خانه | خبر | اخبارافغانستان

افغانستان از موضوعات مهم مورد بحث ناتو در بروکسل

دوشنبه, 1391-09-13 21:19
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ناتو اعلام کرد موضوع افغانستان از مسائل مهم مورد بحث وزیران امور خارجه کشورهای عضو این سازمان در نشست بروکسل است.

 

نشست دو روزه وزیران امور خارجه کشورهای عضو پیمان ناتو روز سه‌شنبه ۱۴ آذرماه در بروکسل مرکز بلژیک آغاز می‌شود و قرار است زلمی رسول، وزیر امور خارجه افغانستان نیز در رأس هیئتی در این نشست شرکت کند.

 

دومنیک میدلی، سخنگو و نماینده ارشد غیرنظامی ناتو در افغانستان امروز دوشنبه ۱۳ آذر به خبرنگاران در کابل گفت در این نشست مأموریت ناتو در افغانستان از جمله برنامه انتقال مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای امنیتی افغانستان مورد بحث قرار می‌گیرد.

 

قرار است ناتو نیرو‌هایش را تا پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان خارج کند و تا آن زمان مسئولیت تأمین امنیت تمام مناطق افغانستان از نظامیان ناتو به نیروهای امنیتی این کشور بسپارد.

 

درخواست حکومت افغانستان از کشورهای عضو ناتو برای پرداخت بخش عمده کمک‌های وعده داده شده به این دولت تاکنون به دلیل فساد اداری در افغانستان، مورد پذیرش قرار نگرفته است

سخنگوی و نماینده ارشد غیرنظامی ناتو اما با اشاره به این موضوع تأکید کرد که در نشست بروکسل چگونگی پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ و حضور احتمالی بخشی از نظامیان خارجی بعد از این زمان بررسی خواهد شد.

 

به گفته میدلی کشورهای عضو ناتو پیش از این در نشست این سازمان در شیکاگو تعهد سپردند هر سال سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای کمک به نیروهای امنیتی افغانستان بپردازند و ناتو به تعهد خود پایبند می‌باشد.

 

حکومت افغانستان اما درخواست کرده است که کشورهای عضو ناتو بخش عمده کمک‌های وعده داده شده به این دولت را بپردازند تا آن را به‌طور مستقیم به مصرف برساند؛ درخواستی که تاکنون به دلیل فساد اداری در افغانستان، مورد پذیرش قرار نگرفته است.

 

دومینک میدلی به‌طور تلویحی این موضوع را پذیرفت اما گفت در حالی که جامعه جهانی به ادامه کمک به افغانستان متعهد می‌باشد دولت افغانستان نیز باید به تعهداتش در زمینه مقابله با فساد اداری، شفافیت و حکومت داری و تطبیق قانون به‌طور جدی عمل کند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما