سمت کشورهای تحريم‌کننده نفتی می‌برند و حقوق مسلم ما را در دنيا نفی می‌کنند خواهيم گرفت."

وی با بيان اين‌که تنگه هرمز "نقطه‌ای است که می‌توانيم تعيين تکليف کنيم"، قدرت بستن آن از سوی ايران را "صددرصد" فراهم دانست و گفت اگر ايران تنگه هرمز را ببندد هيچ کشوری نمی‌تواند آن را باز کند.

اين نماينده مجلس همچنين از گرفتن عوارض در تنگه هرمز خبر داد و گفت: "بنا داريم در طرح تنگه هرمز، بر اساس عرف بين‌الملل به ازای هر بشکه نفت سه درصد از بهای نفت خام آن روز عوارض به خزانه جمهوری اسلامی واريز شود."

تلاش نمايندگان مجلس برای افزايش امضاها در پای اين طرح در حالی صورت می‌گيرد که سرلشگر حسن فيروزآبادی، رئيس ستاد کل نيروهای مسلح ايران، چندی پيش تنگه هرمز را يکی از "مجاری مهم عبور انرژی در دنيا" ناميد و گفت ايران اين "شاهراه مهم" را نمی‌بندد و آن را دچار اختلال نمی‌کند.

همچنين رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران نيز روز سه‌شنبه ۱۳ تيرماه در نشست رسانه‌ای خود در مورد اين‌که نمايندگان مجلس گفته‌اند پاسخ مثبت وزارت خارجه را برای بستن تنگه هرمز دريافت کرده‌اند، گفت: "هيچ بحث مستقيمی در اين‌باره ميان مجلس و وزارت خارجه برای اين‌که ما اقدام خاصی را انجام دهيم صورت نگرفته است."

ويکتوريا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا نيز در واکنش به طرح نمايندگان مجلس ايران در مورد بستن تنگه هرمز گفت مسدودکردن اين تنگه به معنای "نقض قوانين بين‌المللی" است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

حرف خوبی زده - هرکی خربزه می خوره پای لرزشم می شینه!

شماها مال این کار نیستد فکر کردید همچین کاری بکنید دنیا ساکت می مونه؟فکر کردید تجاوز تو کهریزکه که همه ساکت بمونن؟***

علاوه بر تنگه هرمز خداوند دهان گشاد این حرافان جاهل را هم خلق کرده و اختیار ترمز آن و گشاد و تنگ کردنش را در اختیارشان قرار داده است! اما متاسفانه جاهلان تنگه هرمز را به خیال باطل خویش میتوانند ببندند ولی دهان گشاد خود را هرگز!

یه مشت متملق وچاپلوس مختونو کارانداخته بودید مملکت رو به این روزننداخته بودید حالا دم ازبسته شدن تنگه هرمز میزنید یه مشت آدم مفت

"جلوی نفتکش‌هايی که نفت ما را به سمت کشورهای تحريم‌کننده نفتی می‌برند....... " آخه عقل هم خوب چیزیه . معنی تحریم اینه که نمیخرن . خوب اون اگه میخواست کشتی بفرسته که نفت ببره که تحریم نمیکرد.

اینها نمایندگان خامنه ای هستند و نه نمایندگان ایرانیان , این بجث آثار حقوقی خیلی بدی خواهد داشت و منجر به از دست دادن حق حاکمیت ایران بر خلیج فارس خواهد شد و از طرف غرب هم پشتیبانی و هدایت میشود . مردم باید هشیار باشند و بازی نخورند

‫ظاهرأ نمایندگان اول اقدام به کسب اقامت در کانادا را برای خود و خانواده می کنند و بلافاصله
‫بعد از گرفتن اقامت میرونند و طرح بستن تنگه هرمز را امضاء میکنند.

من دلم بحال مردمی میسوزه که یه بار در جنگ عراق بیش از یک میلیونشون کشته و زحمی و هزاران باج خورهای جنگی تا بحال شوبسید شده دارند و میلیاردها دلار خسارت مالی بهشون رسیده که اونم در اثر صادرات اسلام خمینی به عراق و یا درحقیقت پروزه بیرون رادندن روس ها و نابود کردن نیروی جوان و نابودی کردن صنایع مدرن و گران قیمت و با خون دل تهیه شده از غربی ها در داخل ایران بود از قبیل پالایشگاه نفت و....! ملایان جژء رجز خوانی های مبری و با زور جمع آوری جوانان و هل دادن آن ها روی مین ها برای این کشور کاری نکردن ...اگر منظر هستند که کشورهای دنیا با این آراذل باج مفتی بدهند کور خوندن..من موافقم هرچه سریع تنگه هرمز راببندند که سیلی ها و لگد های واقعی را از کنسرن نقتی بخورند !!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما