خانه | خبر | اخبارافغانستان

تظاهرات صدها تن در هرات عليه اعدام افغانستانی‌ها در ايران

پنجشنبه, 1391-12-10 18:09
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

صدها تن از مردم هرات در اعتراض به افزايش اعدام شهروندان افغانستان در ايران و خودداری اين کشور از سپردن اجساد اعدام‌شدگان به خانواده‌های‌شان، دست به تظاهرات زدند.

 

معترضان که امروز پنج‌شنبه ۱۰ اسفندماه از مناطق مختلف شهرستان کهسان هرات گردهم آمده بودند عليه حکومت ايران شعار دادند و برای مدتی جاده ارتباطی هرات به سوی مرز ايران را مسدود کردند.

 

ميرخان، به نمايندگی از معترضان گفت ايران به‌طور مداوم شهروندان افغانستان را اعدام می‌کند اما به ندرت حاضر شده است حتی اجساد افرادی که اعدام می‌شوند و يا به قتل می‌رسند را به خانواده‌های‌شان بسپارد.

 

وی گفت: "در اواخر تابستان سال جاری ۱۳ تن از جوانان مناطق مختلف کهسان از جمله برادر من پس از عبور از مرز توسط سربازان ايرانی به قتل رسيدند اما تاکنون ايران حاضر به سپردن اجساد آنان نشده است."

 

تاکنون دولت ايران در مورد شمار افغانستانی‌های زندانی در ايران که به اعدام محکوم شده‌اند، اطلاعاتی منتشر نکرده است اما منابع غيرحکومتی در افغانستان شمار آنان را صدها تن اعلام کرده‌اند

ميرخان گفت: "ما تاکنون چند بار با مسئولان محلی ولايت هرات نشست داشته و گفت‌وگو کرده‌ايم تا اين مشکل را در مذاکره با کنسولگری ايران حل کنند، اما ديده می‌شود که دولت ما ناتوان است و ايران هم به خواسته ما گوش نمی‌دهد."

 

مسئولان محلی هرات پيش از اين گفته بودند که اين موضوع را با وزارت امور خارجه افغانستان در ميان گذاشته‌اند تا با ايران در اين زمينه گفت‌وگو کند.

 

در آن زمان سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان گفته بود برای بررسی چگونگی اين رويداد و رسيدگی به تقاضای معترضان با ايران در ارتباط است.

 

اما سفارت ايران در کابل تاکنون در اين‌باره حاضر به پاسخگويی نشده است.

 

اين سومين حرکت اعتراضی به‌خاطر اين موضوع است که طی سال جاری در هرات برگزار می‌شود. در آبان‌ماه سال جاری به همين خاطر در مقابل سرکنسولگری ايران در هرات تظاهراتی برگزار شد.

 

معترضان در آن زمان ضمن سردادن شعارهايی عليه حکومت ايران، سرکنسولگری اين کشور را با سنگ و چوب مورد حمله قرار دادند و برخی از لوحه‌های تبليغاتی آن را پاره کردند.

 

تظاهرات تازه در حالی صورت می‌گيرد که پنج روز پيش اجساد پنج تن از افرادی که گفته می‌شد در ايران اعدام شده‌اند، در منطقه کلفگان ولايت تخار در شمال افغانستان به خاک سپرده شدند.

 

در واکنش به اين رويداد، شورای وزيران افغانستان اعلام کرد که به وزرات خارجه اين کشور دستور داده است تا قضايای اعدام شهروندان اين کشور در ايران را پيگيری کند.

 

تاکنون دولت ايران در مورد شمار افغانستانی‌های زندانی در ايران که به اعدام محکوم شده‌اند، اطلاعاتی منتشر نکرده است اما منابع غيرحکومتی در افغانستان شمار آنان را صدها تن اعلام کرده‌اند.

 

در تازه‌ترين مورد، مهرماه سال جاری شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که نسبت به احتمال اجرای حکم اعدام دو هزار شهروند افغانستان که در ايران زندانی هستند، به شدت نگران است.

 

در اين زمينه:
گفت‌وگوی بهنام دارابی‌زاده با مسعود حسن‌زاده روزنامه‌نگار مستقل در كابل

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما