خانه | خبر | اخبارایران

ایران: ایتالیا ماهواره مصباح را پس نمی‌دهد

پنجشنبه, 1390-01-18 14:27
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مقامات سازمان فضايی جمهوری اسلامی ايران می‌گويند در تلاش هستند تا ماهواره مخابراتی مصباح را از کشور ايتاليا پس بگيرند.

دکتر حميد فاضلی، سرپرست سازمان فضايی ايران روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) در مورد وضعيت ماهواره «مصباح يک» و احتمال پرتاب آن در آينده گفت: «در حال حاضر ماهواره‌برهای موجود توان اين را دارند که ماهواره "مصباح يک" را به فضا پرتاب کنند اما متأسفانه به بهانه‌های مختلف از جمله تحريم‌ها و قطعنامه‌ها اين ماهواره در اختيار ايران نيست و کشور ايتاليا هم به همين بهانه مصباح را به ما برنمی‌گرداند البته ما رايزنی‌هايی جهت پس گرفتن ماهواره آغاز کرده‌ايم.»

ماهواره مخابراتی «مصباح يک» که ساخت مدل مهندسی و فضايی آن به گفته اين سازمان با همکاری يک شرکت ايتاليايی صورت گرفته است، ابتدا قرار بود سال ۸۴ با موشک روسی Kosmos-3M از پايگاه فضايی Plesetsk به مداری در هزار کيلومتری زمين پرتاب ‌شود اما با وجود گذشت شش سال از آن به دليل خودداری کشور ايتاليا تاکنون پرتاب اين ماهواره ميسر نشده است.

گفته می‌شود ماهواره مصباح با سرمايه‌گذاری بالغ بر ۱۰ ميليارد تومان با همکاری مرکز تحقيقات مخابرات و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ايران ساخته شده است.

شرکت ايتاليايی کارلو گاواتزی به‌عنوان سازنده اين ماهواره در آبان سال ۸۸ اعلام کرد که هيچ برنامه‌ای برای پرتاب اين ماهواره ندارد و پرتاب آن غيرممکن است.

صنايع هوايی ايران نيز در کنار صنايع موشکی آن به دليل برنامه‌های هسته‌ای ايران تحت تحريم‌های بين‌المللی قرار دارد

 

روبرتو آچتی، مديرکل شرکت گاواتزی به آسوشيتدپرس گفت که ايتاليا سکوی پرتاب ماهواره ندارد که بخواهد به ايران صادر کند.

وی تأکيد کرد که ماهواره مصباح هم‌اکنون در ايتاليا است و برای انتقال آن به يک مکان ديگر بايد مجوز صدور دريافت کرد که شرکت کارلو گاواتزی اين مجوز را درخواست هم نکرده است.

آچتی با اشاره به گزارش ايران درمورد پرتاب اين ماهواره توسط ايتاليا تأکيد کرد که «اين يک فرض بی‌اساس است.»

براساس گزارش آسوشيتدپرس، وزارت توسعه اقتصادی ايتاليا هم تأييد کرد که اين شرکت برای انتقال اين ماهواره به يک مکان ديگر درخواست مجوز نکرده و هرگز مجوزی توسط اين وزارت‌خانه صادر نشده است.
 

خبرگزاری روسی ريانووستی هم به نقل از خبرگزاری ايتاليايی آنسا، مشارکت ايتاليا در پرتاب ماهواره مصباح را تکذيب کرد.

ايران در شرايطی از آمادگی برای پرتاب اين ماهواره در صورت تحويل آن از ايتاليا خبر می‌دهد که صنايع هوايی ايران نيز در کنار صنايع موشکی آن به دليل برنامه‌های هسته‌ای ايران تحت تحريم‌های بين‌المللی قرار دارد.

اواخر سال گذشته نيز به گفته معاون فن‌آوری سازمان فضايی و وزير ارتباطات قرار بود، ماهواره «رصد يک» برای تصويربرداری و سنجش از راه دور به فضا پرتاب شود که اين امر اتقاق نيفتاد.

بنا بر اعلام سازمان فضايی ايران ماهواره‌های ملی «طلوع»، «نويد» و «مصباح دو» که در سال گذشته رونمايی شده‌اند، در نوبت زمان‌بندی برای پرتاب قرار دارند و ماهواره «زهره» نيز تا چهار سال ديگر به فضا پرتاب خواهد شد.

اولين ماهواره ملی ايران به نام «اميد» در اواخر سال ۸۷ به فضا فرستاده شد که ۵۰ روز مأموريت داشت. اين ماهواره از نوع ماهواره‌های سبک بود که هر ۲۴ ساعت ۱۵ بار به دور زمين می‌‌چرخد و در هر دور توسط ايستگاه‌های زمينی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدايت می‌شد.

محمد حسن انتظاری، مدير پروژه ماهواره مصباح نيز در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايسنا با بيان اين که ورود ايران به عرصه فن‌آوری فضايی با طراحی و ساخت ماهواره مصباح يک آغاز شد تصريح کرد: «زمانی که اين پروژه آغاز شد، گروه‌های ديگری هم فعاليت خود را آغاز کردند، اما تنها پروژه ای که به نتيجه و تست‌ نهايی رسيد ماهواره مصباح يک بود و تمام تست‌های پرتابی و فضايی را با موفقيت طی کرد. اگر چه پرتاب آن با موانع سياسی مواجه شده است، در نهايت اين تجربه به گروه‌ها و جاهای مختلف سرازير شد.»

وی با بيان اين که برای يک گروه ۶۰ نفره خيلی سخت بود که اين ماهواره به چنين مشکلی برخورد کند، می‌گويد: «با وجود اين که دستاوردهای زيادی در ساخت آن به دست آمد تا زمانی که اين ماهواره پرتاب نشود، کار تمام نشده است.»

مجری پروژه ماهواره مصباح تأکيد کرد: «بالاخره بايد اين ماهواره پرتاب و به نحوی مسأله پرتاب آن حل شود، البته اين کار بايد با عزت کامل برای ايران صورت گيرد.»

اين در شرايطی است که پيش از اين محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور اين کشور از انجام مطالعات اوليه برای برنامه اعزام فضانورد ايرانی به فضا طی ۱۰ ساله آينده خبر داده بود. امری که با توجه به مشکلات حال حاضر بر سر پرتاب ماهواره‌های مخابراتی که با گذشت شش سال تاکنون ناموفق بوده است کمی بعيد می‌نمايد.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما