خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

اگر زورو یک گربه بود!

پنجشنبه, 1390-08-12 07:31
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
برنامه رادیویی "اکران" پیرامون "گربه چکمه‌پوش" ساخته کریس میلر
مجتبا یوسفی‌پور

مجتبا یوسفی‌پور - اکران این هفته اختصاص دارد به معرفی انیمیشن "گربه چکمه‌پوش" تازه‌ترین محصول کمپانی دریم‌وورکز که از روز جمعه ۲۸ اکتبر (۶ آبان ۱۳۹۰) نمایش عمومی خود را در سینماهای آمریکا آغاز کرد.


علاقمندان مجموعه فیلم‌های انیمیشن "شرک"، بدون شک شخصیت گربه‌چکمه‌پوش را به یاد می‌آورند؛ شخصیتی که از قسمت دوم این مجموعه فیلم‌ها، وارد داستان شد و درکنار شرک و دانکی قرار گرفت و به یکی از شخصیت‌های محبوب مجموعه تبدیل شد، تا جایی که سرانجام کمپانی دریم‌وورکز تصمیم گرفت از این شخصیت استفاده کند و بر اساس این داستان فیلمی مستقل بسازد. این فیلم با عنوان "گربه‌ چکمه‌پوش" از روز جمعه نمایش خود را در سینماهای آمریکا آغاز کرده است و از اواسط ماه نوامبر در سینماهای کشورهای شرق آسیا و از پایان هفته اول دسامبر در سینماها اروپا نیز به نمایش درخواهد آمد.

"گربه چکمه‌پوش" ماجراهای این گربه عیار را پیش از روبرو شدن با شرک و دانکی در انیمیشن "شرک" به تصویر می‌کشد. گربه چکمه‌پوش، شمشیرزن ماهری است که از شمشیرش برای دفاع از بیگناهان استفاده می‌کند. او در میخانه‌ای می‌شنود که دو خلافکار خطرناک به نام‌های جک و جیل توانسته‌اند به قدرتی اسطوره‌ای دست‌ یابند؛ قدرتی که با آن می‌توانند دنیا را نابود کنند. گربه چکمه‌پوش تصمیم می‌گیرد به همراه دوستش، هامپتی دامپتی، در برابر جک و جیل بایستد. هامپتی دامپتی گربه چکمه‌پوش را با کیتی خوش‌دست، یک گربه ماده که مهارت زیادی در دزدی دارد آشنا می‌کند و گربه چکمه‌پوش به همراه دو همسفرش راهی سفر پرخطر خود می‌شود.
 

 آنتونیو باندراس، بازیگر معروف اسپانیایی

کمپانی دریم‌وورکز در این تازه‌ترین تولیدش، "گربه چکمه‌پوش"، سعی کرده است تمامی عناصر جذاب را برای ساخت یک انیمیشن موفق به کار بگیرد. فیلم قرار است به شیوه سه بعدی در سینماها به نمایش درآید و تماشاگران می توانند فیلم را بر روی پرده‌های عریض آیمکس نیز تماشا کنند.
 

ساخت "گربه چکمه‌پوش" از سال ۲۰۰۴ و پس از نمایش قسمت دوم انیمیشن "شرک" در دستور کار کمپانی دریم‌وورکز قرار گرفت. این کمپانی فیلمسازی ابتدا قصد داشت فیلم را تنها برای نمایش در شبکه ویدئویی تولید کند، اما در سال ۲۰۰۶ تصمیم گرفته شد این فیلم برای نمایش در سینماها ساخته شود. سرانجام در سال ۲۰۱۰ بعد از نمایش عمومی آخرین قسمت از مجموعه فیلم‌های "شرک"، تولید فیلم "گربه چکمه‌پوش" به کارگردانی کریس میلر آغاز شد. برای همین در پایان آخرین قسمت فیلم "شرک" نشانه‌هایی برای آماده‌سازی تماشاگران برای این فیلم گنجانده شد و کتاب "شرک" بعد از بسته شدن، در کتابخانه در کنار کتاب "گربه چکمه‌پوش" قرار گرفت.
 

"گربه چکمه‌پوش" توسط کریس میلر کارگردانی شده است. میلر در مجموعه فیلم‌های "شرک" یکی از صداپیشگان بود و به جای شخصیت‌هایی چون آینه جادویی و پدر ژپتو حرف می‌زد. او سپس "شرک: قسمت سوم" را کارگردانی کرد و "گربه چکمه‌پوش" دومین انیمیشن بلند او در مقام کارگردان است. او که از نخستین روزهای شکل‌گیری این شخصیت با آن آشنایی داشته است، در ارتباط با چگونگی پیوستنش به این پروژه در مقام کارگردان می‌گوید: "چیزی که من را خیلی به ساخت این فیلم علاقمند می‌کرد این بود که مشتاق بودم بدانم این شخصیت با این گذشته جذاب کیست؟ همیشه دوست داشتم بدانم داستانش چیست؟ این چکمه‌ها را از کجا به دست آورده؟ این لهجه غلیظ اسپانیایی از کجا آمده؟ خودش از کجا آمده؟ با این سؤال‌ها شروع شد و این شخصیت امکانات نامحدودی برای پرداخت و داستان‌سازی در اختیارمان می گذاشت. برای همین من از همان اول علاقمند بودم این فیلم را کارگردانی کنم. بیشتر هم به خاطر این شخصیت بود. می دانستم روند ساختن فیلم درباره این شخصیت خیلی هیجان‌انگیز و مفرح خواهد بود."
 

شخصیت "گربه چکمه‌پوش" در اصل ریشه در افسانه‌های فرانسوی دارد. در این فیلم، او شخصیتی است که تماشاگران را بسیار به یاد زورو، قهرمان معروف می اندازد. نشانه‌هایی چون نوع پوشش، استفاده از شمشیر، لهجه غلیظ اسپانیایی و حتی نشانه حرف "پی" که گربه چکمه‌پوش همچون حرف "زد" معروف زورو با شمشیر بر در و دیوار حک می کند، همه و همه باعث می شوند تا تماشاگران یاد زورو بیفتند. اما جدا از همه اینها، شاید مهمترین دلیل برای یادآوری زورو، شنیدن صدای آنتونیو باندراس، بازیگر معروف اسپانیایی و بازیگر نقش قهرمان معروف در مجموعه فیلم‌های "زورو" به جای این شخصیت کارتونی است.

 

باندراس خود درباره این شباهت‌ها می‌گوید:"فکر می‌کنم نقطه آغاز از فیلم «شرک» گرفته شده است. با استفاده از آن ساختار قصه‌های افسانه‌ای که همه ما با آن‌ها بزرگ شده‌ایم و روایت آنها با نگاهی متفاوت. حالا این شخصیت کمی با شخصیت‌هایی مانند زورو و یا دسپرادو نیز آمیخته شده است. و حتی صادقانه باید گفت کمی از شخصیت خود ما به عنوان صداپیشه‌گان نیز در این شخصیت هست. و این به ما اجازه می دهد تا کمی هم به خودمان بخندیم، که خیلی هم مفید است. در عین حال تماشاگران با یک داستان خاص و منحصر به فرد روبرو هستند که همه جنبه‌های مهم را در خودش دارد؛ هم حماسی‌ست، هم رمانتیک است و هم کمدی‌ست که این خیلی مهم است."

 

کریس میلر، کارگردان فیلم در تأئید گفته‌های باندراس می افزاید او نیز گاه نمی‌توانست بین باندراس با شخصیت اصلی فیلم تمایز قائل شود!
 

در این فیلم آنتونیو باندراس برای پنجمین‌ بار با سلما هایک هم‌بازی شده است. این‌ دو پیش‌تر در فیلم‌هایی چون "دسپرادو"، "بچه‌های جاسوس" و "روزی روزگاری در مکزیک" نیز در کنار یکدیگر قرار گرفته بودند. سلما هایک که برای نخستین بار در یک فیلم انیمیشن به جای یک شخصیت کارتونی سخن گفته است، در ارتباط با این همکاری مشترک با باندراس می‌گوید: "آنتونیو باندراس در این نقش خیلی عالی است. او زاده شده تا نقش این گربه را بازی کند. ما سال‌های زیادی است که با هم کار می‌کنیم و فیلم‌های زیادی با هم کار کردیم و همیشه کار کردن با او لذت‌بخش است. من خیلی خوب می‌شناسمش. وقتی که صداها را ضبط می کردیم، با اینکه او در اتاق نبود اما من همچنان می توانستم صدایش را بشنوم، مثل اینکه یک روح داشت دیالوگ‌ها را در اتاق می‌گفت."
 

از دیگر بازیگران شناخته‌شده‌ای که در این انیمیشن حرف زده‌اند می‌توان به بیلی باب تورنتون اشاره کرد که به همراه ایمی سداریس به جای دو شخصیت خلافکار فیلم یعنی جک و جیل حرف زده‌اند. تورنتون در ارتباط با این فیلم می‌گوید: "فکر می‌کنم خیلی فیلم مفرحی شده که البته هر فیلمی چون این باید اینگونه باشد. جذابیت فیلم به خاطر این است که شخصیت‌هایش خیلی خوب طراحی شده‌اند. جذابیت فقط از جوک خنده‌دار تعریف کردن به‌وجود نمی‌آید. باید به شکل طبیعی در درون شخصیت‌ها باشد. همچنین ساخت خود این انیمیشن و مثلاً حرکت شخصیت‌ها خیلی جالب و درست مثل یک موجود زنده است."
 

منتقدان در برخورد با "گربه چکمه‌پوش" ضمن مقایسه آن با مجموعه انیمیشن‌های "شرک" اذعان می‌دارند که این فیلم توانسته هویت مستقل خود را بیابد و با اتکاء به شخصیت‌های جذابش، مخاطب را جذب کند. هالیوود ریپورتر "گربه چکمه‌پوش" را گامی رو به جلو در پرونده فیلمسازی کریس میلر دانسته و آن را بسیار بهتر از ساخته قبلی‌اش یعنی "شرک قسمت سوم" ارزیابی کرده است.
"گربه چکمه‌پوش" با زمان ۹۰ دقیقه محصول کمپانی دریم‌وورکز آمریکا است.
 

مشخصات فیلم:
 

گربه چکمه‌پوش
Puss in Boots
گروه نویسندگان: چارلز پرالت (طراح شخصیتها)، تام ویلر (فیلمنامه) با همکاری برایان لینچ، دیوید اشتینبرگ و جون زک
Charles Perrault, Brian Lynch, David H.Steinberg, Tom Wheeler, Jon Zack
کارگردان: کریس میلر
Chris Miller
صداپیشه‌گان: آنتونیو باندراس (گربه چکمه‌پوش)، سلما هایک (کیتی خوش‌دست)، زک گالیفیاناکیس (هامپتی دامپتی)، بیلی باب تورنتون (جک)، ایمی سداریس (جیل)
Antonio Banderas, Salma Hayek, Zack Galifianakis, Billy Bob Thornton, Amy Sedaris
محصول سال 2011 کمپانی دریم‌وورکز، آمریکا

 

در همین زمینه:

::وب‌سایت فیلم گربه جکمه پوش::

::برنامه رادیویی اکران در رادیو زمانه::

::مقالات سینمایی مجتبا یوسفی پور در رادیو زمانه::

 

 

پیش‌پرده گربه چکمه‌پوش ساخته کریس میلر
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما